Avlanma İzin Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır, Gerekli Belgeler Nelerdir?


90
884 Paylaşım, 90 points

Avcılık yapmak isteyen kişiler, bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamamak için avlanma izin kartı almak zorundadır. Avlanma izin kartı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu yazımızda avlanma izin kartı başvurusunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Avlanma İzin Kartı Nedir?

Avcılık izin kartı, avcılık belgesi almış olan kişilere verilen ve bir yıl geçerliliği olan izin belgesidir. Bu izin kartını almak için kişilerin öncelikle avcılık belgesi alması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan ve silah kullanma ehliyetine sahip olan herkes, avcılık belgesi alabilmektedir.

Avcılık belgesi almış olan kişiler, bu işlemin ardından avlanma izin kartı aşmak için de başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadır.Avlanma kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avlanma kartı için başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu kart sahibi olan kişiler, avlanma dönemleri içerisinde avcılık yapabilecektir. Avlanma kartı başvurusu yapabilmek için öncelikle kişilerden istenilen belgelerin hazırlanması ve Ziraat bankası üzerinden açılmış hesaba başvuru bedelinin yatırılması gerekmektedir.

Avlanma kartı başvuruları e – devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. E – devlet üzerinden avlanma kartı başvurusu yapabilmek için gerekli olan tüm belge ve ödemelerin tamamlanmış olması gerekmektedir. E – devlet başvuru işlemi çok kolay ve kısa sürede gerçekleştirilecektir.

Avlanma Kart Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avlanma kart başvurusu sırasında kişilerden bazı belgeleri hazırlaması istenecektir. Avlanma kart başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir;

  • Avcılık belgesinin ilk sayfasının fotokopisi
  • Son vize sayfasının fotokopisi
  • Dernek aidatının yatırıldığına dair makbuz
  • Dernek üyeliğinin devam ettiğine dair yazı
  • Ziraat Bankası avlanma kart bedeli yatırıldığına dair makbuz

Avlanma Kartı Ücretli Midir?

Avlanma kartı başvurusu yapan kişilerin, bu karta sahip olmak için bir ücret ödemesi gerekmektedir. Avlanma kartı ücretli olarak sunulmaktadır. Avlanma kartı ücreti, Avcı Derneği’ne üye olanlar ve olmayanlar için farklılık göstermektedir. Avcı Derneği üyeleri, avlanma kartı için yarı yarıya ücret ödemektedir.

Avlanma kartı için ödenecek ücret, üye olmayanlar için 220 TL ise, dernek üyeleri 110 TL olarak ödeme yapacaklardır.

Avcılık Belgesi Nedir?

Avcılık belgesi, avlanmak isteyen kişilerin belirlenmiş şartlara uygun olması sonucunda alma hakkı kazandıkları belgedir. Avcılık belgesi almak için, kişilerin öncelikle bir eğitimden geçirilmesi gerekmektedir. Gerekli eğitimi alan kişiler, girecekleri sınavda başarılı olarak Avcılık belgesi almaya hak kazanacaktır.

Avcılık Belgesi Ücretli midir?

Avcılık belgesi, ücretli bir belgedir. Sınavda başarılı olan kişiler, yatıracakları belirlenmiş ücret karşılığında avcılık belgesi sahibi olabilirler. Avcılık belgesi ücreti, Avcı Derneği üyeleri için biraz daha düşük bir ücret olarak belirlenmiştir.

Avcılık belgesi Hususi Kanunu gereğince verilecek avcılık belgeleri (Her yıl için)

Avcı derneklerine dahil olanlardan 249,00 TL

Avcı derneklerine dahil olmayanlardan 272,20 TL’dir


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

90
884 Paylaşım, 90 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir