ATM’de Paramı Yuttu Nasıl Geri Alabilirim?


59
564 Paylaşım, 59 points

Bankadan para çekmek için birçok kişi ATM’leri tercih etmektedir. Sıra bekleme zorunluluğu bulunmayan ATM’lerden çok daha kolay ve kısa sürede para çekmek mümkündür. Ancak bazı durumlarda para çekimi sırasında ATM parayı yutabilmektedir. Bu yazımızda ATM’nin para yutması durumunda ne yapılabileceği hakkında bilgi vereceğiz.

Bankacılık işlemlerinde en çok kullanılan yolların başında ATM gelmektedir. Banka ATM’leri hemen her yerde bulunabilmektedir. Kolay ulaşımı ve kolay işlem yapma özellikleri sayesinde çok tercih edilmektedir.ATM PARA YUTMA PROBLEMİ

Ancak bazı zamanlarda ATM’lerden para çekimi sırasında bazı sorunlarla karşılaşmak mümkündür. ATM’ye para sıkışması, ATM’nin para yutması, ATM’de para kalması gibi tabirlerle anlatılan bu durum, oldukça sık yaşanmaktadır.

ATM PARAMI YUTTU NE YAPMALIYIM?

ATM’den para çekmek isteyen bir kişinin en sık karşılaşacağı sorun, ATM’nin para yutmasıdır. Bir banka müşterisinin ATM’den para çekmesi sırasında para yutulursa yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. ATM’nin para yutması sonrası yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • ATM şubeye bağlı ise yapılacaklar
  • ATM şubeye bağlı değilse yapılacaklar

ATM ŞUBEYE BAĞLI İSE NE YAPMALIYIM?

ATM’nin para yutması durumunda kişinin öncelikle birkaç dakika beklemesi gerekmektedir. Bekleme süresinin sonunda ATM hala parayı vermemiş ise bağlı olduğu şubeye girerek durumu belirtmek ve yardım istemek gerekecektir. Bu durum için sıra numarası almaya gerek yoktur. Direkt olarak banka güvenlik görevlisinden yardım almak doğru olacaktır. Güvenlik görevlisi, gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayacaktır.

ATM ŞUBEYE BAĞLI DEĞİLSENE YAPMALIYIM?

Bazı ATM’ler şubelerden bağımsız olarak hizmet vermektedir. Bağımsız bir ATM’den para çekimi sırasında yaşanan para yutma sorunu durumunda biraz bekledikten sonra bankanın müşteri hizmetlerini aramak gerekmektedir. Banka müşteri temsilcisi, kişinin izlemesi gereken adımları anlatacaktır. Bu süre zarfında ATM önünden ayrılmamak ve ATM kamerasının açısından çıkmayacak şekilde beklemek gerekmektedir.

Müşteri hizmetleri ile görüşme sırasında ATM’nin parayı hangi tarihte ve saatte yuttuğunu belirtmek oldukça önemlidir. İlerleyen günlerde yaşanan bir sorun durumunda ses kayıtlarından bu bilgi çıkartılabilecektir. ATM’nin para yutması sonucunda 7 gün içerisinde para hesaba tekrar yatırılmaktadır.

BANKA PARAMI İADE ETMİYOR NE YAPMALIYIM?

Bazı bankaların kusurlu olmalarına rağmen müşterilerine para iadesi yapmadıkları yönünde çok sayıda şikayet bulunmaktadır. Böyle bir durum yaşayan kişilerin mutlaka hakkını araması gerekmektedir. Bankalar, müşterilerine gün sonunda para sayımı sırasında paranın belirlenerek iade edileceğini söyleyecektir. Ancak bankanın bu işlemi önemsememesi göz önünde bulundurularak müşterilerin önlem alması akıllıca bir hareket olacaktır.

Bankanın yutulan paranın tamamını iade etmemesi ya da paradan kesmesi durumunda müşterinin banka şubesine giderek itiraz dilekçesi doldurması gerekmektedir. Parasını kaybeden banka müşterisinin banka müdürü ile görüşme hakkı da bulunmaktadır. Her yolu denemesine rağmen bir türlü parasını geri alamayan kişilere ise yasal yolla hak aramadan başka çözüm kalmayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
564 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir