Asitli İçeceklerin Bilinmeyen 9 Zararı


55
534 Paylaşım, 55 points

Asitli içecekler, hayatın vazgeçilmez parçalarından birisidir. Hemen her evde mutlaka asitli içecek tüketen bireyler bulunur. Çok sevilen ve sıklıkla tüketilen bu içeceğin bazı zararları da bulunmaktadır. Bu yazımızda Asitli İçeceklerin Bilinmeyen 9 Zararı hakkında bilgi vereceğiz.

Asitli içecek tüketim oranı her geçen gün biraz daha artıyor. Asitli içeceklere bağımlılık o kadar arttı ki artık birçok insan su yerine asitli içecekleri tüketmeyi tercih ediyor. Suyun yerini asla tutamayacak olan asitli içecekler aynı zamanda bazı zararları da beraberinde getiriyor.ASİTLİ İÇECEKLERİN BİLİNMEYEN 9 ZARARI NELERDİR?

Asitli içeceklerin sıklıkla tüketilmesi, insan sağlığı için bazı zararlı etkiler doğurabilir. Asitli içeceklerde yüksek miktarda kafein bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kalp, diş sağlığı, obezite ve osteoporoz gibi hastalıklara da sebebiyet vermektedir.

Asitli İçeceklerin Bilinmeyen 9 Zararı şu şekilde sıralanır;

  • Adet kanamasının erken başlamasına neden olur
  • Hücreler erken yaşlanır
  • Kanser riski artar
  • Karaciğeri yağlandırır
  • Şeker bağımlılığı yapar
  • Kemikteki mineral yoğunluğunu azaltır
  • Şişkinliğe neden olur
  • Dişleri çürütür
  • Mide ağrısına neden olur

ASİTLİ İÇECEKLER ADET KANAMASININ ERKEN BAŞLAMASINA NEDEN OLUR

Asitli içecekler adet kanamasının erken başlamasına neden olur. Yapılan araştırmalara göre günde birden fazla asitli içecek tüketen kız çocuklarında adet kanaması olması gerekenden çok daha erken başlamaktadır.

ASİTLİ İÇECEKLER HÜCRELERİ ERKEN YAŞLANDIRIR

Asitli içecekler hücreleri erken yaşlandırır. Günde 2 kutu kola içen kişilerde hücrelerin 4 ila 6 yıl daha erken yaşlandığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Hücrelerin yaşlanmaması için asitli içecek tüketimi en aza indirilmelidir.

ASİTLİ İÇECEKLER KANSER RİSKİNİ ARTIRIR

Asitli içecekler kanser riskini artırır. Yapılan araştırmalara göre günde 3 bardaktan fazla asitli içecek tüketen kişilerde kanser riski daha da artmaktadır. Özellikle kadınlarda bu oran daha da yüksek bir hal almaktadır.

ASİTLİ İÇECEKLER KARACİĞERİ YAĞLANDIRIR

Asitli içecekler karaciğeri yağlandırır. Asitli içecekler karaciğerin de baş düşmanlarından birisidir. Yapılan araştırmalarda meyve aromalı asitli içecekleri tüketenlerde karaciğer yağlanmasının sıklıkla görüldüğü ortaya çıkmıştır.

ASİTLİ İÇECEKLER ŞEKER BAĞIMLILIĞI YAPAR

Asitli içecekler şeker bağımlılığı yapar. Günde2 bardak ve üzerinde asitli içecek tüketen kişilerde zamanla şeker bağımlılığı ortaya çıkar. Bu durum asitli içeceklerin sürekli tüketilmesi isteğini de ortaya çıkartır. Asitli içecekleri sıklıkla tüketmek zamanla tat duyularını da etkilemektedir.

ASİTLİ İÇECEKLER KEMİKTEKİ MİNERAL YOĞUNLUĞUNU AZALTIR

Asitli içecekler kemikteki mineral yoğunluğunu azaltır. Asitli içecek dendiği zaman akla ilk gelen içecek kuşkusuz koladır. Yapılan araştırmalar kolanın kemiklere oldukça fazla zarar verdiğini ortaya koymaktadır. Kolanın içerisinde yer alan yüksek oranlı asit, kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunun azalmasına ve kemiklerin hasar görmesine neden olmaktadır.

ASİTLİ İÇECEKLER ŞİŞKİNLİĞE NEDEN OLUR

Asitli içecekler şişkinliğe neden olur. Asitli içeceklerin en büyük zarar verdiği organlardan birisi midedir. Asitli içecek tüketen kişilerde içecekte bulunan karbonik asit, midenin gaz ile dolmasına neden olur. Bu da insanlarda şişkinliğe sebep olmaktadır.

ASİTLİ İÇECEKLER DİŞLERİ ÇÜRÜTÜR

Asitli içecekler dişleri çürütür. Asitli içeceklerin içerisinde çok yüksek miktarda şeker bulunmaktadır. Bu tür içeceklerin sıklıkla tüketilmesi, içerdiği şekerin dişleri çürütmesine neden olacaktır. Dişlerini korumak isteyenlerin mümkün olduğunca az asitli içecek tüketmesi gerekmektedir.

ASİTLİ İÇECEKLER MİDE AĞRISINA NEDEN OLUR

Asitli içecekler mide ağrısına neden olur. Özellikle çocukların asitli içecek tüketmesi mide ve bağırsak rahatsızlıklarının sıklıkla görülmesine neden olmaktadır. Mide ağrısı yaşanmasının en büyük nedenlerinden birisi asitli içecek tüketmektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
534 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir