Akika Kurbanı Nedir? Ne Zaman ve Kim İçin Kesilir?


67
654 Paylaşım, 67 points

Akika kurbanı, yeni doğan çocuklar için Allah’a şükretmen amacı ile kesilir. Yeni doğmuş çocuğun başındaki saçlara verilen isim Akika’ dır. Bu yazımızda Akika kurbanı nedir, Akika kurbanı ne zaman ve kim için kesilir sorularına cevap vereceğiz.

AKİKA KURBANI NEDİR?

Akika kurbanı, dinimizde yeni doğan çocuklar için kesilir. Bu kurbanın amacı çocuk sahibi olduğu olunduğu için Allah’a şükretmektir. Çocuk, anne ve babaya Allah tarafından verilen bir lütuftur. Akika kurbanı o lütfa karşılık verilen bir şükür olarak bilinir.AKİKA KURBANI KESMENİN HÜKMÜ NEDİR?

Akika kurbanı, Hanefi mezhebine göre sünnettir. Bu kurban, çocuğun doğduğu günden itibaren kesilebilir. Ancak en faziletlisi doğumdan yedi gün sonra kesilmesidir.

AKİKA KURBANI OLARAK HANGİ HAYVANLAR KESİLEBİLİR?

Kurban kesmeye elverişli olan tüm hayvanlar Akika kurbanı olarak kesilebilir. Erkek ve kız çocukları için birer kurban kesmek yeterlidir. Bazı Âlimler, erkek çocukları için iki kurban kesilmesi gerektiğini söylemektedir.

AKİKA KURBANI NASIL KESİLİR?

Akika kurbanı kesilirken, çocuğun anne ya da babasının “Ya Rabbi, bu benim çocuğumun akikasıdır. Onun cehennem ateşinden kurtuluş fidyesi olsun.” Şeklinde dua etmesi gerekir. Kendi doğumunda Akika kesilmemiş olan bir kişi, kendi adına da istediği zaman Akika kurbanı kesebilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’ de Allah’ın emri ile kendisi, çocukları ve torunları için Akika kurbanı kesmiştir.

Akika kurbanı kesen bir kişi, bu kurbanı yiyebilir, başkalarına yedirebilir, etin bir kısmını ya da tamamını bağışlayabilir.

KİŞİ KENDİSİ İÇİN DE AKİKA KURBANI KESEBİLİR Mİ?

Bir kişi kendisi için Akika kurbanı kesebilir mi sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir. Vaktiyle kendi adına Akika kesilmemiş olan kişi, kendi adına da kurban kesme hakkına sahiptir.

AKİKA KURBANI KİM İÇİN KESİLİR?

Akika kurbanı doğan kız ve erkek çocuklar için kesilir. İslam dinine göre her çocuk için bir Akika kurbanı kesmek yeterlidir. Ancak bazı kaynaklarda erkek çocuklar için iki Akika kurbanı kesmek gerektiği belirtilmektedir.

AKİKA KURBANI NE ZAMAN KESİLİR?

Akika kurbanı çocuğun doğumunun ardından kesilir. Akika kurbanı için kesin bir zaman vermek mümkün değildir. Çocuk doğduktan buluğ çağına kadar istenilen zaman kesilebilir.  Akika kurbanının kesilmesi için en faziletli zaman doğumdan 7 gün sonrasıdır. Doğumun yedinci günü bebeğin başındaki saçlar kesilip ağırlığınca altın ya da gümüş sadaka verilir. Bununla birlikte bebeğin isminin de aynı günde konulması gerekir.

Akika kurbanı Maliki, Şafi ve Hanbeli mezheplerine göre sünnettir. Hanefi mezhebine göre ise muhabtır. Akika kelimesi anne ve babaya isyan anlamına gelir. bu nedenle Resulullah bu kurbanın adını itaat – ibadet anlamına gelen Nesike olarak değiştirmiştir. Akika kurbanı durumu olan aileler için mutlaka kesilmelidir. Maddi durumu olmayan aileler, durumu düzelttiğinde Akika kurbanı kesebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir