Aile Hekimliği Randevusu Nasıl Alınır?


57
544 Paylaşım, 57 points

Sağlık alanında da teknolojinin kullanımının artırılmasının ardından artık aile hekimliği için de randevu sistemi devreye sokuldu. Vatandaşlar, bağlı bulundukları aile hekimine gitmek istedikleri zaman randevu alarak tam saatinde gitme ve sıra bekleme derdinden kurtulma şansına sahip oldu. Bu yazımızda Aile Hekimliği Randevusu Nasıl Alınır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Hastaneye gitmek isteyen vatandaşlar, uzun zamandır randevu sistemi ile belirlenen gün ve saatte muayene olma şansına sahip oluyor. Ancak bu durum aile hekimliklerinde söz konusu değildi. Aile hekimine giden hastalar, aldıkları numaraya göre beklemek zorunda kalıyorlardı. Bir süre önce getirilen düzenlemenin ardından artık aile hekimliklerine de randevu sistemi getirildi.AİLE HEKİMLİĞİ RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Aile Hekimliği Randevusu Nasıl Alınır? Sorusuna iki farklı şekilde cevap verilebilir; aile hekimliğinden randevu almak isteyen hastalar, istedikleri yöntemi kullanarak işlemlerini tamamlayabilirler. Aile Hekimliği Randevusu alma yolları şu şekilde sıralanır;

  • İnternet üzerinden aile hekimliği randevusu almak
  • Telefon üzerinden aile hekimliği randevusu almak

İNTERNET ÜZERİNDEN AİLE HEKİMLİĞİ RANDEVUSU NASIL ALINIR?

İnternet üzerinden aile hekimliği randevusu almak için Merkezi Hastane Randevu Sistemi’ ni (MHRS) kullanmak gerekmektedir. İnternet üzerinden aile hekimliği randevusu almak için izlenmesi gereken yol şu şekilde sıralanır;

  • Birinci Adım

İnternet üzerinden aile hekimliği randevusu almak için öncelikle Merkezi Hastane Randevu Sistemine giriş yapmak gerekir.

  • İkinci Adım

Sisteme T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapan hastalar açılacak sayfada yer alan “Randevu Al” butonuna basmalıdır.

  • Üçüncü Adım

Açılacak yeni ekranda hastalara “Hastane Randevu Arama” ve “Aile Hekimi Randevu Arama” seçenekleri sunulacaktır. Buradan Aile Hekimi Randevu Arama seçeneğine tıklanmalıdır.

  • Dördüncü Adım

Aile hekimi randevu sayfası açıldıktan sonra aile hekimi seçimi, randevu tarihi ve saati seçildikten sonra sağ alt kısımda bulunan “Randevu Ara” bölümüne tıklanır.

  • Beşinci Adım

Randevu arama işleminin ardından ekrana gelecek olan boş randevu tarih ve saatlerinden birisi seçilebilir.

  • Altıncı Adım

Randevu belirleme işleminin ardından ekrana gelecek olan “Randevu Al” butonuna basarak başarılı bir şekilde aile hekimi randevusu alınmış olacaktır.

İnternet üzerinden alınan aile hekimliği randevusu iptali için ise sisteme giriş yaptıktan sonra üst tarafta yer alan “Randevu Geçmişi” kısmına girerek randevular görüntülenmelidir. Açılan sayfadan iptal edilecek olan randevunun yanında yer alan “İptal Et” butonuna basarak kısa sürede işlem tamamlanabilir.

TELEFON ÜZERİNDEN AİLE HEKİMLİĞİ RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Aile hekimliği randevusu almanın bir diğer yolu ise telefon üzerinden randevu almaktır. Telefon üzerinden aile hekimliği randevusu almak için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan ALO 182 randevu hattı aranmalıdır.

Randevu hattı üzerinden temsilci ile görüşerek randevu almak istediği aile hekimini, tarihi ve saati belirten hastalar, uygun olan tarih ve saat için randevu oluşturabilir. Randevu alınan tarih ve saatte aile hekimliğine gidecek olan hastalar, beklemek ve sıra almak zorunda kalmadan tam saatinde muayene olmak için aile hekimi ile görüşme şansına sahip olurlar.

Aile hekimliğinden özellikle son dönemde yaşanan pandemi nedeniyle randevularda sıkışma meydana gelmektedir. Başvuruların kısıtlanmış olması nedeniyle aile hekimliklerinden alınacak olan randevular birkaç ay bile sarkabilmektedir. Bu durum pandemi kaynaklı olmakla birlikte Corona virüs salgınının sona ermesiyle birlikte tekrar eski düzene dönecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
544 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir