Almanya Konsolosluk İçin Türk Personel Alımı, Başvuru Şartları


86
825 Paylaşım, 86 points

Türklerin çalışmak için tercih ettikleri ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Çok eski yıllardan beri Türk vatandaşlarının çalışma fırsatı bulduğu Almanya, günümüzde de bu özelliğini kaybetmeden devam ettirmektedir. Almanya, düzenli olarak Türk personel alım ilanı yayımlamaktadır. Bu yazımızda Almanya Konsolosluk için personel alım şartları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Eyalet yöntemi ile yönetilen Almanya’da her eyaletin ayrı bir yönetim şekli bulunmaktadır. Sürekli olarak eleman ihtiyacı duyulan bu eyaletlerde özellikle Türk personel arayışı aralıksız devam etmektedir. Almanya’da en fazla personel alımı yapılan yerlerden birisi de konsolosluklardır. Almanya’nın eyaletlerinde bulunan Türk konsoloslukları, bünyelerinde çalıştırmak için sürekli olarak Türk personel alım ilanları yayımlamaktadır.

Almanya Konsolosluk İçin Türk Personel Alım Şartları Nelerdir?Almanya’da yer alan konsolosluklarda çalışmak için Türk personellerinde aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir; • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 41 yaşından küçük olmak
 • En az lise ve dengi bir okuldan mezun olmak ya da eşdeğer Milli Eğitim Bakanlığı onaylı yabancı bir okuldan mezun olmuş olmak
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak ya da ilişiğinin kesilmiş olması
 • Her türlü iklim koşuluna uygun şekilde çalışabilme ve bu durumu sağlık kurulu raporu ile kanıtlamak
 • Çok iyi derecede Almanya ve Türkçe bilmek
 • Bilgisayar ve daktilo kullanabilmek

Şartlara uygun olan adaylar, başvuru sırasında bazı belgeleri hazırlayarak sunmak zorundadır. Almanya Konsolosluğu personel alımı başvurusu sırasında adaylardan istenilen belgeler şu şekildedir; • Sınava katılmak için istek belirten dilekçe doldurmuş olmak
 • Özgeçmiş hazırlamak
 • Türk pasaportu aslı ya da onaylı fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı aslı ya da onaylı fotokopisi
 • Son mezun olunan okula ait diplomanın aslı ya da onaylı fotokopisi
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış ya da askerlikle ilişiği kalmamış olduğuna dair belge
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf

Almanya Konsolosluk için Türk Personel Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da bulunan Türk konsolosluklarında çalışmak için personel başvurusunda bulunacak olan adayların tüm şartlara uygun olması halinde adaylara 3 aşamalı sınav uygulanacaktır. Adaylar, yazılı – sözlü ve uygulamalı sınavlardan geçmek zorundadır. İlk sınav yazılı olarak yapılmaktadır. Sınavda Almanca – Türkçe ve Türkçe – Almanca çeviri yaptırılacak olan adaylar ayrıca Türkçe kompozisyon yazmak ve matematik sınavından da geçirilecektir.

Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, ikinci aşama olan sözlü sınava tabii tutulurlar. Sözlü sınavda genel kültür, tarih ve coğrafya alanında sorular sorulmaktadır. Bu aşamanın da başarılı olarak geçilmesi sonucunda üçüncü aşama olarak uygulamalı sınava tabii tutulacaktır. Bu aşamada adayın bilgisayar ve daktilo kullanımlarına bakılacaktır.
Tüm sınavlarda başarılı olan adaylar, Almanya’da bulunan Türk konsolosluklarında personel olarak çalışma hakkını kazanacaktır.  Personel olmaya hak kazananlar, talep doğrultusunda istenilen konsolosluklara yerleştirilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
825 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
26
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
49
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
27
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
110
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir