Arıcılık Nedir, Nasıl Yapılır? Temel Bilgiler…


68
664 Paylaşım, 68 points

Ülkemizde birçok farklı meslek grubu bulunmaktadır. Bunlar arasında belki de en zorlu ve dikkat çekici olan Arıcılık ’tır. Birçok kişinin hobi olarak başladığı bu meslek, kısa sürede büyük bir hevese dönüşür ve kişinin vazgeçemeyeceği bir meslek halini alır. Bu yazımızda arıcılık ile ilgili merak edebileceğiniz her türlü sorunun cevabını bulabilirsiniz.

  • Arıcılık Nedir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça ilgi çeken arıcılık, ekonomiye çok fazla katkı sağlayan meslek gruplarından birisi olarak bilinir. Bal ihtiyacının karşılanması için geliştirilmiş olan bu meslekte, özel kıyafetler giyen arıcılar yetiştirdikleri kovanlarda bal üretimi yaparlar. Arıcılık mesleği sanıldığı kadar kolay bir meslek değildir. Arıcılık yapmak isteyen kişinin bu konuda hazırlanmış olan kurslara giderek eğitim alması en doğru hareket olacaktır.

Bununla birlikte mesleği küçük yaştan itibaren düşünenler için arıcılık okulları da bulunur. Bu okullarda eğitim görerek de mesleğe ilk adım atılabilir.  • Arıcılık Nasıl Yapılır?

Bir kişinin arıcılık yapabilmesi için öncelikle arıları çok iyi tanıması gerekir. Arının fiziki yapısı, türü, özellikleri, yaşam süresi, beslenme şekli, üreme şekli, bağışıklık sistemi hakkında detaylı bilgi sahibi olması önemlidir.

Arıcılıkta ilk dikkat edilmesi gereken, arıların doğru şekilde konumlandırılmasıdır. Arılar için en doğru yerin ve hava koşullarının belirlenmesi, balın kalitesi ve yeterli derecede üretilmesi için gerekli ince ayrıntılardır. Arılar fazla güneş alan yerleri de rüzgârlı yerleri çok fazla sevmezler. Bu tür yerlerde bal üretimi en az miktarda gerçekleşir. Arılığın suya yakın bir bölgede konumlandırılmış olması doğru hareket olacaktır.

Arılık yerinin doğru belirlenmesinin ardından kovan türünün seçimi gelir. Ülkemizde ilkel arı kovanı ve fenni arı kovanı olmak üzere iki kovan türü bulunmaktadır. Arıcılıkla uğraşacak olan kişi bu işi ticaret olarak yapacaksa fenni bir kovan seçmesi gerekir.

Arıcılık için öncelikle bir kovan ve 3 – 5 arı ile işe başlamak gerekir. Kovan standardının Tarım Bakanlığı tarafından belirlenen ölçülerde olması gereklidir. Kişi arıcılığı tek başına yapacaksa, 250 kovanı geçmemeye özen göstermelidir. Daha fazla kovan hem işin içinden çıkılmaz duruma getirir hem de zorluğundan dolayı kişi işi bırakmayı düşünebilir.

  • Arıcılık için Resmi İzin Gerekir mi?

Arıcılık yapabilmek için Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından açılan arıcılık kurslarına katılmak ve sertifika almak gerekir. Kursu başarıyla tamamlayan herkes, yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın arıcılık yapabilir. Arıcılık mesleğine başlamadan önce kişinin arı sokmalarına karşı alerjisinin olup olmadığını öğrenmesi gerekir. Alerjisi olan bir kişinin bu mesleği yapması, ölümle sonuçlanabilir.

  • Arıcılık için Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Arıcılık, çok fazla sermaye gerektirmeyen bir meslektir. İşe ilk başlayanlar için 3 – 5 kovan yeterli olacaktır. Arı ve kovan almanın yanı sıra arıcılık için gerekli olan özel kıyafet ve gereçlere de sahip olmak gerekir. Arıların sokmasını engelleyen özel giysiler, eldiven, el maşası, çerçeve, körük, tel ve tel çekme aparatı gibi gereçler de eklendiği zaman başlangıç olarak 2 bin – 3 bin TL kadar bir sermaye olması yeterli olacaktır. İlk başlayanların 5 kolonili bir arı kovanı kurması doğru adım olarak nitelendirilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Başarısız Başarısız
85
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir