ALES 2019 Sınav Başvurusu Başladı! ALES 2019 Sınavı Ne Zaman Yapılacak?


92
904 Paylaşım, 92 points

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı başvuruları başladı. Başvurular ÖSYM sayfası üzerinden yapılabiliyor. Eğitimine devam etmek ve akademik kariyer hedefini gerçekleştirmek isteyen adaylar sınav başvurularına başladı. Bu yazımızda ALES 2019 sınav başvurusu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Eğitimine devam etmek isteyen ve akademik kariyer düşünenlerin dört gözle bekledikleri ALES 2019 sınav tarihleri belli oldu. Sınava girecek öğrenciler, ÖSYM üzerinden başvuru yapmaya başlayacak. 17 Kasım 2019 günü yapılacak olan ALES sınavı öncesinde başvuru dönemine girildi.ALES 2019 SINAV BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

ALES sınavına girecek olan adaylar, 17 – 25 Eylül tarihleri arasında sınav başvurusunu gerçekleştirebilecek. Adaylar, sınav başvurularının ardından Kasım ayında yapılacak sınav için bekleyecek.

İlk oturum başvuruları Mart ve Temmuz aylarında gerçekleştirilen ALES başvurularının son oturumu olan ALES 3 sınavı en son 8 Ekim tarihine kadar başvuruları kabul edecek. 8 Ekim sonrasında başvuru süreci tamamlanırken adaylar sınava girmek için 17 Kasım tarihini beklemek zorunda kalacak.

ALES 2019 SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

ALES sınavına girecek olan öğrenciler, 120 TL sınav ücreti yatırmak zorunda. Bu ücret belirlenmiş sınav başvuru tarihleri için geçerli olacak. Geç sınav başvurusu yapan yani 25 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında başvuran adaylar ise 180 TL sınav ücreti ödeyecek. Sınav ücretleri, başvurunun yapıldığı gün ödenecek.

ALES Ücreti banka şubeleri üzerinden gerçekleştirilecek. Bankaya ücret ödemesi sırasında banka personeline akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı’na giriş yapılacağı belirtilirken, T.C. kimlik numarası, Y.U. numarası, isim ve soy isim bilgileri de verilecek. Adaylar istedikleri takdirde sınav ücretini internet bankacılığı üzerinden de yatırma şansına sahip olacak. Bunun için ÖSYM internet sitesinde yer alan “E – İşlemler” bölümünde yer alan “Ödemeler” kısmına girmek yeterli olacak.

ALES 2019 SINAV ÜCRETİNİN YATIRILACAĞI BANKALAR HANGİLERİ?

ALES/3 sınavına girecek öğrenciler sınav ücretlerini banka şubeleri üzerinden yatıracak. ALES sınav ücreti yatırılan bankalar şu şekilde;

  • Akbank
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Finansbank
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türk Ekonomi Bankası
  • Halkbank
  • ING Bank
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Bankası
  • ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi

ALES 2019 SINAVI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK, NE KADAR SÜRECEK?

ALES 2019 üçüncü sınavı, saat 10:15’de başlayacak. ALES sınavına girecek olan öğrenciler, lisansüstü eğitim ve akademik kariyerleri için 150 dakika boyunca ter dökecek.

ALES 2019 SINAV BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES 2019 sınav başvurusu için öğrencilerin ÖSYM resmi internet sitesine giriş yapması gerekecek. Siteye giriş yapıldığında açılacak ekran üzerinden en üstte yer alan 2019 ALES/3 başvuru yazan kısma tıklanarak sınav başvurusu hakkında bilgi almaları ve başvuruda bulunmaları mümkün olacak.

ÖSYM İNTERNET SİTESİNE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

ALES BAŞVURU EKRANINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

92
904 Paylaşım, 92 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir