Asla Dokunulmaması Gereken 7 Bitki


49
474 Paylaşım, 49 points

Bitkiler, hemen herkes tarafından sevilen ve insana huzur veren canlılardır. Doğada çok fazla farklı bitki türü bulunur. Bu bitki türlerinin birçoğu zararsızken bazı bitkiler insanlara ciddi zararlar verebilir. Bu yazımızda Asla Dokunulmaması Gereken 7 Bitki hakkında bilgi vereceğiz.

Bitkiler genel olarak insanlar için faydalıdır. Birçok sağlık sorununda bile şifa kaynağı olarak kullanılan bitkiler, bazı durumlarda çok ciddi zararlar da verebilmektedir. Bitkilere dokunmadan önce zararlı olup olmadığını bilmek gerekir.ASLA DOKUNULMAMASI GEREKEN 7 BİTKİ HANGİLERİDİR?

Bitkiler zararlı olmakla birlikte bazı bitkiler vardır ki asla dokunulmaması gerekir. Bu tür bitkilere dokunulması durumunda cilt üzerinde çok ağrı verici ve rahatsız edici komplikasyonlar meydana gelmesi sıklıkla görülmektedir. Bir bitkiye dokunmadan önce zararlı olup olmadığından emin olmaj akıllıca olacaktır. Asla Dokunulmaması Gereken 7 Bitki şu şekilde sıralanır;

  • Isırgan Otu
  • Manşinel
  • Zehirli Sarmaşık
  • Ağrı Çalı
  • Sessiz Adım Çiçeği
  • Gympie Gympie
  • Tavşancıl Otu

ISIRGAN OTUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Asla dokunulmaması gereken ısırgan otu, en zararlı bitkilerden birisidir. Genel olarak Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ve Güney Amerika bölgelerinde yetişen ısırgan otu, içerdiği asit nedeni ile tahriş edici özelliğe sahiptir. Isırgan otuna dokunan kişilerde bu asit nedeniyle ciltte yanma, karıncalanma ve kaşıntı gibi sorunlar meydana gelecektir.

MANŞİNEL BİTKİSİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Asla dokunulmaması gereken Manşinel, en zararlı bitkilerden birisidir. Orta ve Güney Amerika bölgelerinde yetişen bu bitki, görünüşü, yaprakları ve meyveleri ile bir elma ağacına benzer. Manşinel bitkisinin dallarında bulunan elma benzeri meyveyi yiyenler ne yazık ki ölürler. Bu bitkinin meyveleri yenmesi durumunda ağız ve yemek borucunda kabarcıklar oluşturur ve tahriş edici bir etkiye neden olur.

ZEHİRLİ SARMAŞIK BİTKİSİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Asla dokunulmaması gereken zehirli sarmaşık, en zararlı bitkilerden birisidir. Kuzey Amerika’ nın doğusunda yetişen bu bitki, insanlar için oldukça tehlikelidir. Zehirli sarmaşıkta urushiol adı verilen kimyasal bir madde bulunmaktadır. Bu madde, ciltte ağrılı, şiddetli ve kaşıntılı bir iltihap oluşmasına neden olmaktadır.

AĞRI ÇALI BİTKİSİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Asla dokunulmaması gereken Ağrı Çalı bitkisi, en zararlı bitkilerden birisidir. Afrika’ da yetişen bu bitki, bölgenin zehirli sarmaşığı olarak adlandırılmaktadır. Ağrı Çalı bitkisine dokunulduğu zaman ciltte şişkinlik ve kabarcıklanma meydana gelir. Bu bitkinin ciltte oluşturduğu zararlı etkiler 1 – 2 saat içerisinde geçmektedir. Bazı insanların bu bitkinin zararlarına karşı bağışıklığı bulunmaktadır.

SESSİZ ADIM ÇİÇEĞİ BİTKİSİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Asla dokunulmaması gereken Sessiz Adım Çiçeği bitkisi, en zararlı bitkilerden birisidir. Güneydoğu Amerika’ da yetişen bu bitli, tahriş edici ve şiddetli acıya neden olmaktadır. Üzerindeki tüyler sayesinde zarar veren bitki, dokunan kişide acı ve kaşıntı oluşmasına neden olur ve bu rahatsızlık verici durum 1 saat sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

GYMPİE GYMPİE BİTKİSİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Asla dokunulmaması gereken Gympie Gympie bitkisi, en zararlı bitkilerden birisidir. Dünyanın en zararlı bitkilerinin başında yer alan Gympie Gympie bitkisi, dokunan kişiye çok büyük acılar çektirmektedir. Bitki ile temas eden kişilerde aynı elektrik çarpması gibi bir etkinin hissedildiği ve son derece zararlı olduğu bilinmektedir.

TAVŞANCIL OTU BİTKİSİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Asla dokunulmaması gereken Tavşancıl otu bitkisi, en zararlı bitkilerden birisidir. Avrupa’ nın doğusunda yetişen bu bitki, Amerika Birleşik Devletleri’ nin bazı bölgelerinde de yetişmektedir. Tavşancıl Otu ile temas eden kişilerin ciltlerinde kabarcıklar oluşur. Bu bitkiye dokunduktan sonra elini gözlerine götüren bir kişinin kör olma ihtimali oldukça yüksektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

49
474 Paylaşım, 49 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
97
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
97
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir