Araçta Bebek Koltuğu Bulundurmama Cezası Ne Kadar?


67
654 Paylaşım, 67 points

Trafikte çocukların güvenliğini sağlamanın en kolay yolu, bebek koltuğu bulundurmaktır. Araçta bebek koltuğu olması ve çocukları bu koltuğa oturtmak, olası bir kaza anında çocuğun güvende olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle bebek olan araçlarda bebek koltuğunun mutlaka bulunması gerekir. Bebek koltuğu bulunmayan araçlara ise ceza kesilir. Bu yazımızda araçta bebek koltuğu bulundurmama cezası ne kadar sorusuna cevap vereceğiz.

Trafik kazalarında bebeklerin zarar görmemesi için bebek koltuğu mutlaka kullanılmalıdır. Bebeklerin can güvenliğini korumak için bebek koltuğu zorunlu hale getirilmiştir. Bir araçta bebeğin olmasına karşılık bebek koltuğu kullanılmaması yasaktır. Bu durumun tespiti halinde idari para cezası ve ceza puanı verilir.ARAÇTA BEBEK KOLTUĞU BULUNDURMAMA CEZASI NEDİR?

Bir araç sahibinin bebek olmasına rağmen aracında bebek koltuğu bulundurmaması durumunda, 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı verilecektir. Bunun yanı sıra boyu 150 cm’den daha kısa olan çocukların da ön koltukta seyahat etmesi yasaktır. Bu durumun tespit edilmesi durumunda da 108 TL para cezası verilecektir.

150 cm boyundan daha kısa olan ve 36 kg’dan hafif bütün çocukların ve bebeklerin arabada seyir halindeyken bebek ya da çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerekir. Polis kontrolü sırasında bu kurala uyulmaması durumunda araç sürücüsüne cezai işlem uygulanacaktır.

ARAÇLARDA BEBEK KOLTUĞU YAŞ SINIRI NEDİR?

Araçlarda bebek ya da çocuk koltuğu olması için belirli bir boy ve kilonun altında olunması gerekir. Çocuğun 150 cm ve 36 kg altında olması, araçta bebek koltuğu bulundurmak zorunluluğunu doğurur. Cezaların çok fazla caydırıcı olmaması, sürücülerin birçok trafik kuralına uymamasına neden olur. Trafik kurallarına uyulmaması, kazaların oluşmasına bu kazalardan da yaralı hatta ölüm sonucunun alınmasına neden olur. Özellikle araçta bebek ya da çocuk bulunması durumunda çok dikkatli olmak gerekir.

Resmi Gazete de yayımlanan ilgili kanuna göre, araçlarda ön koltukta çocuk oturtma yaşı 10 yaş olarak belirlenmiştir. 10 yaşın altındaki çocukların ön koltukta oturması yasaktır. 10 yaşın üzerinde olmak ve emniyet kemerini takmak şartı ile ön koltukta oturmak herhangi bir cezai işlem gerektirmez.

BEBEKLER BEBEK KOLTUĞUNA OTURTULMAZSA NE OLUR?

Saatte 50 km hızla giden bir araçta bir kaza yaşanması durumunda çocuk koltuğu bulunmaması halinde 20 kiloluk bir çocuk emniyet kemeri de takmıyorsa 500 kg ağırlığına eşit hızla ileriye doğru fırlayacaktır. Böyle bir durumun yaşanmaması için çocuk bulunan araçlarda bebek ya da çocuk koltuğu mutlaka bulunmalıdır.

Bebek koltuğu aracın arka koltuğuna yerleştirilmelidir. Bebek koltuğunun emniyet kemeri ile sabitlenmesi önemlidir. Arka koltukta emniyet kemeri olmaması durumunda 0 – 9 ay arası bebeklere ait koltuğun ön koltuğa takılmasında bir sakınca yoktur. Bu durumda dikkat edilmesi gereken, ön koltukta hava yastığı bulunmamasıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
109
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir