Aynı Anda İki Konut Kredisi Çekebilir miyim?


61
594 Paylaşım, 61 points

Bankalardan konut kredisi alımlarında sağlanan uzun vade seçenekleri ve düşük faiz oranları, birçok kişinin aklına ikinci evi alma fikrini getirmektedir. Kredi ile ikinci evi almak isteyenlerin aklına ilk gelecek soru ‘Aynı anda iki konut kredisi alabilir miyim?’ olacaktır. Bu yazımızda aynı anda iki konut kredisi çekilip çekilemeyeceği hakkında bilgi vereceğiz.

Günümüzde bir ev almanın en kolay yolu, konut kredisi çekmektir. Konut kredisi ile kısa sürede ev sahibi olmak mümkündür. Bankalar üzerinde uygun vade oranları ve faizle konut kredisi alan kişiler, istedikleri evi zorlanmadan alabilecektir. Konut kredisi sayesinde kira öder gibi ev sahibi olmak mümkündür.AYNI ANDA İKİ KONUT KREDİSİ ÇEKİLEBİLİR Mİ?

Aynı anda iki konut kredisi çekmek mümkündür. Ancak burada dikkat edilecek nokta, iki kredinin tek bir konut için çekilemeyeceği ayrıntısıdır. İki konut kredisi çeken kişi, iki farklı ev almak zorundadır. Günümüzde birçok banka, konut kredisi alan müşterisine ikinci bir konut kredi fırsatı sunmaktadır. İkinci konut kredisi başvurusu da en az ilki kadar zorlayıcı olacaktır.

İKİNCİ KONUT KREDİSİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

İkinci konut kredisini çekmek isteyen bir kişi, öncelikle banka hizmetlerinden sorunsuz yararlanıyor olmak zorundadır. Kredilerini geciktiren ya da ödemeyen kişilere ikinci bir kredi çıkması mümkün değildir. İkinci konut kredisi alacak olan kişinin kredi sicilinin temiz olması ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. İkinci konut kredisi verilebilmesi için gerekli en önemli ayrıntı ise, kredi çekecek olan kişinin ikinci krediyi kaldıracak kadar gelire sahip olmasıdır.

İKİNCİ KONUT KREDİSİ NASIL ALINIR?

Bir konut kredisi ödeyen banka müşterisinin ikinci konut için başvuruda bulunması sırasında ilk kredi hakkında mutlaka bir hatırlatma yapılacaktır. Bu hatırlatmanın ardından kişinin kredi siciline ve kredi notuna bakılır. Herhangi bir sorun bulunmaması durumunda ikinci konut kredisi hakkında bilgi verilecektir.

İkinci konut kredisinde de ilkinde olduğu gibi bir Ekspertiz incelemesi gerekmektedir. Ekspertiz tarafından belirlenen değerin belirli bir kısmı kadar kredi almak mümkün olacaktır. İkinci konut kredisi yapacak kişinin özellikle gelirinin çok yüksek olması gerekmektedir. Bankalar ilk olarak bu detaya dikkat edecektir. Hem ilk konutun kredisi hem de ikinci konutun kredisi, müşteri için oldukça yüklü ödeme anlamına gelmektedir. Bu nedenle geliri yüksek olan kişilerin ikinci konut kredisini alması çok daha kolay olacaktır.

AYNI ANDA KAÇ KONUT KREDİSİ ALINABİLİR?

Banka sicili ile ilgili sorun yaşayanlar, gelir durumu düşük olanlar ilk konut kredisini alsa bile ikinci konut kredisi konusunda zorluk yaşayacaktır. Ancak bir müşterinin hem banka sicili hem de kredi notu yüksek ise birden fazla konut kredisi alma hakkı sunulacaktır.

Banka tarafından belirlenen konut kredisi şartlarını tam olarak yerine getiren müşteriler, gelir durumları müsait olduğu takdirde aynı anda 3 konut kredisi çekme hakkına sahip olacaktır. Kanunen banka müşterilerinin konut kredisi sayısına sınırlandırma getirilmemiştir. Banka konut kredisi sayısı tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Konut kredisi çekecek olan kişinin geliri ne kadar yüksek ise aynı anda alacağı kredi tutarı da o kadar fazla olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir