Antibiyotik Nedir, Ne Zaman Kullanılmalıdır, Yan Etkileri Nelerdir?


84
826 Paylaşım, 84 points

Son yıllarda yaygın şekilde kullanılmaya başlayan antibiyotik özellikle enfeksiyona bağlı hastalıkların tedavisinde tercih edilmektedir. Antibiyotikler çok dikkatli kullanılması gereken ilaçlardır. Dikkatli kullanılmadığı zaman vücuda yarardan çok zarar vermektedir. Bu yazımızda Antibiyotik Nedir, Ne Zaman Kullanılmalıdır, Yan Etkileri Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Antibiyotik, hastaların doktordan ilk talep ettikleri ilaçlardan birisidir. Ne yazık ki ülkemizde antibiyotik kullanımı oldukça yüksek seviyelerdedir. Birçok hastalığın tedavisinde büyük yardım sağlayan antibiyotik sürekli ve yanlış kullanımlarda yararını kaybetmektedir. Bu nedenle son dönemde doktorlar antibiyotik yazmamaya özen göstermektedir.ANTİBİYOTİK NEDİR?

Latince anlamı “Hayata Karşı” olan antibiyotikler, İskoçyalı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Mucize ilaç olarak adlandırılan penisiline bazı ek kimyasalların eklenmesi ile ortaya çıkmıştır. Özellikle enfeksiyonlu hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Antibiyotik hakkında en bilinen yanlış, virüs kaynaklı hastalıkların tedavisinde de etkili olduğunun düşünülmesidir. Antibiyotikler, grip – nezle – soğuk algınlığı gibi virüse bağlı hastalıkların tedavisinde hiçbir etki vermez. Ateş düşürücü etkiye sahip değildir. Antibiyotik kullanımında ateşin düşmesinin tek nedeni, hastalığa neden olan enfeksiyonun tedavi edilmesidir.

ANTİBİYOTİK NASIL KULLANILIR?

Antibiyotik, kesinlikle doktor tarafından verilmesi gereken bir ilaç türüdür. Doktor muayenesi sonrasında hastalığın özelliklerine, ilacın etki alanına ve bakteri yapısına göre farklı antibiyotikler ve belirli dozlar ayarlanmaktadır. Doktor tarafından değerlendirilen klinik bulgular eşliğinde antibiyotik tedavisinin nasıl yapılacağı belirlenir.

Antibiyotiğin etkili olabilmesi için verilen süre boyunca gerekli dozda ve doğru zaman aralıkları ile tüketilmesi gerekir. Rastgele antibiyotik kullanımı, koruyucu amaçlı kullanım, ya da çok sık antibiyotik kullanımı ilacın mikroorganizmalara karşı direncini kıracak ve etkisiz hale getirecektir. Doktor önermediği sürece antibiyotik kullanımından kaçınmak en doğru yöntemdir.

Antibiyotiğin doğru kullanımı için meyve suyu ya da süt gibi içeceklerle birlikte tüketilmemesi gerekir. Bu tür içecekler, antibiyotiğin etkisini azaltacaktır. Antibiyotiği su ile içmek en akıllıca hareket olacaktır.

ANTİBİYOTİĞİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisi için kullanılan antibiyotik, birçok yan etkiye sahiptir. Antibiyotiğin yan etkileri, gereksiz kullanımlarda ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlarda gereksiz antibiyotik kullanımı, antibiyotik alerjisine neden olabilir. Bu tür kişilerde antibiyotik kullanıldığı zaman bazı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Antibiyotiğin yan etkileri şu şekilde sıralanır;

 • Deride kaşıntı
 • Döküntü
 • Nefes almakta zorlanma
 • Ani tansiyon düşmesi
 • Hızlı kalp atışı
 • Bilinç kaybı
 • İshal
 • Kabızlık
 • Bulantı
 • Kusma
 • Şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı

Antibiyotikler, vücuttaki zararlı bakterileri yok ederken beraberinde kalın bağırsaklarda yer alan vitaminlerin ve gıdaların sindirilmesini sağlayan yararlı bakterilerin de yok olmasına neden olur. Bu durumda sık antibiyotik kullanan kişilerde Obezite ya da aşırı zayıflık gibi metabolik sorunlar oluşabilir.

Antibiyotiğin yanlış kullanılması sonucunda karaciğer yağlanması, Tip 1 ve Tip 2 diyabet oluşma, ciddi vajinal rahatsızlıklar, ağızda yara çıkması, ülser, pamukçuk ve dudak kenarlarında çatlama riski de artış göstermektedir.

ANTİBİYOTİK ATEŞ DÜŞÜRÜR MÜ?

Antibiyotiğin ateş düşürme özelliği bulunmaz. Antibiyotikler tamamen enfeksiyon ile mücadele için kullanılır. Bu nedenle ateş düşürücü bir etki göstermemektedir. Antibiyotik kullanımında ateşin düşmesinin tek nedeni, vücutta bulunan enfeksiyonun ilacın etkisi ile özelliğini kaybetmeye başlamasıdır.

UYGUN ANTİBİYOTİK NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Antibiyotik kullanımı kişiye ve geçirdiği hastalığa göre değişiklik gösterir. Uygun antibiyotik neye göre belirlenir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

 • Hastalığın durumu
 • Hastanın yaşı
 • Hastanın kilosu
 • Hastanın cinsiyeti
 • Hastanın var olan hastalıkları

 

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR ANTİBİYOTİK KULLANABİLİR Mİ?

Kronik hastalığı olan kişilerde antibiyotik kullanımı dikkat edilmesi gereken durumlardan birisidir. Diyabet hastalığında diyabet böbrek hasarına neden olmuş ise böbrekten atılan ilaç verilmemesine özen gösterilmelidir.  Diyabet karaciğerde oluşmuşsa o zaman böbrekten atılan antibiyotikler verilebilir.

Bazı antibiyotiklerin şeker yükseltme özelliği vardır. Kişinin şekeri ortalama 180 civarında seyrediyorsa, antibiyotik kullanımı sonrası birden 250’ye kadar yükselebilir. Bu durumlardan antibiyotiğin kişiyi şeker komasına sokma ihtimali vardır. Bununla birlikte kan şekerini düzenleyen antibiyotikler de bulunur.

ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA SAAT ÖNEMLİ MİDİR?

Antibiyotik kullanımında saat çok önemlidir. İlacın belirtilen aralıklarla içilmesi gerekir. Böylece daha fazla etki edecektir. Antibiyotik ilaçlar genel olarak 12 – 24 saat aralıklarla tüketilir. Bu saat, ilacın kanda kalma süresine göre değişiklik gösterecektir.

Antibiyotik kullanımında ilaç içilmenin unutulması durumunda vücudun ilaçsız kalması ile birlikte vücutta antibiyotiğe karşı direnç gelişir ve etkisi azalır. Antibiyotiğin etkisini tam olarak görebilmek için mutlaka saatinde tüketilmesi gerekir.

ANTİBİYOTİK AÇ KARNA MI TOK KARNA MI ALINIR?

Antibiyotik aç karna mı tok karna mı alınır sorusu, ilaç içen hastaların en merak ettiği sorulardan birisidir. Bu durum antibiyotiğin türüne göre değişebilir. Bazı antibiyotikler aç karna alınmalıdır. Gıdalar ilacın etken maddesinin emilimini engeller. Bazı antibiyotikler ise tok karna alınmalıdır. Çünkü gıdalar emilimini artırmaktadır. Bu nedenle doktor nasıl içilmesini uygun görüyorsa o şekilde tüketilmelidir. Bazı antibiyotiklerin ise mide bozma özelliği bulunur. Bu antibiyotik türlerinin tok karna alınması çok önemlidir.

ANTİBİYOTİK KULLANAN ALKOL ALABİLİR Mİ?

Antibiyotik kullanan kişinin alkol alması kesinlikle yasaktır. Alkol, ilacın karaciğerden atılımını engeller. Antibiyotik de tam tersine alkolün karaciğerden atılımını engeller. Böyle bir durumda kişide alkol zehirlenmesi görülecektir. Antibiyotik kullanımı sırasında alkol alınması, mide kanaması riskini de artırmaktadır.

ANTİBİYOTİĞE DİRENÇ KAZANMAK NEDİR?

Antibiyotiğe karşı direnç kazanmak, bilinçsiz antibiyotik kullanımında ortaya çıkar. Sık sık antibiyotik kullanan kişilerde vücut ilaca karşı bir zırh oluşturur. Bakteri, sık alınan ilacı tanıdığı için bazı enzimler üretmeye başlar. Bu enzimler, antibiyotiği parçalayarak etki etmesine engel olur.

Böyle bir durumda bakterinin bulaştığı kişilerde de antibiyotiğe karşı direnç gelişecektir. Bu nedenle bilinçsiz antibiyotik tüketilmemesi büyük önem taşımaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

84
826 Paylaşım, 84 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
49
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir