Araç Haciz Sorgulama, Plakadan Araç Haciz Öğrenme


66
657 Paylaşım, 66 points

Günümüz maddi şartlarının oldukça zorlayıcı olması, birçok kişinin ikinci el araçlara yönelmesine neden oluyor. Sıfır araç fiyatlarının çok yüksek olması, araç almak isteyenleri ikinci el temiz araç bulma düşüncesine sevk ediyor. Ancak ikinci el araç alımları, beraberinde birçok riski de getiriyor. Bu risklerin başında aracın hacizli olma durumu yer alıyor. Bu yazımızda araç haciz sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

İkinci el araçlar, maddi yönden en tercih edilir araç durumunda. Piyasada hemen her fiyata araç bulmak mümkün. Maddi olanakları kısıtlı olan ancak bir araç almak isteyen kişiler de genel olarak ikinci el araçlara yöneliyor.İKİNCİ EL ARAÇ ALMAK GÜVENLİ Mİ?

İkinci el araç alma fikri, birçok soru işaretini de yanında getiriyor. Alınacak olan aracın ne durumda olduğu, nasıl kullanıldığı, kaza yapıp yapmadığı, değişen parçaları, üzerinde haciz ya da ceza olup olmadığı gibi birçok konu, araç alacakların akıllarını karıştırıyor. Özellikle hacizli olan bir araç satın almak, kişinin parasını boşa atması anlamına da geliyor.

ARAÇ HACİZ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İkinci el araç almaya karar vermiş olan kişinin mutlaka aracın hacizli olup olmadığını öğrenmesi gerekir. Hacizli bir araç, alan kişinin başına büyük sıkıntılar açacaktır. İkinci el araçlarda haciz sorgulama işlemi için genel olarak e – devlet sistemi kullanılır. E – devlet üzerinden aracın hacizli olup olmadığını hemen görmek mümkündür. İkinci el araç alma kararı veren kişilerin, öncelikle araç haciz sorgulama işlemini gerçekleştirmesi tavsiye edilir.

PLAKADAN HACİZ ÖĞRENME NASIL YAPILIR?

Bir aracın hacizli olup olmadığını öğrenmek için öncelikle araç haciz sorgulama yapmak gerekir. Araç haciz sorgulama, işlemini gerçekleştirmek için aracın plakasını kullanmak gerekir. Plakadan haciz öğrenme adımları şu şekildedir;

  • Birinci Adım

Araç alacak kişi öncelikle e – devlet sistemine giriş yapar. Bunun için T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapmak gerekir

  • İkinci Adım

E – devlet sistemine giriş yaptıktan sonra site içerisinde bulunan arama motoru kısmına araç haciz sorgulama yazılır

  • Üçüncü Adım

Açılacak bilgi ekranına alınacak ikinci el aracın plakası yazılır. Plaka yazılırken arada boşluk bırakılmaz ve harflerin tamamı büyük girilir (Örneğin 06BA1507)

  • Dördüncü Adım

Gerekli bilgilerin girilmesinin ardından ekranda yer alan ‘Sorgula’ butonuna basılır

  • Beşinci Adım

Açılacak olan yeni sayfada aracın hacizli olup olmadığını görmek mümkün olacaktır

SMS İLE ARAÇ HACİZ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Satın alınacak ikinci el araçta haciz olup olmadığını anlamak için SMS ile bilgi de almak mümkündür. Plakadan SMS ile haciz sorgulama işlemi için aracın plakasını 5664’e SMS göndermek yeterlidir.  Plakadan haciz sorgulama SMS ücreti sorgulama başına 7 TL olarak ücretlendirilir. E – devlet üzerinden araç haciz sorgulama işlemi için ise herhangi bir ücret alınmaz.

ARAÇ ÜZERİNDE HACİZ VARSA NE YAPILIR?

Alınacak ikinci el araç üzerinde haciz varsa, aracın sorun çıkartmaması için öncelikle bu borcun ödenmesi ya da borca itiraz edilmesi gerekir. Borcun kabul edilmemesi durumunda menfi tespit davası açılması gerekir. Bu şekilde hacze itiraz edilecektir.

Haczin kabul edilmesi durumunda araç sahibinin haciz tutarını ödemesi gerekmektedir.  Araç üzerindeki haciz, koyduran kişi ile ya da kurum ile anlaşma yaparak kaldırılabilir. Alacaklı kişi, haciz koydurduğu araca haciz tarihinden itibaren 6 ay süreyle satış yasağı getirtebilir. İkinci el araç alırken herhangi bir mağduriyet yaşamamak için aracın hacizli olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
657 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
14
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
85
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
38
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
97
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Araç üzerinde haciz varmı diye 5664 mesaj attım sonuçta başka şeyler çıkıyor uygulama tamamen aldatmaca 7 tl ile zenginmi olacaksınız dolandırıcılık tamamen yaptıgınız