Araç Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır? 5664 KM Öğrenme


74
736 Paylaşım, 74 points

İkinci el araç alımlarında araç ile ilgili merak edilen bilgilerden birisi de aracın kilometresidir. Özellikle son yıllarda satılacak olan ikinci el araçların kilometreleri ile oynanmaya başlaması, birçok araç alacak kişinin bu konuya şüpheli bakmasına neden olmaktadır. Bu nedenle araç alacakların araca ait gerçek kilometre bilgisine ulaşması için bazı uygulamalar geliştirilmiştir. Bu yazımızda ikinci el araç alacakların kilometre sorgulamasını hangi yollar ile yapabileceklerini ayrıntılı olarak anlatacağız.

Araç Kilometre Sorgulaması Yapılan Yöntemler Nelerdir?

Araç kilometre sorgulaması için birbirinden farklı yöntemler kullanılmaktadır. Temel olarak bakıldığı zaman araç kilometre bilgisini sorgulamak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile birlikte TÜVTÜRK’ de araç kilometre bilgilerini alabileceğiniz temel yerlerdir. Her iki merkez de farklı yollar ile kilometre sorgulaması yaptırmaktadır. Kilometre sorgulaması şu yollarla yapılabilir;  • SMS ile araç kilometre sorgulaması
  • PTT üzerinden araç kilometre sorgulama
  • TÜVTÜRK araç kilometre sorgulama
  • SBM araç kilometre sorgulama
  • Oto servislerinden araç kilometre sorgulama
  • Oto Ekspertiz ile araç kilometre sorgulama
  • Mobil uygulamalar ile araç kilometre sorgulama

Araç kilometre sorgulama yöntemlerini biraz daha detaylı inceleyelim…

SMS ile Araç Kilometre Sorgulama

İkinci el araçların kilometre bilgisi için SMS ile sorgulama yapılabilir. Bu sorgulamanın yapılabilmesi için tüm operatörlerden 5664 numarası kullanılıyor. Aracın plaka kodu ya da şasi numarası 5664 numarasına mesaj ile gönderildiği zaman aracın kilometresi ile ilgili gerçek bilgiler kişinin telefonuna mesaj olarak gönderiliyor. SMS ile araç kilometre bilgisi sorgulamanın ücreti 7 TL olarak belirlenmiştir.

PTT Üzerinden Araç Kilometre Sorgulama

PTT, araç ile ilgili bilgileri vermek için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü alt yapısından yararlanıyor. PTT mobil uygulaması sayesinde araç alacak kişiler, aracın kilometre bilgilerini sorgulayabiliyor. PTT’nin sorgulama uygulaması olan HGS, Google Play ya da İOS üzerinden kolaylıkla indirilebiliyor. Uygulama üzerinden ‘Araç Kilometre Sorgulama’ ekranına aracın plakası ya da şasi numarası girilerek sorgulama işlemi gerçekleştiriliyor. Bu işlem için 6 TL ücret ödemek gerekiyor.

TÜVTÜRK Araç Kilometre Sorgulaması

Binek ve ticari araçların her yıl düzenli olarak muayeneden geçirildiği servis olarak bilinen TÜVTÜRK, alınacak ikinci el araçlar ile ilgili bilgi de veriyor. Araçların geçmişe dayalı bilgilerinin kayıtlı tutulduğu TÜVTÜRK sisteminden gerçek kilometre bilgilerine kolaylıkla erişim sağlanabiliyor. Bu işlem Online olarak gerçekleştirilemiyor. Araç alacak kişinin mutlaka kendisine yakın bir TÜVTÜRK merkezine gitmesi gerekiyor.

SBM Araç Kilometre Sorgulaması

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ de araçların kilometre bilgisi hakkında yardımcı olan merkezler arasında yer alıyor. Bu merkezden bilgi alabilmek için, ikinci el aracın 3 yaşından büyük olması gerekiyor.

Oto Servislerde Araç Kilometre Sorgulaması

İkinci el araç alacak bir kişi güvendiği bir oto servisinden de kilometre bilgisi için yardım alabilir. Ancak bu servisten yararlanmak için satın alınacak olan aracın geçmiş bakımlarının yetkili servisten yapılmış olması gerekiyor. Bilgilerin kaydedildiği oto servis, geçmişe dönük veriler sayesinde aracın gerçek kilometresini kısa sürede bulabiliyor.

Oto Ekspertiz ile Araç Kilometre Sorgulaması

Oto Ekspertiz servisleri, araç ile ilgili çok detaylı bilgi alınabilen yerlerdir. SMS ya da internet üzerinden bilgi sahibi olmakla yetinmek istemeyen alıcılar, Oto Ekspertiz servisleri sayesinde araç hakkında detaylı bilgi alabiliyor. Bu servisler, araç üzerinde yapılan hileleri uyguladığı kısa süreli testler ile kısa sürede ortaya çıkartabiliyor.

Mobil Uygulama ile Araç Kilometre Sorgulaması

Günümüz teknolojisinde her işlem için bir mobil uygulama hazırlanmış durumda. Aynı şekilde araç kilometre sorgulamaları için de bazı mobil uygulamalar bulunuyor. Google Play Store ya da İOS üzerinden indirilen bu uygulamalar üzerinden kısa sürede araç kilometre bilgisine ulaşmak mümkün oluyor. Ancak bu uygulamaların güvenilir olanlarının seçilmesi çok önemli. Bu konuda en çok tercih edilen PTT HGS uygulaması oluyor.

Araç Kilometre Sorgulaması Ücretsiz Olarak Yapılabilir mi?

Şu anda araç kilometre sorgulama işlemini ücretsiz olarak yapan bir uygulama ya da hizmet bulunmuyor. Her hizmet kendisine özel belirlediği tutarda bir ödeme talep ediyor. Araç kilometre bilgisi ile ödemeler kredi kartı ya da banka kartı ile gerçekleştirilebiliyor.

ARAÇ KM SORGULAMAK İÇİN TIKLA


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
736 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
58
Şaşkın
Başarısız Başarısız
32
Başarısız
Komik Komik
127
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
53
Helal Olsun!
lol lol
88
lol
Aşk Aşk
75
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
54
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
18
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir