Aile İçi Şiddetin Temel Nedenleri Nelerdir?


60
584 Paylaşım, 60 points

Aile içi şiddet özellikle son yıllarda sıklıkla duyulan ve aile kavramına derinden zarar veren bir olaydır. Günümüzde ne yazık ki birçok evde aile içi şiddet yaşanmaktadır. Aile içi şiddetin birçok farklı nedeni olabilir. Bu yazımızda Aile İçi Şiddetin Temel Nedenleri Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Aile içi şiddet, bir ailede bulunan bireylerden birisinin diğerine fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik yönden zarar vermesiyle ortaya çıkan oldukça olumsuz bir durumdur. Aile içi uygulanan şiddet birçok kişi tarafından anlamlandırılamayan ve nedeni bir türlü anlaşılamayan bir durumdur.AİLE İÇİ ŞİDDETİN TEMEL NEDENLERİ NELERDİR?

Aile İçi Şiddete neden olan birçok farklı sebep bulunmaktadır. Aile İçi Şiddetin Temel Nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Biyolojik nedenler
  • Psikolojik nedenler
  • Sosyal nedenler

AİLE İÇİ ŞİDDETİN BİYOLOJİK NEDENLERİ NELERDİR?

Aile içi şiddetin biyolojik nedenleri genel olarak kişinin akıl ve ruh sağlığında olan sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Aile içi şiddet uygulayan kişilerde şizofreni paranoid şizofreni, anti sosyal kişilik bozukluğu gibi bazı ruhsal sorunlar gözlemlenebilir.

Aile içi şiddeti genel olarak uygulayan kişi evin erkeğidir. Erkeklerde genç yaşlarda meydana gelen ruhsal sorunlar, aşırı kıskançlık, kendini beğenmişlik gibi duygular, şiddet uygulamasına neden olmaktadır. Biyolojik nedenlere bağlı olarak aile içi şiddet uygulayan kişilerde sorumsuzluk, düşüncesizce hareket etme, vicdansızlık ve suça eğitim gibi sorunlar da sıklıkla görülmektedir.

AİLE İÇİ ŞİDDETİN PSİKOLOJİK NEDENLERİ NELERDİR?

Aile içi şiddetin psikolojik nedenleri genel olarak yaşanan psikolojik sorunlardan kaynaklanır. Evde aile içi şiddet uygulayan kişiler genel olarak ilişkinin ilk dönemlerinde bu şiddeti uygulamaz. Ancak ilerleyen dönemlerde oluşan derin ruhsal bağlar, şiddeti de beraberinde getirir.

Eşinden ilk defa şiddet gören bir kadın, bu durumun anlık olduğunu ve eşinin bir daha kendisine kıyamayacağını düşünerek genel olarak alttan alır. Ancak şiddetin sıklaşması ve dozunun artmasıyla birlikte gerçeğin farkına varan eş bu sefer de daha büyük bir şiddet görme korkusuyla sessiz kalmaya başlar. Bu korku, aile içi şiddetim dozunun her geçen gün artmasına neden olmaktadır.

AİLE İÇİ ŞİDDETİN SOSYAL NEDENLERİ NELERDİR?

Aile içi şiddetin sosyal nedenleri, şiddet uygulayan kişinin geçmişinden kaynaklı olan nedenleri içermektedir. Şiddeti uygulayan kişi, çocukluk ve gençlik dönemlerinde kendi ailesi içerisinde görmüş olduğu şiddeti ilerleyen yıllarda kuracağı aileye de uygular.

Aile içi şiddet uygulayan kişiler, iletişim becerilerinin yetersizliği, duygu ve düşüncelerin kışkırtıcı şekilde ifade edilmesi alışkanlığı, bilinçsiz suçlamalar, namus ve ahlak anlayışındaki yanlış bilgiler, beklentisinin karşılanamaması gibi nedenlere bağlı olarak aile içi şiddete başvurabilmektedir. Bunun yanı sıra alkol ve madde bağımlılığı bulunan kişiler de sosyal nedenlere bağlı olarak aile içi şiddet uygulanması sıklıkla meydana gelmektedir.

AİLE İÇİ ŞİDDET ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Aile içi şiddet çeşitleri şu şekilde sıralanır;

  • Fiziksel şiddet: Tokat atmak, iteklemek, tekmelemek, bir şey fırlatmak, yumruk atmak, bir nesne ile vurmak, silah ve benzeri bir cisimle zarar vermek, tehdit etmek
  • Sözlü – duygusal – psikolojik şiddet: hakaret etmek, aşağılayıcı söz söylemek, küçük düşürmek, aşırı kıskançlık yapmak, tehdit etmek, küfür etmek, kişinin hareket özgürlüğünü kısıtlamak
  • Ekonomik şiddet: çalışmaya ya da çalışmamaya zorlamak, kişinin gelirini ele geçirmek, kişiyi borçlanmaya zorlamak, hiç para vermemek, ihtiyaçlarını ve giderlerini karşılamamak, muhtaç duruma düşürmek
  • Cinsel şiddet: eşinin istemediği yerde, şekilde ve zamanda cinsel ilişkiye zorlama, cinsel içerikli sözler söylemek, eşini çocuk doğurmaya zorlamak, kadının kürtaj olmasını zorlamak, kadını fuhuşa zorlamak, cinsel organına zarar vermek

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
584 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir