Akraba Evliliğinin Sağlık Açısından Sakıncaları ve Sonuçları Nelerdir?


94
924 Paylaşım, 94 points

Aynı soydan gelen kişilerin yaptıkları evlilik akraba evliliği olarak bilinir. Akraba evliliği, annenin ya da babanın soyundan gelen bir kişi ile yapılır. Akraba evlilikleri, birinci dereceden ya da ikinci dereceden olabilir. Ancak ne şekilde olursa olsun, akraba evliliklerinin bazı sakıncaları vardır. Bu yazımızda akraba evliliğinin sağlık açısından sakıncaları ve sonuçları nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

AKRABA EVLİLİĞİ NEDİR?

Akraba evliliği, kişinin anne ya da babasından akrabalık derecesi olan birisi ile evlenmesidir. Akraba evliliği dünyanın her yerinde aynı görüşü bildiren tıbbi bir sorundur. Genetik hastalıkların birçoğu akraba evliliklerinden kaynaklanır. Türkiye’de akraba evlilikleri oldukça sık görülmektedir.AKRABA EVLİLİKLERİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Akraba evlilikleri iki çeşit olarak değerlendirilir. Akraba evliliği çeşitleri şu şekilde sıralanır;

 • Anne ya da babaları kardeş olan çiftlerin evlilikleri (kuzen evlilikleri)
 • Büyük anne ya da büyük babaları kardeş olan çiftlerin evlilikleri (torun evlilikleri)

AKRABA EVLİLİKLERİNİN SAĞLIK AÇISINDAN SAKINCALARI NEDİR?

Akraba evliliklerinin sağlık açısından zararları oldukça fazladır. Özellikle hamilelik ve doğum olaylarında bu zarar normal insanlara göre 2 kat artış göstermektedir. Normal evliliklerde doğumda görülen sorunlar %1,24 iken akraba evliliklerinde bu oran %2,14 olarak bilinir. Yeni doğan bebeklerin ölümleri ise akraba evliliklerinde %50 oranda görülmektedir.  Bununla birlikte bebeklerin doğumsal olarak kusurlu olması, akraba evliliklerinde 10 kat daha fazladır.

Akraba evliliklerinde otozomal çekinik ve çok faktörlü kalıtım hastalıkları sıklıkla yaşanmaktadır. Bebeklere anne ve babalarından ayrı ayrı genler nakledilir. Ancak akraba evliliklerinde anne ve babanın genleri birbirine çok benzer yapıdadır. Bu nedenle bebeğe tek tip gen nakledilmiş olur. Bu durumda bebeğin bozuk genleri alması kaçınılmazdır.

AKRABA EVLİLİĞİ YAPANLARIN SAĞLIKLI BEBEKLERİ OLABİLİR Mİ?

Akraba evliliği yapan kişilerin sağlıklı bebeklerinin olması elbette mümkündür. Ancak sağlıklı bebek olmama riski akraba evliliklerinde normalden çok daha fazladır. Akraba evliliği yapan çiftlerin yaşadığı en büyük hata, çevrelerinde normal bebek dünyaya gelmiş akraba evliliklerini kendilerine örnek almalarıdır. Bir akraba evliliğinde bir bebeğin sağlıklı doğması, diğerlerinin sağlıklı doğacağı anlamını taşımaz.

AKRABA EVLİLİĞİ YAPMIŞ OLAN ÇİFTLER NASIL TAKİP EDİLİR?

Akraba evliliği yapmış olan çiftlerin 3 kuşaklık aile ağaçları çizilmelidir. Aile bireyleri hakkında da bilgi alınmalıdır. Aile ağacında herhangi bir hastalığın olması, akraba evliliği yapan çiftin sorun yaşaması anlamına gelebilir. Tüm risklerin hesaplanmasının ardından riskin artışı söz konusu olursa bazı testler uygulanır ve sonucuna göre gerekli işlemleri yapılır.

Akraba evliliği sonucunda yaşanan gebeliklerde mutlaka tarama testleri yapılmalıdır. Ultrason takibi ile birlikte bebekte herhangi bir metabolik hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Gebelik sırasında yapılan ikili, üçlü ve dörtlü tarama testleri bebekte oluşabilecek kalıtımsal hastalıkların belirlenmesi için önemlidir. Gebeliğin özellikle 11 – 14. Haftalar arasında yapılan testler, bebekte olası sorunların anlaşılmasını sağlar.

AKRABA EVLİLİKLERİNİN SONUÇLARI NELERDİR?

Akraba evliliklerinin birçok zararlı sonucu vardır. Akraba evliliklerinin sonuçları şu şekilde sıralanabilir;

 • Akraba evliliklerinde riskli hamilelik yaşanma oranı yüksektir.
 • Bebekte genetik bozukluk oluşma ihtimali vardır.
 • Akraba evliliklerinde bebek sakat doğabilir.
 • Akraba evliliklerinde bebekte en fazla görülen hastalık kistik fibrozistir. Bu hastalıkla doğan bebekler en fazla 27 yıl yaşar.
 • Akraba evliliklerinde bebekte görülen diğer bir hastalık fenilketonüridir. Bu hastalık, bebeğin direkt olarak beynini etkiler.
 • Talasemi hastalığı akraba evliliklerinde sıkça görülür.
 • Akraba evliliklerinden doğan bebeklerde kansızlık ve kalp hastalıkları görülür.
 • Akraba evliliklerinde genetik bozukluklar sıkça görülür.
 • Akraba evliliklerinde düşük kilolu doğumlar, erken doğumlar, yeni doğan ölümleri görülür.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

94
924 Paylaşım, 94 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
99
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
49
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
97
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir