Ayak Bileği Burkulması Kaç Gün Sürer?


56
544 Paylaşım, 56 points

Ayak burkulması, ani yapılan hareketler sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. İnsanların en sık karşılaştığı rahatsızlıklardan birisidir. Ayak burkulması kimi zaman kısa sürede geçerken kimi zaman çok daha riskli durumlarla karşı karşıya bırakabilir. Bu yazımızda Ayak Bileği Burkulması Kaç Gün Sürer? Sorusuna cevap vereceğiz.

Ayak bileği burkulması, insanların en sık yaşadığı sağlık sorunlarından birisidir. Birçok nedene bağlı olarak ayak bileğinde burkulma yaşanabilir. Ayak bileği burkulmasının tedavisi için net bir süre verilmesi zordur. Bileğin burkulma şiddetine bağlı sürede değişiklik olacaktır.AYAK BİLEĞİ BURKULMASI NEDİR?

Ayak bileği burkulması, ayak bileğinde meydana gelen yanlış harekete bağlı deformasyon durumudur. Ayak bileği eklemi, ayak ve bacak bölgesini birbirine bağlayan hareketli bir bölgedir. Bu bölgede oluşabilecek sorun, bilekte deformasyona neden olacaktır.

Ayak bileğinde yer alan elastik yapıdaki lifler, yaşanan burkulmanın ardından daha fazla esneme durumu ile karşı karşıya kalırlar. Ayağın bilekten ani şekilde dönmesi, lifler açısından büyük risk oluşturacaktır.

AYAK BİLEĞİ BURKULMASI NASIL GEÇER?

Ayak bileği burkulması birçok durumda tedavisizi kısa sürede iyileşmektedir. Ancak burkulmadan kaynaklı ağrı mutlaka az ya da şiddetli olarak yaşanacaktır. Ayak bileği burkulması nasıl geçer sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Buz Kompresi: Ayak burkulmasından hemen sonra bir buz torbası ile kompres yapılması, ayakta oluşan ağrının giderilmesi yönünde en güçlü tedavi yöntemidir. İlk uygulama sırasında en az yarım saat olmak koşuluyla ağrı geçene kadar belirli aralıklarla buz uygulaması yapılmalıdır.
  • İstirahat: Burkulan ayağın üzerine kesinlikle basılmamalı, rahat bir yerde sırt üstü pozisyonda istirahat edilmelidir. Ayrıca kan dolaşımının dengelenmesi ve şişliğin azaltılması için bir yastık yardımıyla ayak kısmı kalp hizasının üstüne çekilmelidir.
  • İlaç: Doktor tavsiyesi ile alınan ağrı kesici ilaçlar, ayak burkulmasından doğan ağrının azaltılması için etkili bir yöntemdir.

AYAK BİLEĞİ BURKULMASI KAÇ GÜN SÜRER?

Ayak bileği burkulması kaç gün sürer sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; ayak bileğinde meydana gelen burkulma, doğru tedavi yöntemi ile kısa sürede iyileşebilir. Ayrı tamamen geçene kadar buz tedavisi uygulanması önemlidir. İstirahatle birlikte birkaç gün içerisinde burkulma düzelmiş olacaktır.

Bazı ayak bileği burkulmaları ise kırığa dönen burkulma olduğu için daha uzun sürede iyileşecektir. Bu tür burkulmalar bazen cerrahi müdahale bile gerektirebilir. Cerrah müdahale sonucunda ayak iyileşmesi uzun süre alacaktır.

AYAK BİLEĞİ BURKULMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ayak bileği burkulması olup olmadığını anlamak için belirtileri dikkatle izlemek gerekir. Ayak bileği burkulma belirtileri şu şekilde sıralanır;

  • Burkulma el ve göz ile tespit edilebilir
  • Burkulma sırasında ayak bileğinde ses duyulur
  • Ayağın üzerine basamayacak kadar acı hissedilir
  • Burkulma sonrası ayakta dururken ya da yürürken güçlük yaşanır
  • Bilek kısmında şişlik oluşur
  • Bilek kısmında morarma ve yeşerme oluşur

AYAK BİLEĞİ BURKULMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ayak bileği burkulması evde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak şiddetine bağlı olarak bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekebilir. Ayak bileği burkulması tedavisinde öncelikle ayakta oluşan ödem tedavi edilir. Doktor bilekte oluşan hasarı muayene ile belirledikten sonra tanı koyacaktır.

Ayak bileğinde burkulmaya bağlı bağ kopması, kırık ya da çatlak gibi şüpheler varsa ayak bileği grafisi, bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi istenebilir. Bu tahlillerin sonucunda gerekli görülürse cerrahi operasyon uygulanabilir.

AYAK BİLEĞİ BURKULMASINA NE İYİ GELİR?

Ayak bileği burkulmasına ne iyi gelir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; birçok kişi ayak bileğinde yaşadığı burkulma sonrasında bitkisel yöntemleri kullanılabilir. Ödem ve şişlik oluşması durumunda bir elastik sargı besi ile ayak sarılmalıdır. Böylece burkulma daha kolay tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra ağrı kesicili bir pomad kullanarak ve masaj yaparak da sorunu gidermek mümkün olacaktır.

Burkulmaya bağlı yaşanan hareketsizlikten dolayı ayak kaslarını güçlendirmek gerekebilir. Bunun için evde bazı egzersiz hareketleri yapılmalıdır. Denge sağlamak adına çömelme, tek ayak üstünde durma, step tahtasında tempolu hareketler yapma gibi egzersizler kullanılabilir.

AYAK BİLEĞİ BURKULMASINDA HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

Ayak bileği burkulmasında gidilmesi gereken doktor bir ortopedi doktorudur. Kemikte meydana gelmesi olası kırık, çatlak, incinme ya da kas zedelenmesi durumlarında konunun uzmanı olan kişiler ortopedi doktorlarıdır.

Ortopedi doktorunca yapılacak muayene sonrasında ayak bileği burkulmasının şiddeti ve uygulanması gereken tedavi yöntemi kısa sürede rahatlıkla uygulanacaktır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
61
Şaşkın
Başarısız Başarısız
25
Başarısız
Komik Komik
15
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
61
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir