Araç Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır, Plaka İle Hasar Öğrenme

Araba sahibi olmak, günümüzde lüks olmaktan çıkmış ve bir ihtiyaç halini almıştır. İnsanlar daha kolay seyahat edebilmek ve bu seyahati daha konforlu hale getirebilmek için özel araçları tercih etmektedir. Herkes sıfır araba sahibi olmak ister elbette ancak günümüz koşulları ne yazık ki herkese sıfır araba alabilecek maddi koşulları sunmamaktadır. Bu durumda birçok kişi ikinci el araçlara yönelir. İkinci el araç almak maddi açıdan daha kolay olmakla birlikte bazı sıkıntılara da neden olabileceği için riskli bir durumdur. Alınan ikinci el aracın geçmişte nasıl kullanıldığını bilmemek, alıcının kafasında soru işaretlerine neden olacaktır. Özellikle aracın satış öncesinde herhangi bir hasar alıp almadığı en önemli sorulardan birisi olacaktır. Bu yazımızda ikinci el araç satın alacak kişilerin aracın hasar durumunu nasıl öğrenebileceklerini detaylı olarak anlatacağız.

Araç Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alınacak ikinci el araçta hasar olup olmadığını anlamak için birden farklı yol kullanılmaktadır. Günümüzde hasar sorgulama işlemleri kısa sürede cep telefonu ve internet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Araç hasar sorgulama işlemleri şu şekilde yapılır;

 • 5664 üzerinden SMS ile öğrenmek
 • Sigortam360 uygulaması ile internet üzerinden öğrenmek
 • E – Devlet uygulaması ile öğrenmek

Araç hasar sorgulama işlemlerinin yapılabileceği yolları biraz daha detaylı inceleyelim…

5664 Üzerinden SMS ile Öğrenmek

Satın alınacak ikinci el aracın hasar geçmişini öğrenmek için bir mesaj atmak yeterli olacaktır. Bununla birlikte araca ait kaza sorgulaması, değişen parçaları ile ilgili bilgi almak için de mesaj atmak yeterlidir. Ülkemizde hasar sorgulama için oluşturulmuş olan mesaj numarası 5664 olarak belirlenmiştir. Bu numara için her türlü operatör üzerinden bilgi almak mümkündür.

SMS ile bilgi alma yöntemi oldukça basit ve kısa sürelidir. SMS ile araç hasar durumunu öğrenmek için hangi operatör üzerinden olursa olsun aracın plakası ya da şasi numarasını 5664 numarasına SMS ile göndermek yeterli olacaktır. • Araç Plakası ile Sorgulama: aracın plaka numarası ile sorgulama yapmak için plakanın birleşik şekilde yazılarak 5664’e SMS gönderilmesi gerekir. Alınacak olan aracın plakası değişmiş dahi olsa geçmişe dönük hasar bilgisine ulaşılacaktır.
 • Şasi Numarası ile Sorgulama: aracın hasar durumunu öğrenmenin diğer bir yolu şasi numarasıdır. Cep telefonu üzerinden HASAR yazıp boşluk bırakıp ‘S’ yazıp boşluk bırakıp aracın şasi numarasını girerek 5664’e SMS göndererek hasar sorgulaması kolaylıkla yapılabilir.

Gönderilen mesajın ardından aynı şekilde SMS yolu ile bilgilendirme yapılır. Gelen mesaj içerisinde aracın hangi tarihte kaza yaptığı, araçta nasıl hasarların oluştuğu ve bu hasarların maliyeti gibi bilgiler yer alacaktır. SMS ile hasar sorgulama işleminin ücreti sorgulama başı 7 TL olarak belirlenmiştir.

Sigortam360 Uygulaması ile Hasar Sorgulama
Alınacak ikinci el aracın hasar durumunu öğrenmenin bir diğer yolu internet üzerindendir. Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi’ne ait resmi internet sitesi üzerinden hasar sorgulama işlemi yapılabilir. Bununla birlikte Sigortam360 uygulaması ile de hasar bilgisi öğrenmek mümkündür. Araç alacak kişi ister sisteme üye olarak ister üye olmadan işlemlerini gerçekleştirebilir. Üye olan kişiler, eski sorgulamalarına dair bilgilere de site üzerinden erişebilirler. Sigortam360 uygulaması üzerinden araç hasar sorgulaması için sorgulama başı 5 TL ücret talep edilmektedir. Araç alıcısı öncelikle bu ücreti ödemek zorundadır. Ödeme yapan kişi ardından sorgulama işlemini gerçekleştirebilir.

Sigortam360 uygulaması üzerinden hasar sorgulaması yapılan araca ait geçmiş bilgisine, Eksper raporuna, araca ait trafik ve kasko poliçelerine, kaza tutanaklarına da ulaşılabilir. Sigortam360 uygulaması internet üzerinden kullanılabileceği gibi cep telefonlarına mobil uygulama olarak indirilerek de kullanılabilmektedir.

E – Devlet Üzerinden Hasar Sorgulama

Satın alınacak olan ikinci el aracın hasar bilgisini sorgulamanın bir diğer yolu ise E – Devlet sistemini kullanmaktır. Günümüzde hemen hemen herkesin E – Devlet sayfası bulunmaktadır. E – Devlet şifresi ile sisteme giriş yapan kişi, ‘ e- Hizmetler’ bölümünden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanmış olan ‘Trafik Poliçeleri ve Hasar Bilgileri Sorgulama’ ya da  ‘Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama’ ekranları üzerinden hasar sorgulaması gerçekleştirebilir.
Hasar Kaydı Nasıl Silinir – Düzeltilir?

Araçlara ait hasar kayıt sorgulamaları Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden yapılmaktadır. Merkeze dayalı bilgiler doğrultusunda kişilere hasar sorgulama sonucu iletilir. Bu sorgulama sonucunda yanlış bir bilgi ile karşılaşan kişinin merkeze ait resmi internet sitesi üzerinden ‘Hasar İtiraz Formu’ nu doldurması gerekmektedir. Form doldurulurken hasar kaydının neden silinmesinin talep edildiği ayrıntılı olarak yazmalıdır. Böylelikle kayıt silme ya da düzeltme işlemi daha kısa sürede sonuçlanacaktır.

Hasar Sorgulama İşlemi ile Hangi Bilgilere Ulaşılır?

Farklı yollarla gerçekleştirilen hasar sorgulama işlemi sonucunda araç alacak kişinin ulaşacağı bilgiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Aracın geçmişte yapmış olduğu kazalar
 • Aracın kaza boyutu
 • Aracın servis geçmişi
 • Araç için ödenmiş hasar tutarları
 • Aracın kaç kere el değiştirdiği
 • Aracın hangi parçalarının değiştiği
 • Aracın parçalarının orijinallik durumu
 • Araç sigorta poliçesi bilgileri
 • Hasar tazminatı ödemesi yapan şirket bilgileri
 • Kaza tutanak bilgileri