Akıllı Telefonlar Bizi Dinliyor Mu?


51
494 Paylaşım, 51 points

Akıllı telefon kullanmayan kişinin neredeyse olmadığı son yıllarda kullanıcılar konuştukları birçok konu hakkındaki reklamı akıllı telefonlarında görmeye başladı. Bu durum birçok kişinin aklına akıllı telefonların bizi dinleyip dinlemediği sorusunu getirdi. Bu yazımızda Akıllı Telefonlar Bizi Dinliyor Mu? Sorusuna cevap vereceğiz.

Akıllı telefonlar hemen her gün teknolojisi gelişen ve artık neredeyse tüm ihtiyaçlara cevap verebilen teknolojik cihazların başında geliyor. Her türlü işlemin yapıldığı bu cihazların en şaşırtıcı yönü ise kullanıcıların söz ettikleri bir konu ile ilgili reklamları akıllı telefonlarında görmeye başlamaları oluyor.AKILLI TELEFONLAR BİZİ DİNLİYOR MU?

Akıllı telefon kullanan birçok kişi, günlük hayatta söz ettikleri bir konu ile ilgili reklamları bir süre sonra akıllı telefonlarında reklam olarak görmeye başladıklarını söylüyor. Akıllı telefonların kişinin düşüncelerine ve taleplerine uygun reklamlar önermeye başlaması ise akıllara Akıllı Telefonlar Bizi Dinliyor Mu? Sorusunu getiriyor.

Akıllı telefonlar üzerinden indirilen birçok uygulamada telefona erişim hakkı veriliyor. Bu erişim haklarından birisi de mikrofon oluyor. Mikrofona izin veren kullanıcılar, uygulamalar üzerinden mikrofon kullanılarak kullanıcıların konuşmalarının dinlendiği ve bu konuşmalara göre reklamların gönderildiği şeklinde düşünceye sahip oluyor.

Peki gerçekten Akıllı Telefonlar Bizi Dinliyor Mu? Konu ile ilgili olarak en merak edilen platform olan Google cephesinden bu konu ile ilgili açıklama geldi. Açıklamayı yapan Google tasarım etikçisi Tristan Harris, akıllı telefonların kullanıcıları dinlemediğini söyledi.

GOOGLE AKILLI TELEFONLAR DİNLEMİYOR DEDİ!

Google tasarım etikçisi Harris, Google ve Facebook gibi platformların kullanıcıları akıllı telefonlar üzerinden dinlemediğini sadece kullanıcıların sanal benliklerini depolayarak bilgi sahibi olduklarını ve reklamları bu bilgilere göre düzenlediklerini açıkladı.

Yapılan bu açıklamaya göre Google ve Facebook, kullanıcılarının sanal benliklerini depolayarak onlar ile ilgili her türlü bilgiyi hafızasında tutuyor. Bu bilgiler ışığında ise kullanıcılara ihtiyaçlarına ve zevklerine göre ürünlerin yer aldığı reklamlar gönderiyor. Bu özellik sayesinde akıllı telefonların kullanıcıları dinlemesine gerek kalmadan her türlü bilgilerine erişim sağlanabiliyor.

SANAL BENLİK NEDİR?

Sanal benlik, internet sitelerinin kullanıcıları ile ilgili verileri biriktirmesi ve kullanıcıların esas kişiliklerini, zevklerini, taleplerini, tercihlerini belirlemek adına kullanılan sanal bir varlıktır. Sanal benlik sayesinde Google ve Facebook kullanıcılar, uygulamaları kullandıkları sırada arattıkları kelimeler, ziyaret ettikleri siteler üzerinden kendilerine özel bir sanal benlik oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Oluşturulan bu sanal benlik sayesinde Google ve Facebook üzerinden kullanıcının işine yarayacak ve ilgisini çekecek türden reklamlar gönderilmeye başlamaktadır. Zaman içerisinde kullanıcısının tüm özelliklerini belirleyen bu sistem sayesinde akıllı telefon kullanıcılarının neyi beğenip neyi beğenmeyeceği, neye ihtiyaç duyacağı gibi bilgiler önceden kestirilerek ona uygun reklamlar gösterilmektedir.

AKILLI TELEFONLAR DİNLEYEREK REKLAM ÇIKARTABİLİR Mİ?

Akıllı telefonlar dinleyerek reklam çıkartabilir mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; akıllı telefonlar ne kadar akıllı olursa olsun sadece kullanıcıları dinleyerek onlara reklam çıkarmaları mümkün değildir.

Bir kullanıcının reklam görmesi için mutlaka o reklam ile ilgili bir anahtar kelime araması yapmış olması ya da akıllı telefonda bu kelimeyi kullanmış olması gerekmektedir. Sanal benlik algoritması sayesinde kullanılan bu anahtar sözcük hemen hafızaya alınacak ve kullanıcıya bu kelime ile ilgili reklamlar gösterilmeye başlanacaktır.

Ancak kullanıcıların herhangi bir asistan kullanmadan sadece akıllı telefonun yanında konuşarak reklamları etkilemesi ne yazık ki mümkün değildir. Kullanıcılar telefonun yanında istedikleri kadar farklı ürünler hakkında konuşsunlar, telefonda bu kelime ile ilgili işlem yapmadıkları sürece ürünle ilgili reklamlar göremeyeceklerdir.

Buna karşılık bir ürün ile ilgili arama yapmak, Whatsapp ya da diğer sosyal medya hesapları üzerinden bu ürünün adını yazmak gibi işlemler sonucunda hemen her sitede ürün ile ilgili reklamlar ile karşılaşmaya başlamak mümkün olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
494 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir