Android Sürümünüzün Güncel Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?


87
854 Paylaşım, 87 points

Android işletim sistemli bir cep telefonuna sahip olan kullanıcılar için sistem güncellemesinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ancak birçok telefon sahibi cep telefonundaki işletim sisteminin güncel olup olmadığını nasıl öğreneceği hakkında bilgi sahibi değildir. Bu yazımızda Android Sürümünüzün Güncel Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız? Sorusuna cevap vereceğiz.

Cep telefonlarında belirli bir işletim sistemi bulunmaktadır. Telefon markalarının birçoğunda Android işletim sistemi tercih edilmektedir. Android işletim sistemine sahip telefonlara belirli dönemlerde sürüm güncellemesi gönderilmektedir. Android sürümünün mutlaka güncel tutulması gerekir.ANDROİD SÜRÜMÜ NEDİR?

Android sürümü, Android işletim sistemli olan telefonlar ve tabletler için geliştirilmiş bir sistemdir. Kullanım yönünden oldukça basit ve kullanışlı bir ara yüz sunan Android sürümler, özellikle cep telefonu markaları için ilk tercih olmaktadır.

Hemen her yaş gurubundan insanın kolaylıkla kullanabileceği şekilde tasarlanan Android sürümü sayesinde cep telefonu ve tabletlerin kullanımı çok daha kolay bir hale getirilmektedir. Android sürümün uygulama uzantısı “.apk” olarak kullanılmaktadır.

ANDROİD SÜRÜMÜN NEDEN GÜNCEL OLMASI GEREKİR?

Android işletim sistemli cihazlarda sürümün her zaman güncel olması gerekmektedir. Android sürümün neden güncel olması gerekir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Android sürümün güncel olması, cihazın çok daha verimli kullanılması anlamına gelmektedir.

Android sürüm güncellemesi yapmayan cihaz kullanıcıları bir süre sonra kullanım sırasında hata almaya başlayacaklardır. Uygulamaların birçoğu kullanılamaz hale gelecek ve cihaz sıkıntı yaratmaya başlayacaktır. Android sürümün güncel tutulmasıyla birlikte tüm bu sorunlar ortadan kolaylıkla kaldırılabilmektedir.

ANDROİD SÜRÜMÜNÜZÜN GÜNCEL OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ?

Android Sürümünün Güncel Olup Olmadığını anlamak için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları takip ederek cihazın Android sürümünün güncelliği kolaylıkla kontrol edilebilmektedir.

Android sürümünün güncel olup olmadığını anlamak için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanır;

 • Birinci Adım

Cihazdan “Ayarlar” menüsüne girilmelidir.

 • İkinci Adım

Ayarlar menüsünde bulunan “Sistem” menüsüne girilmelidir.

 • Üçüncü Adım

Sistem menüsü içerisinde “Sistem Güncellemesi” yazan seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneğe tıklanmalıdır.

 • Dördüncü Adım

Açılan sayfada cihazın Android sürümünün güncel olup olmadığı görüntülenebilmektedir. Kullanılan mevcut sürüm üzerine gelmiş yeni bir sürüm var ise bu sayfa üzerinden görüntülemek ve hemen güncelleme yapmak da mümkün olacaktır.

HANGİ ANDROİD SÜRÜMÜNE SAHİP OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

Hangi Android sürümüne sahip olduğunu görmek isteyen bir cihaz sahibinin de izlemesi gereken adımlar bulunmaktadır. Hangi Android sürümüne sahip olduğumu nasıl anlarım? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

Cihaz üzerinden “Ayarlar” bölümüne girilmelidir.

 • İkinci Adım

Ayarlar menüsünde yer alan “Sistem” seçeneğine tıklanmalıdır.

 • Üçüncü Adım

Sistem menüsüne girildiğinde sırası ile “Gelişmiş” ve “Sistem Güncellemesi” yazan seçeneklere tıklanmalıdır.

 • Dördüncü Adım

Girilen yeni menü üzerinden “Android sürümü” ve “Güvenlik yaması düzeyi” bilgilerine ulaşmak ve hangi Android sürümüne sahip olunduğunu görmek mümkün olacaktır.

ANDROİD SÜRÜM GÜNCELLEMELERİ NASIL ALINIR?

Android sürüm güncellemelerini almak için bazı adımları takip etmek gerekmektedir. Android sürüm güncellemeleri nasıl alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

Cihazdan “Ayarlar” bölümüne girilmelidir.

 • İkinci Adım

Ayarlar menüsünün alt kısmında bulunan “Sistem” menüsüne giriş yapılmalıdır.

 • Üçüncü Adım

Sistem menüsü içerisinden sırası ile “Gelişmiş” ve “Sistem güncellemesi” yazan menülere tıklanması gerekmektedir.

 • Dördüncü Adım

Sistem güncellemesi menüsüne girildiği anda Android sürümünün güncel olup olmadığı görüntülenebilir. Eğer sistem güncel değilse ekranda yer alan adımlar takip edilerek güncelleme işlemi kolaylıkla tamamlanabilecektir.

ANDROİD SÜRÜM GÜVENLİK GÜNCELLEMELERİ VE GOOGLE PLAY SİSTEM GÜNCELLEMELERİ NASIL ALINIR?

Android sürüm güvenlik güncellemeleri ve Google Play sistem güncellemeleri nasıl alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

Cihazdan “Ayarlar” bölümüne girilmelidir.

 • İkinci Adım

Ayarlar menüsü üzerinden “Güvenlik” bölümüne girilmelidir.

 • Üçüncü Adım

Güvenlik güncellemelerini kontrol etmek için menüde yer alan “Güvenlik Güncellemesi” yazan seçeneğe tıklamak gerekmektedir. Buradan sistemin güncel olup olmadığını görüntülemek ve güncel değilse adımları takip ederek güncelleme yapmak mümkündür.

 • Dördüncü Adım

Google Play sistem güncellemelerini kontrol etmek için menüde yer alan “Google Play Sistem Güncellemesi” yazan seçeneğe tıklamak gerekmektedir. Buradan sistemin güncel olup olmadığını görüntülemek ve güncel değilse adımları takip ederek güncelleme yapmak mümkündür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

87
854 Paylaşım, 87 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir