Android Telefona Root Nasıl Atılır?


52
504 Paylaşım, 52 points

Android işletim sistemli bir cihaza sahip olanlar, bazen telefonların root atmak isteyebilirler. Android telefona root atmak gerekliliğinin yanı sıra birçok kullanıcı tarafından nasıl root atılması gerektiği bilinmemektedir. Bu yazımızda Android Telefona Root Nasıl Atılır sorusuna cevap vereceğiz.

Android işletim sistemli telefonlara root atılması durumunda sistem dosyalarının eklenmesi, düzenlenmesi ve silinmesi fırsatı sunulur. Bunun yanı sıra sistemde bazı değişiklikler yapılması ve root ihtiyacı olan uygulamalara erişim de kolaylıkla sağlanabilir.ANDROİD TELEFONU ROOTLAMAK NEDİR?

Android telefonu rootlamak, Android kullanıcılarının telefonlarına yüklenmiş olan uygulamaların, stok yapılandırmalarının cihaz tarafından kullanılmayan ayrıcalıklarının çalıştırılmasını kolaylaştırmak amacıyla yapılan bir işlemdir.

Rootlama işlemi, sistem dosyalarının değiştirilmesi ya da silinmesi ile birlikte önceden yüklenmiş olan bazı dosyaları kaldırmak ve tehlikeli işlemleri daha tehlikesiz yapmak için gerekli işlemler arasında yer almaktadır. Root işlemi öncesinde sistem kullanıcıdan onay istemektedir. Onayın ardında süper kullanıcı uygulaması yüklenerek telefonda yüklü olan işletim sistemini kaldırma ya da değiştirme aşamasına kolaylıkla gelinecektir.

ANDROİD TELEFONA ROOT NASIL ATILIR?

Android Telefona Root Nasıl Atılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

Android işletim sistemli cep telefonunun ayarlar menüsüne girilir.

 • İkinci Adım

Menüde yer alan “Cihaz Hakkında” bölümüne girilir.

 • Üçüncü Adım

Cihaz hakkında bölümünde yer alan yapım numarası yazan yere tıklanır.

 • Dördüncü Adım

Cihaz geliştirme için kaç kere daha tıklanması gerektiği uyarısını verir.

 • Beşinci Adım

Geliştirici seçenekleri aktif hale geldikten sonra ayarlar menüsünde cihaz kısmında “Geliştirici Seçenekleri” adı verilen yeni bir menü açılır.

 • Altıncı Adım

Bu menü üzerinden USB Hata Ayıklama Mobu kullanılarak root atma işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

ANDROİD TELEFONA ROOT BAŞLATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

USB ayıklama modu aktifleştirildikten sonra Android cihazlarda Root işlemi başlatılacak hale gelecektir. Bunun için bilgisayar üzerinden ücretsiz indirilen root uygulamalarından Kingo Android ROOT indirilerek rootlama işlemine başlanabilir.

Android telefonlarda rootlama işlemini başlatmak için uygulama kullanmak gerekir. Root işlemine başlandığı zaman herhangi bir sorun oluşması durumunda bu uygulama sayesinde cihazda bulunan bilgiler ikinci bir cihaza senkronize edilerek korumaya alınacaktır. Bu nedenle Android cihazlarda root işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka Kingo Android Root uygulamasının indirilmesi gerekir.

KİNGO ANDROİD ROOT UYGULAMASI NEDİR?

Kingo Android Root uygulaması Android işletim sistemli telefonlarda cihazı geliştirmek, kişiselleştirmek gibi işlemlerin yapılmasına izin veren uygulamadır. USB bağlantısı ile telefonda kullanılan bu uygulama, rootlama işleminin ardından bilgisayar ile bağlantının kesilmesi ile otomatik olarak kapanır.

Android cihazlara root atma, cihazın en doğru şekilde kullanılmasını sağlamak ve kişiselleştirmeyi kolaylaştırmak adına yapılan önemli işlemlerden birisidir. Cep telefonuna root atan bir Android kullanıcısı, telefonda bulunan ve daha önce kullanma hakkına sahip olmadığı birçok özelliği de kullanmaya başlayacaktır.

Android telefona root atma işlemi sonucunda cihazın performansı öncesine göre oldukça gelişmiş bir hale gelir. Root işlemi sırasında istenilmeyen tüm uygulamaların kullanımları da sonlandırılacaktır. Bu sayede Android işletim sistemli telefonlar çok daha rahat ve kolay bir şekilde kullanılmaya başlar.

ANDROİD TELEFONA ROOT ATMA İŞLEMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Android telefona root atma işleminin cihaza birçok faydası bulunur. Android telefona root atma işleminin faydaları şu şekilde sıralanır;

 • Android telefon ve tabletin görünümünü kontrol etme imkânı sağlar.
 • Android root işlemi sonucu, süper kullanıcı aygıtın sistem dosyalarına erişebildiğinden, işletim sisteminin tüm yönleri, kodlama uzmanlığının seviyesi olan tek gerçek sınırlamayla özelleştirilebilir.
 • Pil simgesinin renginden, cihaz ön yüklenirken görünen çizme animasyonuna kadar her şeyin görsel olarak değiştirilmesine izin veren temalar için destek ve daha fazlasını sağlar.
 • Çekirdeğin tam kontrolü, örneğin CPU ve GPU’nun hız aşırtma ve hız aşımına izin verir.
 • Uygulamaların yedeklenmesi, geri yüklenmesi veya toplu düzenlemesi veya birçok telefonda önceden kurulmuş olan Bloatware’in kaldırılması da dahil olmak üzere tam uygulama kontrolü verir.
 • Üçüncü parti uygulamaların kullanımı yoluyla otomatikleştirilmiş sistem düzeyinde süreçlemeyi sağlar.
 • Köklü bir aygıtta ek denetim seviyelerine izin veren özel bir yazılım (ayrıca özel ROM olarak da bilinir) yükleyebilme imkânı sunar.
 • Rooting işlemi ile Android cihazı şekillendiren farklı ROM’ lar kullanılabilir.
 • Root ayarı yapılmış uygulamalar kullanılabilir.
 • Android cihazın performans, hafıza, ses ayarları ve normalde kontrol edilemeyen daha birçok ayara ulaşım sağlar.
 • Android telefon ya da tablete otomatik olarak yüklenmiş programlar Android root ile silinebilir, gereksiz uygulamalar cihazdan kaldırılabilir.
 • Android telefon rootlama, telefon hafızasında yer alan uygulamaları taşıyabilir ve hafıza da yer açılmasını sağlayabilir. Gereksiz görülen her şey SD karta taşınabilir.
 • Cihazın işletim sistemini hızlandırır.
 • Telefona root atma kullanıcıya istediği zaman DNS ayarlarını değiştirme imkânı verir.
 • Sadece root iznine sahip uygulamaları cihaza yüklenebilir, rooting edilmiş cihazlara uygun programlarla telefon ya da tablet yedeklenebilir.
 • Pil süresini uzatır.
 • Güncellenmesi gereken programlar root edilmemiş cihazlardan daha hızlı gerçekleşir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

52
504 Paylaşım, 52 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir