Azerbaycan Gezi Rehberi ve Uçak Bileti Fırsatları


66
645 Paylaşım, 66 points

Azerbaycan, kültürel zenginlikleri ve köklü tarihiyle ilgi odağı olmayı başarır. Türkiye’nin kardeş ülkesi olan Azerbaycan, Türk kültürüne farklı açıdan bakmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret akınına uğrar. Modern yapıları, doğal güzellikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla tanınan ülke, enfes lezzete sahip mutfağıyla da misafirlerini kendine hayran bırakır. Peki, Azerbaycan’a nasıl gidilir? Azerbaycan uçak bileti fiyatları nedir? Azerbaycan’da ulaşım imkânları nasıldır? Azerbaycan’a gidenlerin mutlaka gezip görmesi gereken yerler nerelerdir? İşte, gezginlerin Azerbaycan hakkında merak ettiği sorular ve cevapları…

 

Azerbaycan’a Nasıl Gidilir?
Azerbaycan’ı yakından keşfetmek isteyen gezginler Pegasus’un İstanbul çıkışlı direkt uçuşlarıyla ülkeye seyahat edebilirler. Bunun yanı sıra Pegasus, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na direkt ve aktarmalı uçuşlar düzenler. Farklı şehirlerden seyahat edecek gezginler, İzmir aktarmalı diğer güzergahları tercih edebilir. Şehir merkezi ile Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasındaki uzaklık 25 kilometredir. Azerbaycan’a seyahat eden gezginler şehir merkezine ulaşımda taksi ve otobüsleri kullanabilir.
Şehir merkezine daha ekonomik olarak ulaşmak isteyen gezginler, terminal çıkışında bekleyen 116 numaralı otobüsleri kullanabilir. Bu otobüsler 30 dakikada bir hareket eder. Merkeze ulaşım yaklaşık olarak 40-45 dakika sürer. Direkt şehir merkezine giden ulaşım seçeneklerinden biri de Terminal 1 ve Terminal 2 çıkışlarında bulunan Aero Express Bus’lardır. 30 dakikada bir hareket eden bu otobüsler 24 saat hizmet verir. Gezginler, merkezde bulunan Haydar Aliyev Caddesi üzerinde ya da Köroğlu Metro İstasyonu’nda otobüsten inerlerse merkeze yaklaşık 30 dakika içerisinde ulaşırlar. Express otobüslerde Bakü Kart’lar geçerlidir. Terminal çıkışında havalimanının lisanslı Baku Taxi firması tarafından işletilen taksiler bulunur. Bu taksilerle merkeze trafiğin durumuna bağlı olarak yaklaşık olarak 25-30 dakika gibi bir sürede ulaşmak mümkün. Daha konforlu bir yolculuk geçirmek isteyen misafirler Pegasus’un araç kiralama hizmetinden yararlanarak önceden rezervasyon yaptırabilirler. 

Azerbaycan’da Ulaşım İmkânları Nasıldır?
Azerbaycan’da şehir içi ulaşımda genellikle dolmuş ve otobüsler kullanılır. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yeşil ve kırmızı olarak adlandırılan iki metro hattı bulunur. Geniş ve gelişmiş bir metro ağına sahip olmayan Bakü’de, en ekonomik ulaşım seçeneklerinden birisi de metrodur. Metroya alternatif olarak otobüs ve dolmuşlar da en sık tercih edilen ulaşım seçenekleri arasında yer alır. Otobüs ve dolmuşta kartlı sistem kullanılmaz. Otobüs ya da minibüs bileti, yolcular araca bindikten sonra görevliden temin edilir. Azerbaycan’da sıklıkla kullanılan bir diğer ulaşım seçeneği ise taksilerdir. Fakat Azerbaycan’daki taksilerde taksimetre bulunmaz. İlk defa Azerbaycan’a giden gezginler taksi kullanacaklar ise taksiye binmeden önce pazarlık yapmalarında fayda var.

 

Azerbaycan’a Gidenlerin Mutlaka Gezmesi Gereken Yerler

 

Toplamda 75 şehre ev sahipliği yapan Azerbaycan’da gezilecek birçok adres bulunur. Özellikle tarihi yapılara meraklı olan gezginler için Azerbaycan gezilebilecek en gözde ülkeler arasında yer alır. Modern yapıları ve tarihi dokusuyla görenleri büyüleyen kardeş ülkede, büyükşehir statüsünde 11 şehir bulunur. Peki, Azerbaycan’a gidenlerin mutlaka gezmesi gereken adresler nerelerdir? İşte detaylar…

– Bakü: Azerbaycan denildiğinde akıllara ilk gelen şehir, başkent Bakü’dür. Modern mimariye sahip ihtişamlı yapılarıyla dikkat çeken şehir, tarihi dokusuyla da görenleri kendisine hayran bırakır. Gezginlerin mutlaka keşfetmesi gereken birçok turistik noktaya sahip olan şehirde, 2013 yılında tamamlanan ve günümüzde de şehrin sembolü olmayı başaran Alev Kuleleri yer alır. Modern mimarinin temsilcisi olan bu kuleler mutlaka görülmesi gereken adreslerin başında yer alır. 2012 yılında ünlü İngiliz mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan Haydar Aliyev Kültür Merkezi de, gezginlerin mutlaka gezmesi gereken bir diğer adrestir. Modern mimari yapıların yanı sıra, Bakü’de tarihi birçok yapı da bulunur. Oldukça ilgi gören bu tarihi yapılar, gezginlere unutulmaz anılar yaşatır. Başkentteki İçeri Şehir adlı bölge, 2000 yılında UNESCO Dünya Tarihi Mirasları Listesi’ne giren tarihi bir kenttir. Bu bölgenin yanı sıra; Kız Kulesi, Şirvanşahlar Sarayı ve Azerbaycan Devlet Filarmonisi de gezginlerin mutlaka gezip görmesi gereken adresler arasında yer alır.

– Gence: Azerbaycan’ın bir diğer önemli kenti, Kafkasya bölgesinin en eski şehirlerden biri olan Gence’dir. Bakü’ye yaklaşık 360 kilometre uzaklıkta olan bu şehir, gezginler tarafından sıklıkla ziyaret edilen adresler arasındadır. Bakü’den Gence şehrine otobüs ya da tren ile ulaşım sağlanabilmektedir. Gence şehrine giden gezginler; Şah Abbas Kervansarayı, Butilka Ev ve Hükümet Binası, Cuma Camii gibi tarihi ve ilgi çekici yerleri de mutlaka görmeliler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
645 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir