Askerlik Durum Belgesi Sorgulama E Devlet Askerlik Belgesi Alma


77
754 Paylaşım, 77 points

Erkekler için özellikle iş başvurularında istenilen belgelerin başında askerlik durum belgesi yer almaktadır. İş başvurularını yapan kişilerin askerliğini tamamlamış olması genel olarak önemli bir detay olarak bilinmektedir. Bu yazımızda askerlik durum belgesi sorgulamanın nasıl yapılacağını ve askerlik belgesinin nasıl alınabileceğini anlatacağız.

Askerlik Durum Belgesi Nedir?

Askerlik durum belgesi, kişinin askerlik görevini tamamladığını, askerlik görevini tecil ettirdiğini ya da askerlikten muaf olduğunu gösteren resmi bir belge olarak bilinmektedir. Bu belge özellikle iş başvurularında istenilen ilk belgelerden birisidir. Askerlik durum belgesinin ne için alınabileceği şu şekilde sıralanabilir; • Kişinin askerlik yapıp yapmadığı
 • Kişinin askerliğini nerede yaptığı
 • Kişinin askerliğini ne kadar sürede yaptığı
 • Kişinin askerliğini ne olarak yaptığı
 • Kişinin askerlik tecil süresi

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik durum sorgulaması için e – devlet sistemi kullanılabilir. Askerlik durum sorgulamasını yapmanın en kolay yolu, Online olarak işlemi gerçekleştirmektir. Bu işlemi kısa yoldan yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama linki üzerinden de giriş yapılabilir. Açılacak olan sayfada gerekli alanları dolduran kişi, sorgulama işlemini gerçekleştirebilecektir.

Askerlik durum sorgulama için bir diğer yol ise https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu adrese giriş yapan kişiler, T.C. kimlik numarasını girerek kısa sürede askerlik durumlarını sorgulayabilmektedir.

E – Devlet Askerlik Belgesi Nasıl Alınır?

Askerlik durum belgesine en kısa sürede ulaşmanın yolu, E – Devlet sistemi üzerinden işlem yapmaktır. Bunun için önce kişinin bir e – devlet şifresi alması gerekmektedir. PTT üzerinden e – devlet şifresi alan kişi sisteme bu şifre ile giriş yapabilir. Askerlik durum belgesi sorgulama aşamaları şu şekilde sıralanabilir;

 • E – devlet sistemine giriş yapılır
 • Sitenin arama motoruna ‘Askerlik Durum Belgesi Sorgulama’ yazılır
 • Yeni açılan sayfada bilgilendirme yazılı bulunur. Bu yazının okunup kabul edilmesi gerekmektedir.
 • Bilgilendirmenin onaylanmasının ardından ‘Yeni Belge Oluştur’ butonuna basılır.
 • Ekrana barkodlu askerlik durum belgesi gelecektir.
 • Bu belgeyi ‘Dosyayı İndir’ seçeneği ile bilgisayara indirmek gerekir.
 • İndirilen dosyanın çıktığı alınır
 • Bu çıktı resmi makamlara ya da iş başvurularında sunulabilir.

E – Devlet Kimlik Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E – Devlet sistemi üzerinden askerlik durum sorgulama ve belge alma işlemleri öncesinde kişilerin kimlik doğrulaması yapması gerekmektedir. E – devlet üzerinden kimlik doğrulama işlemleri şu şekilde Yapılabilir;

 • E – devlet şifresi ile
 • Mobil imza ile
 • Elektronik imza ile
 • İnternet bankacılığı ile
 • C. kimlik numarası ile

Askerlik Durum Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

E – Devlet sistemi üzerinden çıkartılmış olan askerlik durum belgesi, tecil süresi boyunca kullanılabilmektedir. Öğrenci olanların kayıt dönemlerinde yeni belge talep edilecektir. Bu durumda kişi aynı işlemleri tekrar ederek yeni bir durum belgesi çıktısı alabilir.

Askerlik Durum Belgesi Ücretli midir?

E – devlet üzerinden alınacak askerlik durum belgesi için herhangi bir ücret ödemek gerekmemektedir. E – devlet üzerinden yapılan işlemler ücretsizdir. Ancak e – devlet şifresi olmayan kişiler, şifre için PTT şubelerine oldukça uygun bir ücret ödemek zorundadır.

Askerlik Durum Belgesi Başka Şekilde Alınabilir mi?

Askerlik durum belgesinin alınabilmesi için diğer bir yol ise askerlik şubesine müracaat etmektir. Bu işlem için kişinin bağlı olduğu il ve ilçede bulunan şubeye gidilebileceği gibi isteğe bağlı başka bir askerlik şubesi de tercih edilebilmektedir. Ancak askerlik şubelerindeki kalabalık nedeniyle birçok kişi bu yolu tercih etmeyecektir.

Askerlik Durum Belgesini Bir Başkası Alabilir mi?

Askerlik durum belgesi sadece sahip olan kişinin alabileceği bir belgedir. Bu belgeyi başkasının almasına imkân yoktur. Ancak e – devlet şifresi ile internet üzerinden yapılacak belge alma işleminde bir başkasının alması mümkün olacaktır.

Askerlik Durum Belgesi Almak için Evrak Gerekli midir?

Askerlik durum belgesini e – devlet üzerinden almak için sadece T.C. kimlik numarası yeterli olacaktır. İşlemi askerlik şubeleri üzerinden gerçekleştirenlerin ise kimliklerini götürmeleri yeterlidir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir