Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir, İltihap Giderici Besinler Hangileridir?


92
904 Paylaşım, 92 points

Vücudun en önemli organlarından birisi olan akciğerler, oksijenin diğer organlara dağıtımı görevini üstlenmektedir. Sağlıklı nefes alıp vermek için sağlıklı akciğerlere sahip olmak gerekir. Ancak bazen yaşanan bir üşütme sonrasında akciğerler bazı sıkıntıların oluşmasına neden olabilir. Bu yazımızda Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir, İltihap Giderici Besinler Hangileridir? Sorularına cevap vereceğiz.

Akciğer üşütmesi, yaşanan üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Akciğer üşütmesi yaşayan kişilerin iyileşmek için ilaç tedavisinin yanı sıra doğal yollar üzerinden de bu rahatsızlıktan kurtulmaları mümkündür.AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE NE İYİ GELİR, İLTİHAP GİDERİCİ BESİNLER HANGİLERİDİR?

Akciğer üşütmesi sorunu yaşayan kişileri bu sorundan kurtulmak için bitkilerden ve bazı besinlerden faydalanması mümkündür. Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir, İltihap Giderici Besinler Hangileridir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Okaliptüs
 • Meyan kökü
 • Ekinezya
 • Zencefil
 • Andız otu
 • Öksürük otu
 • Sarımsak
 • Arnavut biberi
 • Lahana
 • Havuç
 • Ispanak
 • Nar
 • Elma
 • Portakal
 • Üzüm
 • Yaban mersini

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE OKALİPTÜSÜN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine okaliptüsün faydası oldukça fazladır. Doğal antibiyotik olarak bilinen okaliptüs, içerisinde barındırdığı uçucu yağlar sayesinde akciğer hastalıklarının çok daha kolay iyileşmesini sağlamaktadır. Akciğerlerdeki tıkanıklığı açma, kan akışını artırma ve şişliği azaltma görevlerini üstlenen okaliptüs, taze yapraklarının çay şeklinde demlenmesi ile tüketilebilir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE MEYAN KÖKÜNÜN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine meyan kökünün faydası oldukça fazladır. Çin tıbbında sıklıkla kullanılan meyan kökü, akciğerlerin temizlenmesi ve göğsün yumuşatılması konularında oldukça etkilidir. Aşırıya kaçılmadan tüketilmesi gereken meyan kökü günde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE EKİNEZYANIN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine ekinezyanın faydası oldukça fazladır. Ekinezya özellikle grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Akciğerlerin temizlenmesi konusunda da oldukça başarılı olan ekinezya, hem bakteriyel hem de viral akciğer rahatsızlıklarında kullanılabilmektedir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE ZENCEFİLİN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine zencefilin faydası oldukça fazladır. Güçlü bir antioksidan olan zencefil, akciğerlerin temizlenmesi konusunda çok etkilidir. Akciğerleri güçlendirmenin yanı sıra zararlı maddelerden de arındıran zencefil, çay olarak tüketilebildiği gibi toz hali ile çayların içerisine de konarak tüketilebilmektedir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE ANDIZ OTUNUN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine andız otunun faydası oldukça fazladır. Andız otu sahip olduğu antiseptik özelliği sayesinde astım, bronşit ve tüberküloz gibi hastalıkların tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Balgam söktürücü etkisi de bilinen andız otu, iltihap kurutması sayesinde akciğer enfeksiyonlarında fayda sağlamaktadır. Dikkatli tüketilmesi gereken bitkilerden birisi olan andız otunun fazla tüketilmesi kusma, ishal ve mide spazmına neden olabilmektedir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE ÖKSÜRÜK OTUNUN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine öksürük otunun faydası oldukça fazladır. Balgam söktürücü özelliği ile dikkat çeken öksürük otu, Kızılderililer tarafından binlerce yıldır ciğerleri güçlendirmek için kullanılmaktadır. Astım, bronşit ve öksürük başta olmak üzere birçok hastalıkta kullanılan bu otun çay olarak demlenip tüketilmesi akciğer üşütmesine iyi gelmektedir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE SARIMSAĞIN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine sarımsağın faydası oldukça fazladır. Çok güçlü bir antioksidan olarak bilinen sarımsak, içerisinde bulunan alisin sayesinde akciğerlerin temizlenmesini kolaylaştırmaktadır. Akciğerlerdeki mukusu temizleyen sarımsak, soğuk algınlığı ile mücadele konusunda da oldukça önemlidir. Sarımsağın faydalarından yararlanmak için günde 3 diş yutulmalıdır.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE ARNAVUT BİBERİNİN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine Arnavut biberinin faydası oldukça fazladır. Özellikle sigaraya bağlı olarak akciğerlerde oluşan DNA kırılmalarının önlenmesi konusunda oldukça faydalı olan Arnavut biberi, aynı zamanda astım ve kronik bronşitin tedavisinde de sıklıkla tercih edilmektedir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE LAHANANIN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine lahananın faydası oldukça fazladır. Akciğer dostu olarak bilinen lahana, vitamin, mineral ve antioksidan açısından oldukça zengindir. Akciğer tümörlerinin yayılmasını ve büyümesini engelleyen lahana, düzenli olarak tüketildiği zaman oldukça fayda sağlamaktadır.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE HAVUCUN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine havucun faydası oldukça fazladır. Havuç içerdiği likopen, A ve C vitaminleri sayesinde akciğer sağlığına oldukça katkı vermektedir. Antioksidan özelliği ile de dikkat çeken havuç, akciğerlerin yanı sıra diğer birçok organın sağlığı için de tüketilmelidir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE ISPANAĞIN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine ıspanağın faydası oldukça fazladır. Ispanak içerisinde bulunan B, C ve E vitaminleri sayesinde akciğerlerin sağlıklı olmasına ciddi katkı sağlamaktadır. Düzenli olarak ıspanak tüketen kişilerde akciğer hastalıklarının çok daha az görüldüğü bilinmektedir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE NARIN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine narın faydası oldukça fazladır. Akciğer tümörlerinin yavaşlatılması konusunda oldukça faydalı olan nar, içeriğindeki antioksidan sayesinde akciğer üşütmesi konusunda da oldukça faydalıdır. Nar akciğerler ile birlikte diğer organların sağlığını da korumaktadır.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE ELMANIN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine elmanın faydası oldukça fazladır. Elma Flavonoid, E ve C vitaminleri sayesinde akciğerlerin görevlerini daha kolay yerine getirmesini sağlamaktadır. Düzenli olarak tüketildiği zaman akciğer sağlığını da koruyan elmanın her hafta en az 3 – 4 kere tüketilmesi gerekmektedir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE PORTAKALIN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine portakalın faydası oldukça fazladır. C vitamini yönünden oldukça zengin olan portakal, akciğer üşütmesinin tedavisi konusunda çok yarar sağlamaktadır. Akciğerlerde oksijen transferi yapılmasını kolaylaştıran B6 vitaminini de içeren portakal, akciğer dostu meyveler arasında geçmektedir.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE ÜZÜMÜN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine üzümün faydası oldukça fazladır. Akciğerlerde oksijen dolaşımının çok daha kolay olmasını sağlayan üzüm, alerjik ve astım tedavilerinde de oldukça etkilidir. Bu özelliğini içerisinde yer alan ve kan dolaşımını düzenleyen alveoller sayesinde kazanmıştır.

AKCİĞER ÜŞÜTMESİNE YABAN MERSİNİNİN FAYDASI NEDİR?

Akciğer üşütmesine yaban mersininin faydası oldukça fazladır. C vitamini yönünden oldukça zengin olan yaban mersini, akciğer dostu meyvelerden birisidir. Akciğerlerin görevini yerine getirebilmesini sağlayan yaban mersini gönül rahatlığı ile tüketilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

92
904 Paylaşım, 92 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir