Ayetel Kürsi Duası Anlamı, Okunuşu, Türkçe, Arapça Yazılışı ve Faziletleri


98
974 Paylaşım, 98 points

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed tarafından “Ayetlerin Efendisi” olarak nitelendirilen Ayetel kürsi, oldukça önemli dualardan birisidir. Anlamı ve özellikleri ile İslam dünyası için ayrı bir yere sahip olan Ayetel Kürsi duası, tüm Müslümanlar tarafından bilinmesi gereken dualar arasındadır. Bu yazımızda Ayetel kürsi duasının anlamı, Ayetel kürsi duasının Türkçe ve Arapça okunuşu yazılışı, Ayetel Kürsi duasının faziletleri hakkında bilgi vereceğiz.

AYETEL KÜRSİ DUASININ ANLAMI NEDİR?

Ayetel kürsi duası, Kur’an ‘da yer alan en önemli dualardan birisidir. Bakara Suresi’nin 255. Ayeti olarak bilinir. Ayetel kürsi duasında Allah’ın bir olduğu, tek olduğu ve ondan başka ilah bulunmadığı ifade edilir. Müslümanlar her namaz sonrasında mutlaka Ayetel kürsi duasını okumalıdır.Ayetel kürsi duası, sıkıntılı anlarda okunması tavsiye edilen dualardan birisidir. Özellikle Ayetel kürsi duasının 313 kere okuyan kişilerin Allah’ın cennetine kavuşmak ve onun rızasını almak amacında olduğu bilinir. Cuma geceleri mutlaka Ayetel kürsi duası okunmalıdır.

AYETEL KÜRSİ DUASININ OKUNUŞU NASILDIR?

Ayetel kürsi duasının okunuşu şu şekildedir;

Bismillahirrahmânirrahîm.

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.

Ayetel kürsi duasının Türkçe anlamı şu şekildedir;

“ Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla ”

” Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür. “

Ayetel kürsi duasının Arapça yazılışı şu şekildedir;

اَللّٰهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

AYETEL KÜRSİ DUASI NEDEN İNMİŞTİR?

Ayetel kürsi duası, müşriklerin putlara taptığı dönemde onlara Allah’ı söylemek ve onları Allah yoluna döndürmek için indirilmiş bir duadır. Ayetel kürsi duası ile tevhid inancı en net ve özet şekilde açıklanmıştır.

Ayetel kürsi indirilmeye başladığı dönemde oldukça ilginç olaylar yaşanmıştır. Duanın indirildiği zamanda dünyada bulunan putlar ve kralların başındaki taçlar yere düşmüştür.

AYETEL KÜRSİ DUASININ FAZİLETLERİ NELERDİR?

Ayetel kürsi duasının çok sayıda fazileti bulunur. Oldukça özel dualardan birisi olan Ayetel kürsi duasının faziletleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Ayetel kürsi duasını 313 kere okuyan kişinin evine o gün şeytan giremez.
 • Ayetel kürsi duasının okuyan kişiler, öbür dünyada yüksek mertebeye erişir.
 • Ayetel kürsi duasını okuyan kişinin kendine olan güveni artar.
 • Ayetel kürsi duasını 313 kere okuyan kişinin istekleri ve duaları kabul olur.
 • Ayetel kürsi duasının okunduğu evde büyü tutmaz.
 • Ayetel kürsi duasının okunup üflendiği nimet bereketlenir.
 • Ayetel kürsi duasını sürekli okumayı adet edinmiş kişinin günahları bağışlanır.
 • Ayetel kürsi duasını düzenli okuyan kişiye Allah hayırlı kapılar açar.
 • Bir kişi ayetel kürsi duasını 7 defa okur ve ilkinde sağına, ikincide soluna, üçüncüde önüne, dördüncüde arkasına, beşincide yukarıya, altıncıda aşağıya, yedincide içine hu diyerek üflerse, o gün melekler o kişinin etrafını sarar ve tüm belalardan onu korur.
 • Ayetel kürsi duasını namazlarından sonra okuyan kişiye cennetin sekiz kapısı açılır.
 • Allah sevdiği kullarına namaz sonrası Ayetel kürsi okumayı unutturmaz.
 • Kim Ayetel kürsi duasını ölmüş bir kişi için okursa, o kişinin kabri allah tarafından genişletilir ve makamı yükseltilir.
 • Gece yatmadan Ayetel kürsi okuyan kişinin kendisi ve ailesi güvene alınmış olur.
 • Sıkıntılı zamanlarında Ayetel kürsi okuyan kişi, kısa zamanda sıkıntısından kurtulur.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

98
974 Paylaşım, 98 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
97
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
15
Helal Olsun!
lol lol
50
lol
Aşk Aşk
37
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
13
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
102
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir