Aşı Parası Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?


81
794 Paylaşım, 81 points

Aşı parası, okul öncesi dönemde çocukların sağlık ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla verilmektedir. Devlet tarafından sunulan bu yardım, çocukların sağlıklı şekilde büyüyebilmeleri amacıyla hazırlanmıştır. Bu yazımızda aşı parası nedir, aşı parası nasıl alınır, aşı parası başvuru şartları nedir gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

AŞI PARASI NEDİR KİMLERE VERİLİR?

Aşı parası, yaşı küçük olan çocukların sağlık sorunu yaşamaması ve okula başlayana kadar sağlık işlemlerinin kesintisiz devam edebilmesi için verilen yardımdır. Aşı parası, çocuk okul çağına gelene kadar verilmektedir. Aşı parası, toplum içerisinde daha fazla görev almalarını sağlamak amacı ile sadece kadınlara teslim edilmektedir. Bu yardımı çocuğun annesi alabilir.
Aşı parasının verilmesinin başlıca nedeni, toplumda yer alan ve ekonomik gücü yetersiz olan kişilerin sağlık problemi yaşadığı zaman diğer kişilerle eşit haklara sahip olmasını sağlamaktır. Ailenin temel ihtiyaçlarından birisi de sağlık hizmetleridir. Sağlık sorunu yaşayan dar gelirli vatandaşların tedavi sürecinde maddi sıkıntı yaşamasını engellemek adına aşı parası verilmektedir.



AŞI PARASI YAŞ ARALIKLARI NELERDİR?

Aşı parası kapsamında üç farklı hizmet verilmektedir. Bu hizmetler;
• Sağlık hizmeti
• Eğitim hizmeti
• Gebelik kontrolü hizmeti

Tüm bu hizmetlerden yararlanmak için ailenin okul çağı öncesi bir çocuk sahibi olması gerekmektedir. Aşı parası yaş aralığı 0 – 6 olarak belirlenmiştir. Eğitim hizmetleri yaş aralığı ise 6 – 17 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaşlarda çocuk sahibi olan aileler, sağlık ya da eğitim hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olacaktır.

AŞI PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aşı parası alabilmek için öncelikle başvuruda bulunmak gerekmektedir. Aşı parası başvurusu genel olarak bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapacak olan kişilerin gelir düzeyinin sabit olması ve ekonomik olarak ihtiyaç sahibi olması gereklidir. Aşı parası başvuruları internet üzerinden form doldurarak yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra başvuru için oturulan ilin Valilikleri, ilçe kaymakamlıkları, sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları, okul müdürlüklerine gidilebilmektedir. Başvurular, her yıl 15 Ağustos – 15 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir.

AŞI PARASI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Aşı parası almak için ailelerin belirlenmiş şartlara uygun olması gerekmektedir. Aşı parası alma şartları şu şekilde sıralanabilir;

• Ailenin sabit gelir sahibi olmak
• Gelir yetersizliği nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor olmak
• 0 – 6 yaş arası çocuk sahibi olmak
• Başvurunun onaylanmış olması
• Hamilelikte 3. Aydan itibaren düzenli kontrole gitmek
• Hamilelikte doktordan alınmış olan raporu ibraz etmek

AŞI PARASI NE KADAR YAPILMAKTADIR?

Aşı parası, 0 – 6 yaş arası çocuklar için verilmektedir. Kız – erkek çocuk farkı olmaksızın, sağlık kontrolü yaptırılmasının sonraki ödeme döneminde aylık olarak 20 TL şeklinde verilmektedir.

AŞI PARASI VERİLEN ÇOCUĞU EĞİTİM PARASI NASIL VERİLİR?

Aşı parası almak için yapılan başvurunun kabul edilmesiyle birlikte çocukların okula başlamasıyla eğitim parası ödemesi de başlamaktadır. Eğitim parası alabilmek için okul çağına gelmiş olmak gerekmektedir. Eğitim parası yardım miktarı, herkesin sahip olduğu değerlere göre belirlenir. Eğitim parasını belirleyen faktörler şu şekilde sıralanabilir;

• Çocuk sayısına
• Çocuğun cinsiyetine
• Çocuğun eğitim durumuna

Şartlara göre belirlenen eğitim parası ödemesi, 2 ayda bir olmak koşulu ile yıl içerisinde 9 ay boyunca gerçekleştirilmektedir. Eğitim yardımı, yaz aylarında verilmemektedir. Bu para yardımı, çocuğun okul seviyesine göre belirlenmektedir. Eğitim parası ödemesi şu şekilde yapılmaktadır;
• 1 – 8 sınıf erkek çocuk: 20 TL
• 1 – 8 sınıf kız çocuk: 25 TL
• 9 – 12 sınıf erkek çocuk: 35 TL
• 9 – 12 sınıf kız çocuk: 45 TL


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
794 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
98
Şaşkın
Başarısız Başarısız
66
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
121
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir