Alkol Bazlı Jel Dezenfektan Nasıl Yapılır?


60
584 Paylaşım, 60 points

Corona virüs nedeniyle dezenfektanlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Hemen her evde dezenfektan görmek mümkün. Dezenfektanların birçok farklı türü bulunuyor. En çok tercih edilenlerden birisi alkol bazlı jel dezenfektanlar oluyor. Bu yazımızda Alkol Bazlı Jel Dezenfektan Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Alkol bazlı jel dezenfektanlar enleri temiz tutmanın en iyi yollarından birisidir. Günümüzde birçok insanın yanında taşıdığı alkol bazlı jel dezenfektanlar evde de rahatlıkla hazırlanabilir. Evde hazırlanacak alkol bazlı jel dezenfektan ile hem ne kullandığını bilmenin rahatlığı sağlanır hem de para cepte kalır.ALKOL BAZLI JEL DEZENFEKTAN NASIL YAPILIR?

Alkol bazlı jel dezenfektan hazırlamanın birkaç yolu bulunmaktadır. Dezenfektan yapmak isteyen kişi öncelikle kokusuz natürel bir dezenfektan mı yoksa aromalı bir dezenfektan mı yapmak istediğine karar vermelidir. Alkol Bazlı Jel Dezenfektan Nasıl Yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Kokusuz Alkol bazlı jel dezenfektan yapmak
  • Aromatik kokulu alkol bazlı jel dezenfektan yapmak
  • Tahıl alkolü kullanarak alkol bazlı jel dezenfektan yapmak

KOKUSUZ ALKOL BAZLI JEL DEZENFEKTAN NASIL YAPILIR?

Kokusuz alkol bazlı jel dezenfektan yapmak için öncelikle malzemeleri hazırlamak gerekir. Bu ürünün malzemeleri market ve eczanelerden kolaylıkla temin edilebilir. Kokusuz alkol bazlı jel dezenfektan hazırlamak için en az %91 saflığa sahip izopropil alkol ve saf aloe vera jeli gerekmektedir. Kokusuz alkol bazlı jel dezenfektan hazırlamak için mutlaka yüksek saflıkta izopropil alkol gerekmektedir. Yoksa dezenfektanın mikrop öldürme özelliği olmaz.

Malzemeleri hazırladıktan sonra temiz bir kase içerisine bir ¾ oranda izopropil alkol ve ¼ oranında saf aloe vera jeli konmalıdır. Malzemeler birbirine tamamen karışana kadar spatula ile karıştırmak gerekir. Bu aşamada karışımı robot ile karıştırmak da mümkündür. Hazırlanan karışım bir huni yardımı ile pompalı bir şişeye boşaltılmalıdır. Böylece kullanıma hazır hale gelecektir.

Kokusuz alkol bazlı jel dezenfektan 6 ay kullanım ömrüne sahiptir. Dezenfektanı mümkün olduğunca güneş ışığından uzak tutmak gerekir. Küçük şişelere doldurulan jel dezenfektanın çantada taşınması da mümkündür.

AROMATİK KOKULU ALKOL BAZLI JEL DEZENFEKTAN NASIL YAPILIR?

Aromatik kokulu alkol bazlı jel dezenfektan yapmak için öncelikle malzemeleri hazırlamak gerekir. Arimatik kokulu bir jel dezenfektan elde edebilmek için kokusuz hazırlanmış olan alkol bazlı jel dezenfektanın içerisine 10 damla kadar sevilen bir aromatik yağ eklenebilir.

Uçucu yağ eklenmiş olan jel dezenfektanın aynı zamanda uyarıcı etkisi de olmaktadır. Böylece kişi hem el hijyenini sağlarken hem de istediği etkiyi yaratmasını sağlama şansına sahip olabilir. Aromatik koku eklenmiş alkol bazlı jel dezenfektanın sağlayacağı etkiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Tarçın uçucu yağı, uyuşukluğu azaltan ve odaklanmayı güçlendiren koku özelliklerine sahiptir.
  • Lavanta uçucu yağı, gevşemeye ve dingin hissetmeye sebep olan yenileyici bir kokudur.
  • Biberiye uçucu yağı; bilginin saklanmasını, uyanıklığı ve hafızayı artırdığı bilinen özelliklere sahiptir.
  • Limon uçucu yağı, bir yandan enerjiyi artırırken, aynı zamanda depresyonu ve üzüntüyü hafifletmeye yardımcı olabilen canlandırıcı bir kokuya sahiptir.
  • Nane uçucu yağı, yorgun sinirleri yatıştırıp zihin açıklığını artırabilen canlandırıcı bir kokuya sahiptir.

TAHIL ALKOLÜ KULLANARAK ALKOL BAZLI JEL DEZENFEKTAN NASIL YAPILIR?

Tahıl alkolü kullanarak alkol bazlı jel dezenfektan yapmak için öncelikle malzemeleri hazırlamak gerekir. Hazırlanacak jel dezenfektanda tahıl alkolü kullanmak isteyenlerin Proof’ u 190 olan yani %95 oranında alkol içeren alkolleri kullanması gerekir. Daha düşük alkol içeriği mikropları öldürücü etkiye sahip olmazlar.

Tahıl alkolü kullanarak alkol bazlı jel dezenfektan hazırlamak için öncelikle temiz bir kaseye 60 ml kadar tahıl alkolü ve 30 ml kadar saf aloe vera jeli konmalıdır. Bu malzemelere ek olarak seçilen aromatik yağdan 10 damla eklemek gerekir. Yapılan karışım spatula ile iyice karıştırılmalıdır. Ürünün miktarı artırılacaksa 2 ölçü tahıl alkolüne 1 ölçü aloe vera jeli şeklinde ayarlama yapılmalıdır.

Ürün elle ya da mutfak robotunda karıştırıldıktan sonra huni yardımı ile bir şişeye doldurularak kolaylıkla kullanılabilir. Küçük şişelere konulan tahıl alkollü jel dezenfektanlar dışarıda da hijyeni rahatlıkla sağlayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
584 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir