Askerlikle İlişkisi Olmadığına Dair Belge Nereden Nasıl Alınır?


85
834 Paylaşım, 85 points

Eğitimini tamamlamış olan her genç erkek, askerlik görevini yapmak zorundadır. Askerlik görevi, özellikle işe girişlerden önce mutlaka tamamlanması gereken bir süreçtir. İş başvurularında ilk sorulan sorulardan birisi, askerlik yapılıp yapılmadığı olacaktır. Birçok başvuruda ise askerlikle ilişiğinin olmadığına dair belge talep edilir. Bu yazımızda askerlikle ilişkisinin olmadığına dair belgenin nereden alınacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Askerlik görevi, tüm erkekler için zorunlu bir durumdur. Günümüzde birçok kişi bu görevi yerine getirirken birçok kişi ise bedelli olarak yapmayı tercih eder. Her ne şekilde olursa olsun, kişinin iş hayatına atılabilmesi için askerlikle ilişkisinin kalmadığını kanıtlaması gerekir. Bunun için özel bir belge almak zorundadır.ASKERLİKLE İLİŞKİSİNİN OLMADIĞINA DAİR BELGE NEDİR?

Askerlik, yaşanılan ülkenin topraklarını korumak ve kollamak, savaş sanatını öğrenmek için erkeklerin belirli süreler dahilinde gördüğü özel eğitim sürecidir. Okulunu bitiren ve belirli yaşa gelmiş olan tüm erkekler askerlik görevini yerine getirmek zorundadır. Askerlik için gerekli olan yaş 21 olarak bilinir. 21 yaşını doldurmuş erkekler, eğitimleri devam etmediği sürece askere gitmek zorundadır.

Askerliğin ardından hayatın idame ettirilebilmesi için iş hayatına atılmak gerekir. Bu süreçte yapılan iş başvurularında kişilerin askerlikle ilişkilerinin olup olmadığı sorulur. Bu soru iş verenler için çok önemlidir. İş yerine alacakları bir kişinin askerlik nedeniyle görevini yarım bırakması, işverenler için sıkıntı oluşturacaktır. Bu nedenle askerlik görevini tamamlamış kişiler daha çok tercih edilir.

Tam da bu aşamada kişilerin askerlikle ilişkilerinin olmadığını gösteren bir belge alması gereklidir. Bu belgeyi iş yerine sunan adaylar, başvuru konusunda çok daha rahat değerlendirilirler.

ASKERLİKLE İLİŞKİNİN OLMADIĞINA DAİR BELGE NEREDEN ALINIR?

Askerlikle ilişkisinin olmadığına dair belge almak isteyen bir kişi, bu işlem için e – devlet sistemini kolaylıkla kullanabilir. E – devlet sistemi, hemen her türlü belgenin kolaylıkla alınabileceği bir sistemdir. Tamamen ücretsiz olarak kullanılan bu sistem üzerinden askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge almak da oldukça kolay olacaktır.

E DEVLET ÜZERİNDEN ASKERLİKLE İLİŞKİSİ OLMADIĞINA DAİR BELGE NASIL ALINIR?

E – devlet üzerinden askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge almak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Birinci Adım

E – devlet sistemine giriş yapılır. Askerlik durum belgesi için dirilmesi gereken adres şu şekildedir;

ASKERLİK DURUM BELGESİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

  • İkinci Adım

Açılan sayfa üzerinde yer alan ‘yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum’ yazan kutucuk işaretlenir ve Devam Et butonuna basılır.

  • Üçüncü Adım

Yeni sayfa üzerinde kişinin askerlik durumu ile ilgili belge hazırlanır. Bu belgenin çıktısı alınarak ilgili kuruma verilebilir.

ASKERLİK ŞUBESİ ÜZERİNDEN ASKERLİK DURUM BELGESİ NASIL ALINIR?

E – devlet sistemini kullanmayan kişiler, askerlik durum belgesi almak için askerlik şubesini de kullanabilir. Askerlik şubesi üzerinden askerlik durum belgesi almak için öncelikle kişinin en yakın askerlik şubesine gitmesi gerekir. Şube üzerinden kısa sürede askerlikle ilişkinin olmadığını gösteren belge almak mümkündür.

ASKERLİK DURUM BELGESİ OLUŞTURURKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ELERDİR?

Askerlik durum belgesi oluşturacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar bulunur. Bu detaylar şu şekilde sıralanabilir;

  • Oluşturulan belgenin üzerinde barkod numarası olmalıdır.
  • Barkod numarası ve T.C. kimlik numarası verilerek kurumlar üzerinden askerlik durumunun sorgulanması sağlanabilir.
  • Askerlik durum belgesi ile ilgili yaşanan sorunlarda hemen Askerlik Şubesi Başkanlığı’na başvuruda bulunmak gerekir.
  • Bu hizmetten sadece askerliği ile ilişkisi kesilmiş olanlar yararlanabilir. Tecil gibi durumlarda askerlik durum belgesi almak mümkün olmayacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

85
834 Paylaşım, 85 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
73
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
121
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir