Avustralya Çalışma Ve Tatil Vizesi Nasıl Alınır?


68
664 Paylaşım, 68 points

Yurt dışında çalışmak isteyenlere birçok iş fırsatı sunan Avustralya, üniversite öğrencilerine ve üniversite mezunlarına yönelik olarak birçok alan sunuyor. Çalışma ve tatil vizesi veren Avustralya, bu yönüyle en fazla takip edilen ülkeler arasında yer alıyor. Bu yazımızda Avustralya’da çalışabilmek için gerekli olan çalışma ve tatil vizelerinin nasıl alınabileceğini detaylı olarak anlatacağız.

ÇALIŞMA VE TATİL VİZESİ NASIL ALINIR?

Türkiye ve Avustralya arasında 2005 yılında yapılan anlaşma kapsamında Türk vatandaşlarına tatil ve çalışma vizesi verilmeye başlandı. Belirli şartlar karşılığında bu vizeleri almak oldukça kolay. Avustralya’dan çalışma ve tatil vizesi almak için üniversite mezunu olmak ya da üniversitede öğrenci olmak gerekmektedir.Çalışma ve tatil vizesi programına katılmak isteyen kişilerin 18 – 30 yaş arasında olması gerekiyor. Ön değerlendirmeden geçen adaylar, başvuru dilekçesi ile birlikte gerekli belgeleri eksiksiz tamamlayarak posta yolu ile göndermek gerekiyor.

TATİL VE ÇALIŞMA VİZESİ ALMAK İÇİN BAŞVURU TARİHİ NEDİR?

Avustralya ile yapılan anlaşma kapsamından tatil ve çalışma vizesi almak isteyen adayların ilgili bakanlığa başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru için Temmuz ayı içerisinde gerekli evrakları hazırlamak ve bakanlığa resmi başvuruda bulunmak önemli.

Vize başvurularından hazırlanacak olan dilekçe içinde belirlenmiş olan evrakların da tam olarak hazırlanmış olması gerekiyor. Talep edilmeyen evrakların vize başvurusunda yer alması artı bir avantaj sağlamıyor.

Başvurunun ardından bakanlık kapsamında yapılacak olan ön değerlendirme sonrasında şartlara uygun olan adayların başvuruları e – posta ile iletilmektedir.

TATİL VE ÇALIŞMA VİZESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bakanlıktan onay alan adaylara bakanlık tarafından gönderilmiş olan mektubun alınmasının ardından Avustralya Büyükelçiliği’ne Online olarak başvuru yapılabilmektedir. Bakanlık tarafından gönderilmiş olan mektubun da Online başvuru sırasında eklenmiş olması önemlidir. Bakanlık tarafından yapılmış olan değerlendirmede belirlenmiş aday kotası altında kalanlar, kota açığı olması durumunda tekrar aday olarak değerlendirilecektir.

Üniversite öğrencisi olan adayların başvuru sırasında gerekli evrakları hazırlayarak rektörlük üzerinden Yükseköğretim Kurulu Bakanlığı’na gönderilmesi gerekir. Rektörlük gerekli evrakları bir üst yazı ile göndermektedir. Öğrenciler için yapılan başvurularda eğitim aldıkları üniversite rektörlüğü büyük önem taşımaktadır. Rektörlük onayı olmayan başvurular, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından geçersiz sayılacaktır.

Üniversite mezunlarına özel eğitim ve danışmanlık şirketleri üzerinden başvuru imkânı sunulmaktadır. Ancak üniversite öğrencileri bu merkezler üzerinden başvuru gerçekleştirme hakkına sahip değildir. Öğrencilerin rektörlük dışında gerçekleştirdikleri başvurular tamamen geçersiz sayılacak ve değerlendirmeye alınmayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir