Ayak Kokusu Nedir, Neden Oluşur, Ayak Kokusu Nasıl Son Bulur?


74
762 Paylaşım, 74 points

Ayak kokusu, kadın – erkek birçok kişinin kabuslarından birisidir. gün içerisinde terle birlikte bakterilerin de atılması, ayak kokusuna neden olur. Bakterilerle birlikte mantar oluşumu da ayaklarda koku oluşmasına neden olabilir. Bu yazımızda ayak kokusu nedir, ayak kokusu neden oluşur, ayak kokusu nasıl önlenir, nasıl son bulur gibi sorulara cevap vereceğiz.

İnsanların ayağında 250 binden fazla ter bezi bulunur. Ayak bakımına özen göstermeyen kişilerde bu ter bezleri kokuya neden olur. Bununla birlikte yanlış çorap ve ayakkabı seçimi de ayak kokusunun oluşmasında etkilidir. Ayak kokusu, kişiye özellikle toplum içinde büyük sıkıntı verecektir.AYAK KOKUSU NEDİR?

Ayak kokusu, ayak bölgesinde meydana gelen rahatsız edici kokuya denir. Ayak kokusu birçok farklı nedenden meydana gelebilir. Herkesin ayağı kokmaz. Eğer bir kişinin ayağı kokuyor ise, bir sorun olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bu nedenle ayak kokusunun asla göz ardı edilmemesi gerekir.

Ayak kokusu aslında bir hastalık belirtisi değildir. Uzun süre ayakkabı içinde havasız şekilde kalan ayakta koku oluşması normal bir durumdur. Bazı kişiler ayak kokusunu çok fazla problem etmezler. Ancak bazı kişiler için bu durum büyük bir sorun olarak görülür.

AYAK KOKUSU NEDEN OLUŞUR?

Ayak kokusu oluşumunun birçok farklı nedeni olabilir. Temelindeki neden ayağın çok terlemesidir. Bu nedenle ayak terini en aza indirerek ayak kokusundan kurtulmak mümkün olabilir. Ayağın olması gerekenden fazla terlemesi, genetik bir sorunun olduğu anlamına gelebilir. Bunun dışında sempatik sinir sistemi rahatsızlıkları, hipotroid ve şeker de hastalık belirtisi olarak görülebilir. Ayak kokusunun nedenleri şu şekilde söylenebilir;

 BAKTERİLERDEN KAYNAKLI AYAK KOKUSU

Bakteriler özellikle ayak parmak aralarında çok fazla bulunur. Çorabın ayağa sağladığı karanlık ortamdan da faydalanan bakteriler. Çok çabuk büyüme ve çoğalma özelliğine sahiptir. Bakteriler, ayakta bulunan ölü deri hücrelerini yiyerek uzun süre yaşayabilir. Ayakta ne kadar çok bakteri olursa o kadar fazla koku oluşacaktır.

AYAKKABI SEÇİMİNDEN KAYNAKLI AYAK KOKUSU

Ayakkabı seçimi, ayak kokusu oluşmasıyla doğrudan ilişkilidir. Yanlış bir ayakkabı seçildiği zaman ayak kokusu kaçınılmaz olacaktır. Özellikle ucuz ve kalitesiz ayakkabılar çok fazla ayak kokusuna neden olur. Bu sorunu yaşamamak için sık sık ayakkabı değiştirmek ve ayakkabı temizliğine özen göstermek doğru olacaktır. Ayakkabının iyice kurutulması da bakteri oluşmasını engeller.

ÇORAP KULLANIMINDAN KAYNAKLI AYAK KOKUSU

Teri ve nemi emme özelliğine sahip olan çoraplar ayakta koku oluşmasının en büyük nedenlerinden birisidir. Ayak kokusu yaşamamak için çorap seçerken çok dikkatli olmak gerekir. Özellikle %100 pamuk olan çoraplar tercih edilmelidir.

MANTAR KAYNAKLI AYAK KOKUSU

Bakterimsi bir türe sahip olan mantarlar da ayak kokusuna neden olur. Mantarlar sürekli olarak çoğalan türlerdir. Ayak kokusunun önemli nedenlerinden birisi olan mantarlar mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

HORMONLARDAN KAYNAKLI AYAK KOKUSU

Özellikle ergenlik döneminde hormonlarda meydana gelen değişimler, ayak kokusuna neden olabilir. Aynı durum hamilelik zamanında da geçerlidir. Hormonlarda meydana gelen değişimlerin bir sonucu da ayak kokusu olacaktır.

TERLEMEDEN KAYNAKLI AYAK KOKUSU

Aşırı el ve ayak terleme sorunu yaşayan kişilerde ayak kokusu sıkça görülür. Böyle kişilerde aşırı terlemeye neden olan durumun ortaya çıkartılması ve tedavi edilmesi gerekir. Şişmanlık, menopoz, şeker hastalığı ve stres gibi nedenlerden dolayı aşırı terleme görülebilir.

AYAK KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Ayak kokusunu önlemek için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden bazısı kozmetik ürünlerden yardım alarak gerçekleştirilirken bazıları ise doğal yöntemlerdir. Ayak kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

  • Parmak araları ve ayağın tamamı sık sık temizlenmelidir.
  • Ayak ölü deriden arındırılmalıdır.
  • Ayakları yıkarken anti bakteriyel sabun kullanılmalıdır.
  • Her gün çorap değiştirilmelidir.
  • Çoraplar pamuklu olarak tercih edilmesi ve sentetik çoraplardan uzak durulmalıdır.
  • Özellikle yaz aylarında kapalı ayakkabı giymekten sakınmalı ve mümkünse sandalet tarzı ayakkabılar giyilmelidir.
  • Ayaklar için hazırlanmış olan koku önleyici spreyler kullanılabilir. Pudra kullanarak da terleme önlenebilir.

AYAK KOKUSUNA DOĞAL ÇÖZÜMLER NELERDİR?

Ayak kokusunun giderilebilmesi için doğal yöntemler de kullanılabilir. Ayak kokusuna doğal çözümler şu şekildedir;

SİYAH ÇAY KÜRÜ HAZIRLAMAK

Yarım litre surun içine iki poşet siyah çay koyup 15 dakika kaynatılır. Biraz soğuması beklendikten sonra ayaklar yarım saat bu suda bekletilir. Bir hafta boyunca her akşam uygulanması durumunda ayak kokusu giderilecektir.

AYAKLARI ALKOLLE TEMİZLENMEK

Alkol, antiseptik ve kurutucu özelliğe sahiptir. Ayakların alkolle yıkanması durumunda ayakta meydana gelen fazla ter kurutulabilir. Bir beze bir miktar alkol ya da votka dökülerek ayaklar silinir. Bu yöntem, mantara karşı da etkili olacaktır.

AYAKLARI SİRKELİ SUDA BEKLETMEK

Sirke, bakterilerin ölmesi için oldukça sık kullanılır. Ayak kokusundan kurtulmanın yolu, öncelikle bakterilerin öldürülmesinden geçer. Sirke ile ayaktaki bakteriler kolaylıkla öldürülebilir. Bunun için sirkeli suyun içinde ayakları bekletmek ya da sirkeli su ile ayakları yıkamak yeterli olacaktır.

 AYAKLARI KARBONATLI SUDA BEKLETMEK

Ayaklardaki bakterileri öldürmenin bir diğer yolu ise karbonatlı sudur. Ilık suyun içine bir miktar tuz ve karbonat eklendikten sonra ayaklar bu suyun içerisinde bekletilir. Böylece bakterilerin öldürülmesi ve ayak kokusundan kurtulmak mümkün olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
762 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
62
Şaşkın
Başarısız Başarısız
26
Başarısız
Komik Komik
13
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
64
Helal Olsun!
lol lol
104
lol
Aşk Aşk
89
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
62
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
26
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir