Android Cihaz Kullananlar Bu Virüse Dikkat


58
560 Paylaşım, 58 points

Günümüzde cep telefonu kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyor. Android işletim sistemli telefonlar oldukça kullanışlı olmasına karşılık zaman zaman virüslerin de hedefi olabiliyor. Bu yazımızda Android Cihaz Kullananlar Bu Virüse Dikkat başlığının ayrıntılarını paylaşacağız.

Android telefonlar zaman zaman virüslerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Kötü niyetli yazılımların neden olduğu bu durum, Android telefonun kullanılamaz hale gelmesine bile neden oluyor. Bu tür bir virüsün yine Android telefonlar için tehlike oluşturmaya başladığı açıklandı.ANDROİD CİHAZ KULLANANLAR BU VİRÜSE DİKKAT

Heimdal isimli bir güvenlik firması, Android telefon kullanan kişilere ciddi bir uyarıda bulundu. Danimarkalı güvenlik firması, Android telefonları yakından ilgilendiren bir kötü yazılımın ortalarda dolaştığını ve bugüne kadar 100 bin civarında Android kullanıcısına ulaşmış olabileceğini ifade etti.

Firmadan yapılan açıklama kapsamında Mazar isimli kötü niyetli yazılımın kısa mesaj yoluyla Android kullanıcılarına yayıldığı ve bu mesaj üzerinden virüsün tüm telefonu ele geçirdiği söylenirken ciddi uyarılar yapıldı.

VİRÜS ANDROİD CİHAZLARA NASIL BULAŞIYOR?

Android cihazları yakından ilgilendiren bu yeni virüs, oldukça ciddi seviyelerde zarar verebiliyor. Virüs Android cihazlara nasıl bulaşıyor sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Heimdal tarafından yapılan açıklama kapsamında Android cihazları tehdit eden kötü niyetli yazılım, kısa mesaj yolu ile kullanıcıların telefonlarına bulaşıyor.

Android kullanıcısına gelen kısa mesajın içerisinde yer alan linke tıklanmasıyla birlikte virüs telefonun her alanına yayılmaya ve ele geçirmeye başlıyor. Link içerisinde yer alan virüs, kısa sürede Android işletim sistemli telefonu ele geçiriyor ve bu dakikadan itibaren telefon başkalarının yönetimine geçmiş oluyor.

ANDROİD TELEFON KULLANICILARI VİRÜSTEN NASIL KORUNABİLİR?

Android telefon kullanıcılarının virüsten korunması için alması gereken bazı tedbirler bulunmaktadır. Android telefon kullanan kişilerin öncelikle kendilerine gelen mesajlarda yer alan linklere asla tıklamaması gerekir. Android telefonlara virüs bulaştırma yöntemi genel olarak mesaj içi link şeklinde gerçekleştirilir. Bu nedenle Android telefon kullananların tanımadıkları numaralardan gelen mesajlarda bulunan linklere asla basmamak gerekir.

Kötü niyetli yazılım mesajları, genel olarak kişilerin çok dikkatini çekecek mesajlar şeklinde gönderilir. Mesaj içeriklerinin dikkat çekici olması, birçok Android telefon kullanıcısının sırf merakta linke tıklamasına neden olmaktadır. Merakını gidermek için linke tıklayan birçok Android kullanıcısı, acı gerçekle yüz yüze gelecektir.

VİRÜS 100 BİNDEN FAZLA ANDROİD TELEFONA ULAŞTI

Mazar adı verilen son Android telefon virüsünün yapılan araştırmalar sonucunda 100 bin Android kullanıcısına ulaşmış olmasının beklendiği ifade edildi. Virüsün 100 bin telefona ulaşmış olma ihtimali, ciddi sayıda Android kullanıcısının büyük tehlikede olması anlamına geliyor.

Android telefonları ele geçiren virüsün, kullanıcının bilgisi bile olmadan tüm bilgileri ele geçirebileceği, kullanıcının yazdığı tüm mesajları, girdiği kişisel bilgileri okuyabileceği, kullanıcıdan habersiz tüm bilgileri, mesajları ve fotoğrafları silebileceği ifade ediliyor. Böyle bir durumda virüsün ele geçirdiği telefonda kullanılan kişisel bilgilerin ve banka giriş bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi oldukça kolay olacaktır. Bu nedenle Android telefon kullanıcılarının telefonlarına gönderilen kısa mesajlardaki linklere asla tıklamaması gerekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
560 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
100
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
123
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
99
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
61
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Not5 kullanıcısıyım mp3 müzik indirirken 15 den fazla reklam gelmeye başladıcromdan bildirimlerileri spam.yapılsiliyorum ve yeniden gelmeye başlıyor nasıl bu reklam içeriklerini kaldırabilirim yardımci olursanız memnun olurum.
    Saygılarımla
    Yavuz Uçmaz
    Cevabinızı bekkiyeceğim