ATA AÖF Ders Kaydı Nereden, Nasıl Yapılır?


61
594 Paylaşım, 61 points

Atatürk Üniversitesi bünyesinde Açık Öğretim Fakültesi’nde okuma hakkı kazanan öğrenciler, öğrenimlerine devam etmek için ders kaydı yaptırmak zorundadır. Ders kayıt işleminin ardından eğitim hayatlarına başlayabilirler. Bu yazımızda Atatürk Üniversitesi AÖF ders kaydı nasıl ve nereden yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Her yıl gerçekleştirilen üniversite sınavında milyonlarca öğrenci Açık öğretim fakültesinde okuma hakkı kazanıyor. Atatürk Üniversitesi AÖF okuma hakkı kazanan öğrencilerin, derslere başlamadan önce ders kaydı yaptırması gerekiyor. Ders kayıtları her yıl Eylül ayı içerisinde gerçekleştiriliyor.ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÖF DERS KAYDI NASIL YAPILIR?

Atatürk Üniversitesi AÖF’de öğrenci olarak öğrenim gören ya da yeni kazanmış olan öğrenciler öncelikle eğitime başlamadan önce dest kaydı yaptırmalıdır. Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen ders kaydının ardından öğrencilerin eğitim dönemleri başlar.

Öğrencilerin ders kaydı yapabilmesi için öncelikle kayıtlı oldukları programın materyal ücretini ve katkı payını ödemeleri gerekir. Atatürk Üniversitesi AÖF materyal ücreti ve katkı payı ödemeleri banka şubeleri üzerinden gerçekleştirilir. Öğrenci kayıtları üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için fakülte tarafından gerçekleştirilir. 2 – 3 – 4 gibi ara sınıflarda ise öğrenci tarafından kayıt işlemleri gerçekleştirilir. Bunun için Öğrenci Bilgi Sistemi kullanılır. Sistem üzerinden kredi kartı ile Online ödeme yapmak mümkündür.

ATA AÖF DERS KAYIT ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILIR?

Ata AÖF ders kayıt ücretinin yatırıldığı bankalar şunlardır;

  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası

Bankaya yapılan ödemenin ardından üniversite üzerinden ders kayıt işlemi tamamlanabilir. İlerleyen sınıflarda bu işlemi bankaya gitmeden internet üzerinden T.C. kimlik numarası ile yapmak mümkündür. Öğrencilerden materyal ücretini yatırıp ders kaydı yaptırmayan ya da yaptıramayan öğrencilerin ders kayıtları, fakülte tarafından 30 krediye kadar atanabilir. Öğrenciler okula başladıktan sonra belirlenen dersler üzerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Katkı payı, aynı anda iki üniversitede birden okuyan ya da programa katılan ve normal öğrenim süresinde mezun olamayan öğrencilerin yatırması gereken bir ücrettir. Öğrenci sadece bir programa kayıtlı ise katkı payı devlet tarafından karşılanır. Öğrencinin ikinci bir programa kayıt yaptırması durumunda öğrenciden katkı payı alınacaktır. Buna göre öğrencilerin 35,5 TL katkı payı vermesi gerekir.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÖF DERS KAYIT İÇİN TIKLAYIN

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÖF DERS KAYIT ÜCRETLERİ NE KADAR?

Atatürk Üniversitesi AÖF ders kayıt ücreti şu şekilde belirtilebilir;

  • Belirlenen staj – uygulama dersi bulunmayan programlarda ders kayıt ücreti: 220 TL
  • Tekniker unvanı verilen programlarda ders kayıt ücreti: 240 TL

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÖF DERS KAYDI NEREDEN YAPILIR?

Atatürk Üniversitesi AÖF ders kaydı iki farklı şekilde yapılabilir. İsteyen öğrenciler internet üzerinden ders kaydını gerçekleştirebilirken, isteyen öğrenciler başvuru ve kayıt kılavuzunda açıklanan kayıt belgelerini hazırladıktan sonra bulundukları ildeki Açık öğretim fakültesi bürolarına giderek bizzat başvuruda bulunabilirler.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir