Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?


64
624 Paylaşım, 64 points

Bankadan kredi çekmek isteyen ancak uygun şartları taşımayan kişileri için kredi çekmenin en kolay yolu ipotek göstermektir. Kişiler, ellerinde bulunan malları ipotek göstererek bankadan kolayca kredi çekebilirler. İpotek gösterilebilecek mallardan bir tanesi de sahip olunan araçtır. Bu yazınızda araç ipotekli kredi veren bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

Bankalardan kredi çekmek için belirlenmiş olan şartlara uygun olmak gerekir. Bankalar ilk olarak başvuru yapan kişinin kredi notuna ve banka siciline bakarlar. Kredi notu düşük olan ya da banka sicili kötü olan kişilerin kredi alması mümkün değildir. Böyle bir durumda yapılacak en akıllıca şey, araç ipotekli kredilere başvurmaktır.ARAÇ İPOTEKLİ KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Bankalar, kredi verilmesi mümkün olmayan kişilerden bir teminat talep ederler. Gösterilebilecek teminatlardan birisi de sahip olunan araçtır. Kredi çekmek isteyen kişi aracını ipotek olarak göstererek kolaylıkla kredi çekebilir.

Ülkemizde faaliyet gösteren bazı bankalar, kredi notu ya da kredi sicili kötü olsa bile aracını ipotek olarak gösteren kişilere kredi vermektedir. Araç ipotekli kredi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Halkbank

VAKIFBANK ARAÇ İPOTEKLİ KREDİ NASIL ALINIR?

Vakıfbank araç ipotekli kredi, yüksek miktarda kredi ihtiyacı olan kişilere yönelik olarak verilir. Vakıfbank üzerinden ipotekli kredi almak için araç sahibinin aracını kredi için ipotek göstermesi yeterlidir. Araç ipotekli kredi en fazla 48 ay vadeli olarak verilir. Bunun yanı sıra başvuru yapan kişinin düzenli bir gelire sahip olması önemlidir.

Vakıfbank araç ipotekli kredi şartları çok fazla değildir. Kredi çekecek olan kişinin kredi notunun ya da kredi sicilinin iyi olması ve düzenli gelirinin bulunması yeterlidir. Araç ipotekli kredinin miktarı, ipotek olarak gösterilecek aracın marka ve modeline göre belirlenen değerin yarısı oranda belirlenir. Bu krediyi alan kişilere hayat sigortası ve kasko sigortası banka tarafından yapılır.

Vakıfbank araç ipotekli krediye başvurmak için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İpotek ettirilecek olan aracın ruhsat aslı ve fotokopisi
 • Başvuru yapan kişinin ikametgah adresi
 • Başvuru yapan kişinin adına kayıtlı güncel bir fatura
 • Gelir belgesi

ZİRAAT BANKASI ARAÇ İPOTEKLİ KREDİ NASIL ALINIR?

Ziraat Bankası araç ipotekli kredi, kredi notu düşük ya da kredi sicili kötü olan kişilere bile kolaylıkla kredi verme özelliğine sahiptir. Ziraat Bankası üzerinden araç ipotekli olarak çekilen krediler 60 ay vadeli olarak ödenebilir. Krediden yararlanmak için herhangi bir ek talep bulunmamaktadır. Bankaya sahip olunan aracın ipotek ettirilmesi yeterlidir.

Ziraat Bankası araç ipotekli kredi alımlarında, kredinin durumuna göre gerekli sigortalar banka tarafından yapılır. Ziraat Bankası araç ipotekli kredi miktarı, ipotek olarak gösterilecek olan aracın değerinin yarısı kadar çıkacaktır.

Ziraat bankası araç ipotekli krediye başvurmak için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Kredi başvuru formu
 • Başvuran kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İpotek gösterilecek araca ait belgeler
 • Gelir belgesi
 • Maaşlı çalışanlardan bağlı oldukları kurumdan alınmış üyelik belgesi
 • Serbest çalışanlardan ticari sicil gazetesi

AKBANK ARAÇ İPOTEKLİ KREDİ NASIL ALINIR?

Akbank araç ipotekli kredi, düzenli bir gelire sahip olan ve 18 yaşını geçmiş kişilere yöneliktir. Akbank üzerinden ipotekli olarak çekilen kredilerde de kredi notuna ya da kredi siciline bakılmaz. Herhangi bir malın ipotek olarak gösterilmesi yeterlidir.

Akbank araç ipotekli kredi almak isteyenler en fazla 60 ay vadeli krediden yararlanabilir. Akbank araç ipotekli kredi miktarı, aracın değerinin yarısı oranda verilecektir. Bankanın talep ettiği belgeler, diğer bankalardan farklılık göstermez. Ancak çok gerekli durumlarda ek belge talebinde bulunulur.

TÜRKİYE EKONOMİ BANKASI ARAÇ İPOTEKLİ KREDİ NASIL ALINIR?

Türkiye Ekonomi Bankası araç ipotekli kredi, en fazla 60 ay vadeli olarak verilir. Krediden yararlanmak için başvuru sahibinin düzenli bir gelire sahip olması gerekir. banka araç ipotekli kredi verdiği için çok fazla şart aramamaktadır.

Türkiye Ekonomi Bankası araç ipotekli kredi miktarı, ipotek gösterilecek olan aracın değerinin %60’ı oranında belirlenir. TEB ipotekli araç kredisine başvurmak için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • İpotek edilecek aracın belgeleri

HALKBANK ARAÇ İPOTEKLİ KREDİ NASIL ALINIR?

Halkbank araç ipotekli kredi, Mortgage yasası kapsamında verilir. Krediden yararlanmak için araç teminatı yeterli olur. Banka kredi için en fazla 60 ay vade sunmaktadır. Halkbank araç ipotekli kredi miktarı, ipotek gösterilen aracın değeri üzerinden belirlenir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
624 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir