Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?


76
734 Paylaşım, 76 points

İnternet, artık insanların vazgeçilmezi haline geldi. Hemen her an internet bağlantısına ihtiyaç duyulabiliyor. Ancak bazı durumlarda telefon kullanıcılarının internet paketleri bitebilir. Böyle durumlarda telefonlarda internet paylaşımı devreye girer. Bu yazımızda Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Bir telefon kullanıcısı dışarıya çıktığı zaman kullandığı internet bağlantısı üzerinden tüm internet işlemlerini gerçekleştirir. Ancak internet paketlerinin su gibi tüketildiği günümüzde bazen bir anda sahip olunan internet hakkı sonlanabilir. Böyle bir durumda telefon kullanıcısı ya çevredeki internet bağlantılarından birisinin şifresini öğrenmek zorundadır ya da şifresiz ancak güvenli olmayan internet bağlantılarına yönelmek zorundadır.ANDROİD TELEFONLARDA İNTERNET PAYLAŞIMI NEDİR?

İnternet bağlantısının kesilmesi durumunda farklı bir interneti kullanmak için şifre aramak ya da güvensiz ağ kullanmak zorunda kalan telefon sahiplerinin yapabilecekleri en akıllıca işlem, yanlarında olan ve güvendikleri birisinden internet paylaşımı istemektir.

Android telefonlarda internet paylaşımı, bir kişinin cep telefonunda bulunan internet paketini başka bir arkadaşı ile paylaşarak onun telefonuna internetini bağlamasıdır. İnternet paylaşımı yapan kişiler, tek bir telefona ait interneti birden fazla cihazda aynı anda kullanabilirler.

ANDROİD TELEFONLARDA İNTERNET PAYLAŞIMI NASIL YAPILIR?

Android telefonlarda internet paylaşımı yapmak oldukça kısa ve kolay bir işlemdir. Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı için Tether ya da HotSpot özelliklerinden birisini kullanmak gerekir. Bu özellikler sayesinde telefonun interneti güvenli bir şekilde diğer telefonlarla paylaşılabilir.

Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Android telefonlarda internet paylaşımı için ayarlar üzerinden birkaç değişiklik yapmak yeterli olur. Telefonun kişisel bir kablosuz bağlantı noktasına dönüştürülmesi ile diğer telefonlardan da kolayca internete bağlanmak mümkün olacaktır. Android telefonlarda internet paylaşımı adımları şu şekilde yapılır;

 • Birinci Adım

İnternetin paylaşılacağı telefondan ayarlar bölümüne girilir.

 • İkinci Adım

Ayarlar menüsünden “Bağlantı” sekmesi bulunur ve tıklanır.

 • Üçüncü Adım

Bağlantı menüsü içerisinde yer alan “İnternet Paylaşımı” yazan bölüme girilir.

 • Dördüncü Adım

Açılan ekranda yer alan “Wifi HotSpot” yazan kısma girilir ve buradan Wifi HotSpot ayarları yapılır.

 • Beşinci adım

Android telefon sahibi, bu alanda cep telefonunun interneti için bir şifre belirlemek zorundadır. Oluşturulacak internet bağlantısı için bir isim ve en az 8 karakterden oluşan bir şifre tanımlanır.

 • Altıncı Adım

İsteyen telefon sahipleri bu ayarlamalar sırasında telefon internetini kaç kişinin kullanmasına izin vereceğini de belirleyebilir.

 • Yedinci Adım

İşlemlerin tamamlanmasının ardından kaydet tuşuna basılır ve Wifi HotSpot aktif hale getirilir.

 • Sekizinci Adım

Android telefon internet paylaşımı işleminin tamamlanmasının ardından internet için telefona bağlanacak diğer telefondan Wifi araması yapılır.

 • Dokuzuncu Adım

Wifi araması sırasında ekrana bağlanılacak telefon internetinin adı da görülecektir. Bu isme tıklayıp 8 karakterli şifreyi girdikten sonra Android cep telefonlarında internet paylaşımı işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Bu işlem sadece Android telefonlar arasında internet paylaşımı için kullanılabilir. Telefonların marka ve modellerine göre internet paylaşım ayarlarında isim değişikliği görülebilir. Ancak işlemlerin gidiş yolu her şekilde aynı olacaktır.

ANDROİD TELEFONLARDA İNTERNET PAYLAŞIMI YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı yaparken bazı noktalarda dikkatli olmak gerekir. Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı cep telefonunun pilini çok çabuk tüketecektir.
 • HotSpot ile internet paylaşımı için kişilerin mutlaka bir şifre belirlemesi gerekir. aksi halde hattın interneti herkesin kullanımına açık hale gelir.
 • Android telefonlarda internet paylaşımı işlemi, telefon internetinin çok hızlı bitmesine neden olur.
 • İnternete bağlanılmasıyla birlikte diğer telefonda bekleyen otomatik güncellemeler hemen devreye girer. Bu da internetin hemen bitmesine neden olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
734 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
73
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
51
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir