Alo Fetva Hattı Telefon Numarası İletişim Bilgileri


70
674 Paylaşım, 70 points

Vatandaşların dini konularda yardım alabilmeleri amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kurulan Alo Fetva Hattı, her gün yüzlerce kişinin sorularına cevap vermeye çalışıyor. Bu yazımızda dini konularda akıllarına takılan soruların cevaplarını almak isteyen okurlarımız için Alo Fetva Hattı numarası ve iletişim bilgilerini paylaşacağız.

Alo Fetva Hattı Nedir?

Diyanet İşleri Bakanlığı bünyesinde hazırlanmış olan Alo Fetva Hattı, vatandaşların dini konularda bilgi sahibi olabilmesi amacı ile kurulmuştur. Kesintisiz olarak hizmet veren bu hat, İslam dini hakkında bilinmesi gereken tüm bilgilere sahiptir. Vatandaşlar hat üzerinden görevlilere istedikleri soruyu yöneltebilirler.Alo Fetva Hattı Nasıl Kullanılır?

Alo Fetva Hattı, sadece dini konularda hizmet vermektedir. Vatandaşlara İslam’la ilgili bilgi almaları, yapacakları bir işin dinen neler gerektirdiğini ya da dinen sonuçlarını öğrenmek gibi birçok konuda yardımcı olunmaktadır. Bu hat üzerinden İslam konusunda bilgili ve tecrübeli kişilerle iletişime geçmek mümkündür. Bu nedenle insanlar gönül rahatlığı ile bilgi alabilmektedir. Bu hattı kullanmak isteyenler, belirlenmiş numarayı arayarak din bilginlerine istedikleri soruyu iletebilir ve hızlı şekilde sorularının cevaplarını alabilirler. Alo Fetva Hattı, kesintisiz olarak hizmet vermektedir.

Alo Fetva Hattı Numarası Nedir?

Dini bilgilerin alınabileceği bu hat ‘Alo 190 Dini Danışma Hattı’ olarak da bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi bu hat üzerinden bilgi almak isteyenlerin 190’ı araması yeterli olacaktır. Bu hat, tamamen ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Yurt içi telefonlardan ve cep telefonlarından yapılan aramalarda herhangi bir ücret ödenmeyecektir.

Alo Fetva Hattı’nı Arayınca Kiminle Görüşürüm?

Dini konularda bilgi almak isteyen vatandaşlar, 190 numarasını aradıkları zaman bulundukları şehrin il müftülüğüne bağlanmaktadır. Bu sayede müftülük görevlileri tarafından en doğru şekilde bilgilendirileceklerdir. Hat üzerinden soruları cevaplaması için kurulan ekibe ‘Dini Soruları Cevaplandırma Komisyonu’ denmektedir.

Yurt Dışından Alo Fetva Hattı Aranabilir mi?

Alo Fetva Hattı, hacca gidecek olan vatandaşlara da hizmet vermek amacı ile Türkiye dışında Mekke ve Medine’de de iki Fetva hattı kurmuştur. 24 saat hizmet veren bu hatlarda ‘Fetva ve İrşad Ekibi’ görev yapmaktadır. Bu ekibin başlıca amacı, hac görevini yerine getirmek isteyen vatandaşların sağlıklı ve en doğru şekilde bu görevi yapabilmeleri için yardımcı olmaktır.

Bunun yanı sıra yurt dışında yaşayan ve dini konulardaki sorularını cevaplandırmak isteyen vatandaşlar için de Alo Fetva Hattı’na ulaşma numarası bulunmaktadır. Yurt dışı Alo Fetva Hattı numarası, +90 312 295 70 00 olarak belirlenmiştir. Bu numara üzerinden 08:30 – 17:30 saatleri arasında bilgi almak mümkündür.

Alo Fetva Hattı’na Başka Şekilde Ulaşabilir miyim?

Din İşleri Yüksek Kurulu, dini konulardaki soruların yanıtlanması için telefon dışında bir de internet sitesi üzerinden hizmet vermektedir. İnternet üzerinden sorusunu yöneltmek isteyen vatandaşlar, https://kurul.diyanet.gov.tr/ adresini kullanabilmektedir.

Alo Fetva Hattına Neden Bazen Ulaşamıyorum?

Dini konularda bilgi almak isteyen vatandaşların bazen hatta ulaşmakta zorlandığı bilinmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada bu durumun provokatif amaçlarla mı gerçekleştirildiği yoksa hatta görevli kişilerin hatalarından kaynaklı mı olduğu konusunda henüz net bir bilginin olmadığı ve bu konu üzerinde çalışmaların devam ettirildiği bildirildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
674 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
25
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir