ATM’de Şifrenin 3 Defa Yanlış Girilmesi Durumunda Ne Yapılmalı?


81
804 Paylaşım, 81 points

Banka ya da kredi kartı ile işlemin en çok yapıldığı yerler banka ATM’leridir. ATM’ler üzerinden kart ile birçok işlemi yapmak mümkündür. Tüm bu işlemler için öncelikle banka kartının şifresini girmek gerekir. Şifrenin üç kere üst üste yanlış girilmesi durumunda ise kart kullanımı mümkün olmayacaktır. Bu yazımızda ATM’de şifrenin 3 defa yanlış girilmesi durumunda ne yapılmalı sorusuna cevap vereceğiz.

Banka ve kredi kartları hemen herkeste bulunan kartlardır. Günümüzde hemen her işlem bu kartlarla yapılır. İnsanlar para taşımak yerine kart taşımayı daha kolay görmektedir. Hemen her yerde bulunan ATM’ler sayesinde karttan para çekmek oldukça kolaydır.ATM’DEN İŞLEMLER NASIL YAPILIR?

ATM üzerinden birçok işlem yapılabilir. Bu işlemler arasında para çekme, para yatırma, borç ödeme, fatura ödeme, havale yapma başta olmak üzere birçok farklı işlem yapılabilir. Tüm bu işlemler için banka ya da kredi kartı kullanmak gerekir.

ATM’ye kartın yerleştirilmesinin ardından işlem yapabilmek için öncelikle karta ait şifrenin girilmesi gerekir. Şifrenin girilmemesi işlemin yapılmasını engelleyecektir. Kart sahibi, şifresini girdikten sonra hesabı üzerinden istediği işlemi gerçekleştirebilir.

ATM’DE YANLIŞ ŞİFRE GİRİLİRSE NE OLUR?

ATM üzerinden yapılan işlemler için kart sahibinin şifreyi girmesi gerekir. Ancak şifrenin yanlış girilmesi işlem yapılmasına izin vermez. Ekranda şifrenin yanlış girildiğine dair bir ifade yer alır. Bu durumda kart sahibinin doğru şifreyi tekrar girmesi gerekecektir. Şifrenin ikinci seferde yanlış girilmesi durumunda ATM üçüncü bir hak daha verecektir.

Bazı insanlar şifrelerini sık değiştirmekten ya da farklı bir sebepten dolayı kart şifrelerini unutabilirler. Kart şifresinin unutulması durumunda ATM üzerinden yapılan işlemlerde 3 kere hak tanınır. İlk iki hakkını doğru değerlendiremeyen kart sahibinin üçüncü kez de şifreyi yanlış girmesi sonucunda kart kullanılamayacaktır.

ATM’DE ŞİFRENİN 3 DEFA YANLIŞ GİRİLMESİ DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

ATM’DE şifrenin 3 kere yanlış girilmesi durumunda kart banka tarafından bloke edilecektir. Kartın bloke olması, bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir. Bloke olan kartın öncelikle tekrar kullanıma açtırılması gerekir. Kartın blokesinin kaldırılmasının ardından tekrar kullanıma başlanabilir.

ATM’DE ŞİFRENİN 3 DEFA YANLIŞ GİRİLMESİ BLOKESİ NASIL KALDIRILIR?

ATM’de şifrenin 3 defa yanlış girilmesi sonucunda bloke olmuş kartın tekrar kullanıma açılması için öncelikle kart sahibinin müşteri hizmetlerini araması gerekir. Müşteri hizmetlerine kartın şifre unutmadan dolayı bloke olduğunu söylenmesinin ardından tekrar kullanıma açtırılabilir. Müşteri temsilcisi, kart sahibi hakkında bazı bilgileri öğrenmek zorundadır. Kart sahibinin anne kızlık soyadı ve banka kartı kodu belirtildikten sonra temsilci tarafından kart tekrar kullanıma açılacaktır.

Kredi kartı blokesinin kaldırılmasının ardından yeni bir şifre belirlenmelidir. Karta yeni şifre atanmasının ardından kredi kartı ya da banka kartı tekrar kullanıma başlayabilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
804 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
58
Başarısız
Komik Komik
40
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
85
Helal Olsun!
lol lol
126
lol
Aşk Aşk
112
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
87
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
52
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir