Alkollü 80 Derece Kolonya Ve Parfüm Abdesti Bozar Mı?


70
684 Paylaşım, 70 points

Ülkemizde Corona virüs ile mücadele devam ediyor. Bu mücadele kapsamında virüsten korunmanın en kolay yollarından birisi 80 derece alkollü kolonya ve parfüm kullanmaktan geçiyor. Ancak alkolün içerisinde alkol bulunması, abdesti bozması konusunda soru işaretlerine neden oluyor. Bu yazımızda Alkollü 80 Derece Kolonya Ve Parfüm Abdesti Bozar Mı sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüsle mücadele kapsamında Mart ayından bu yana Türkiye’ de ciddi anlamda bir çaba harcanıyor. Alınan tedbirler arasında vatandaşlara verilen tavsiyelerden birisi de Corona virüsten korunmak için 60 – 70 – 80 derece alkollü kolonya ve parfüm kullanmak.ALKOLLÜ 80 DERECE KOLONYA VE PARFÜM ABDESTİ BOZAR MI?

Virüsleri öldürme etkisine sahip olan ve hijyen sağlamak için kullanılan 80 derece alkollü kolonya, birçok vatandaşın aklında soru işareti oluşmasına neden oldu. Vatandaşlar, alkol içeren kolonyaların abdesti bozabileceği düşüncesiyle endişe duymaya başladı.

Alkollü 80 Derece Kolonya Ve Parfüm Abdesti Bozar Mı sorusunun cevabı Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kolonyanın uçucu bir madde olduğu ve bu nedenle dönüşüme uğradığı için abdesti bozacak bir etkisinin bulunmadığı belirtildi.

DİYANET ALKOLLÜ KOLONYA ABDESTİ BOZMAZ DEDİ

Diyanet işleri Başkanlığı, alkollü kolonyanın uçucu olması nedeniyle abdest ile ilgili bir sorun oluşturmayacağının altını çizerken, 80 derece alkollü kolonya, krem ya da parfüm gibi dezenfektanların kullanılması durumunda namaz kılmaya da herhangi bir engelin bulunmadığı ifade edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanı sıra bir açıklama da Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’ndan geldi. Hatipoğlu, ele ve yüze alkol içeren kolonya ve parfüm sürmenin abdesti bozmayacağını ifade etti. Diyanetten yapılan bu açıklama sayesinde vatandaşlar 80 derece alkollü kolonya ve parfüm kullanırken tereddüt etmekten de kurtulmuş oldu.

ABDESTİ BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

80 derece alkollü kolonya ve parfümün abdesti bozmadığının öğrenilmesiyle birlikte abdestin bozulmasına neden olan bazı etmenler de bulunmaktadır. Abdesti bozan şeyler nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • İdrar ve dışkı yollarından idrar, dışkı, meni, mezi, kan gibi bir necâsetin, herhangi bir sıvının veya maddenin çıkması, yellenmek.
  • Vücudun herhangi bir yerinden kan, irin veya herhangi bir maddenin çıkması. Ağızdan çıkan akıcı haldeki kan, tükürükten fazla veya ona eşit ise abdesti bozar. Vücuttan çıkan kan akmadığı veya çıktığı yerin çevresine dağılmadığı sürece abdesti bozmaz. Yaradan çıkan irin ve sarı su da böyledir. Çıktığı yerin dışına kendiliğinden dağılmayan bu sıvıların silinmesi halinde de abdest bozulmaz.
  • Ağız dolusu kusmak. Kusulan şey ister yemek, ister safra veya kan olsun, abdest bozulur.

Corona virüsle mücadele kapsamında insanları virüsten korunması ve hijyeni sağlaması konusunda kolonya oldukça etkili bir gereç. Dezenfektan gibi kolonya da virüsün bulaşmasını ve var ise ölmesini sağlıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
73
Şaşkın
Başarısız Başarısız
37
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir