Anneler İçin 300 – 600 Yardımı Nasıl Alınır?


67
649 Paylaşım, 67 points

Devlet yardımları arasında en fazla ilgi görenlerden birisi annelere ödenen çocuk yardımı parası oluyor. Çocuk parası sayesinde ihtiyaç sahibi olan ailelerin çocuklarının gereksinimleri daha kolay karşılanabiliyor. Bu yazımızda Anneler İçin 300 – 600 Yardımı Nasıl Alınır sorusuna cevap vereceğiz.

Devlet, annelere çocuklarını daha iyi şartlarda büyütebilmesi için her ay düzenli olarak maddi yardımda bulunuyor. İhtiyaç sahibi annelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yaptığı başvurunun ardından her ay 300 – 600 TL arası devlet yardımından yararlanma hakkı sunuluyor.ANNELER İÇİN 300 – 600 YARDIMI NEDİR?

Anneler için 300 – 600 TL yardımı, doğum yapmış annelere çocukları için ödenen bir devlet yardımıdır. Bu yardım çocuk sayısına göre belirli oranlarda değişerek ödenmektedir. Tek seferli olarak alınan bu yardım sayesinde yeni doğan bebeğin temel ihtiyaçlarının daha kolay sağlanması amaçlanmaktadır.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu ödeme kapsamında annelere çalışsın ya da çalışmasın 300 – 600 TL arası çocuk yardımı yapılmaktadır. Bu yardım, doğumun ardından anne tarafından yapılan başvuru ile verilmektedir.

ANNELER İÇİN 300 – 600 YARDIMI NASIL ALINIR?

Anneler İçin 300 – 600 Yardımı Nasıl Alınır sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür. 15 Mayıs 2015 sonrasında doğum yapmış olan anneler, yaptıkları her doğum için devletten ödeme almaktadır.  Anneler İçin 300 – 600 Yardımı başvurusunda bulunmak için annelerin doğum sonrasında Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı internet sitesi üzerinden hazırlanmış doğum parası başvuru formunu doldurması gerekir.

Formun doldurulmasının dışında  bir dilekçe ve doğum belgesi ile birlikte bağlı bulunulan il müdürlüklerine ya da ilçe kaymakamlıklarında bulunan Sosyal Hizmetler Merkezilerine de başvuru yapmak mümkündür. Başvurunun ardından anne en yakın PTT şubesine giderek doğum yardımı parasını alabilir.

ANNELER İÇİN 300 – 600 YARDIMI BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

Anneler İçin 300 – 600 Yardımı başvuru belgeleri nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Anneler İçin 300 – 600 Yardımı başvurusu için çok fazla belge talep edilmemektedir. Annenin kimlik belgesi ve doğum belgesi ile birlikte başvuru formu ya da dilekçe doldurarak kısa sürede başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir.

Başvuru sonrasında annelere yönelik sunulan bu devlet yardımından faydalanma ile ilgili gelişmeleri öğrenmek ve çocuk parası sorgulaması için e – devlet sistemi üzerinden takip sağlamak mümkün olacaktır. E – devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “Doğum Yardımı Parası Başvuru Sonucu Sorgulama” yazarak kısa sürede sorgulama işlemini gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Annelere 300 – 600 TL devlet yardımının yatması sonrasında anne en yakın PTT şubesine kimliği ile giderek yardım parasını alma şansına sahip olacaktır.

ANNELER İÇİN 300 – 600 YARDIMI ÖDEMESİ NE KADAR YAPILIR?

Anneler İçin 300 – 600 Yardımı ödemeleri çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Devlet tarafından annelere verilen çocuk parası ödemesi 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında yapılan her canlı doğum için geçerlidir.

Devlet tarafından annelere verilen çocuk parası ödemeleri çocuk sayısı arttıkça artış gösterecektir. Anneler İçin 300 – 600 Yardımı ödemesi ne kadar yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üç ve daha fazla çocuk için 600 TL

Annelerin yapacağı başvurunun değerlendirilmesinin ardından başvurusu kabul edilen annelere doğum yardımı ödemesi annenin adı ve soyadı ile PTT üzerinden gerçekleştirilir. Çocuk yardım ödemesini anne dışında kimsenin çekmesi mümkün değildir. Anne, kimliği ile PTT şubesine giderek çocuk yardımını elden teslim alacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
649 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Başarısız Başarısız
88
Başarısız
Komik Komik
78
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
132
Helal Olsun!
lol lol
38
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
124
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
88
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir