Asgari Ücretli Çalışanlara Müjde! PTT Üzerinden 12,454 TL Ödeme Alınacak


94
928 Paylaşım, 94 points

Asgari ücretli çalışanların yüzünü güldürecek yeni bir devlet desteği haberi geldi. Düzenleme kapsamında asgari ücretle çalışan binlerce kişiye 12,454 TL devlet yardım ödemesi yapılacak. Bu yazımızda Asgari Ücretli Çalışanlara Müjde! PTT Üzerinden 12,454 TL Ödeme Alınacak başlığının detaylarını anlatacağız.

Devlet tarafından asgari ücretli çalışanlara yönelik hazırlanan yardımlara bir yenisi daha eklendi. PTT üzerinden yapılacak destek ödemesi kapsamında binlerce asgari ücretli çalışana 12,454 TL ödeme yapılacak.ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLARA PTT ÜZERİNDEN 12,454 TL ÖDEME YAPILACAK

Asgari ücretli çalışanlara yönelik hazırlanmış olan 12,454 TL tutarındaki ödeme, kadın çalışanları ilgilendiriyor. İş hayatında yerini almış olan ve asgari ücret üzerinden çalışan kadınlara doğum desteği sunan devlet, bu seneki doğum parası ödemesi olarak 12,454 TL verecek.

Çalışan kadınların doğum sonrasında çalışma hayatlarına çok daha kolay bir şekilde dönebilmesi adına SGK ile yapılan anlaşma kapsamında başvurusu onaylanan yüzlerce kadın çalışana doğum ücreti parası yenilenmiş hali ile ödenecek.

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLARA 12,454 TL ÖDEME BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Asgari ücretle çalışanlara 12,454 TL ödeme başvurusunda bulunmak için öncelikle devlet tarafından belirlenmiş olan şartlara uygun olmak gerekiyor. Asgari ücretle çalışanlara 12,454 TL ödeme başvuru şartları şu şekilde sıralanıyor;

  • Doğumdan önceki bir yıllık süre içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması
  • İstirahatte olduğu süre içerisinde çalışmamış olmak
  • İstirahat başladığı tarihten itibaren sigortalılık durumunun yitirilmemiş olması
  • Canlı doğum yapmış olmak

DOĞUM YARDIMI PARASI NEDİR?

Doğum yardımı parası, doğum yapmış olan annelere devlet tarafından ödenen bir yardım parasıdır. Doğum yardımı ödemesi, tüm annelere verilmektedir. Ödemeyi alabilmek için belirlenen bazı şartlara uygun olmak gerekmektedir.

Doğum yardımı parası ödemesinin temel amacı, doğum sonrasında anne ve bebeğin ilk masraflarını karşılanması konusunda maddi sıkıntı yaşanmamasıdır. Doğum sonrası ihtiyaçların karşılanması amacıyla sunulan bu devlet parası sadece annelere verilmektedir.

DOĞUM YARDIMI PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğum yardımı parası başvurusu şu şekilde yapılır; doğum yapan anne ya da eşi, öncelikle nüfus müdürlüğü üzerinden yeni doğan bebeğin kimlik kaydını yaptırmak zorundadır. Bebeğin kimlik kaydının yapılmasının ardından doğum yardım başvurusu yapılabilir.

Doğum yardımı parası başvurusu için başvuru dilekçesinin doldurulması ve aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı Sosyal Hizmetler Merkezi’ ne dilekçeyi vermek gerekmektedir. Dilekçenin sisteme işlenmesinin ardından doğum yardımı ödemesi alma hakkı tanınacaktır.

DOĞUM YARDIMI PARASI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Doğum yardımı parası sorgulaması şu şekilde yapılır; doğum yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar, bu ödemeden faydalanıp faydalanmayacaklarını öğrenmek için farklı kanallar üzerinden sorgulama işlemi yapabilirler.

Doğum yardımı parası sorgulaması şu yollar üzerinden yapılır;

  • PTT şubeleri üzerinden doğum yardımı parası sorgulama
  • PTT müşteri hizmetleri üzerinden doğum yardımı parası sorgulama
  • E – devlet üzerinden doğum yardımı parası sorgulama

DOĞUM YARDIMI PARASI NASIL ALINIR?

Doğum yardımı parası nasıl alınır? sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; doğum yardımı parası alma hakkı kazanan vatandaşlar, ödemelerini en yakın PTT şubesi ya da Ziraat Bankası şubesi üzerinden alabilirler. Her iki yolla da alınabilen doğum yardımı parası için kimlik ile giderek parayı çekmek mümkün olacaktır.

Doğum yardımı parası bir defaya mahsus olarak verilmektedir. Bu ödemeyi alan vatandaşlar, bir daha aynı ödemeyi alma hakkına sahip olmazlar. Doğum yardımı parası her yeni çocuk doğumunda tekrar ödenmektedir. Çocuk sayısı ne kadar çok olursa ödeme de o kadar fazla olacaktır.

DOĞUM YARDIMI PARASI ÖDEMESİ NE KADAR YAPILACAK?

Doğum yardımı parası ödemesi ne kadar yapılacak? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; doğum yardımı ödemesi bu sene devlet ve SGK arasında yapılan anlaşma kapsamında 12,454 TL olarak gerçekleştirilecek.

Doğum yapmış olan tüm asgari ücretli çalışan kadınlar, belirlenmiş şartlara uygun olmaları koşulu ile bu yardım ödemesini alma şansına sahip olacaklar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

94
928 Paylaşım, 94 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
73
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir