Aile Hekimi Sorgulama Aile Hekimim Kim Öğrenme


62
604 Paylaşım, 62 points

Günümüzde günlük sağlık ihtiyaçlarını karşılamak ve ilaç yazdırmak için aile hekimlerine gidiliyor. Sağlık ocaklarında görevli olan aile hekimleri, hastaların durumlarına göre tedavi ya da yönlendirme yapıyor. Aile hekimi hakkında bilgi sahibi olmayanlar, sorgulama ile aile hekiminin kim olduğunu öğrenebiliyor. Bu yazımızda aile hekimi sorgulama, aile hekimi öğrenme nasıl yapılır anlatacağız.

AİLE HEKİMİ NEDİR?

Aile hekimi, sağlık hizmetleri için ilk başvurulacak kişidir. Her ailenin belirlenmiş tek bir aile hekimi olur. Bu hekim dışında başka hekime muayene olmak mümkün değildir. Aile hekimleri, kendilerine bağlı olan hastaların her türlü bilgisine ulaşma ve takip etme hakkına sahiptir.Aile hekiminin hastaları, oturulan mahalleye göre belirlenir. Her mahallede belirli alanlar belirlenmiş bir hekime aittir. Aile hekimi sayısı kadar paylaştırma yapılır. Bir hasta, hangi hekimin sisteminde kayıtlı ise sağlık hizmetleri için o aile hekimine gitmek zorundadır.

AİLE HEKİMİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Aile hekiminin kim olduğunu bilmeyen hastalar, basit bir sorgulama ile kolaylıkla bilgi sahibi olabilir. Aile hekimi sorgulama işlemi Sağlık Bakanlığı resmi Aile Hekimliği Sorgulama sistemi üzerinden yapılır. Sorgulama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken, sorgulamanın resmi bir siteden yapılıyor olmasıdır. Resmi olmayan sitelere girilecek kişisel bilgiler, hastanın sorun yaşamasına neden olabilir.

Aile hekimim kim öğrenme işlemi için öncelikle Aile hekimi sorgulamasının yapılması gerekir. Aile hekimi sorgulama işlemi için şu adımları takip etmek gerekir;

  • Birinci Adım

Öncelikle Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Sorgulama resmi internet sistemine giriş yapılır.

AİLE HEKİMLİĞİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

  • İkinci Adım

Siteye giriş yapıldığı zaman açılacak sayfa üzerinden bazı bilgilerin girilmesi gerekir. Sayfaya hastanın T.C. kimlik numarası, anne adı, baba adı, doğum yeri gibi bilgileri girmek gerekir.

  • Üçüncü Adım

Gerekli bilgilerin girilmesinin ardından sitenin alt kısmında bulunan Ben Robot Değilim seçeneği işaretlenerek en alttaki Sorgula butonuna basılır.

  • Dördüncü Adım

Sorgula butonuna basılmasının ardından hastanın hangi aile hekimine bağlı olduğu kolaylıkla görülecektir.

  • Beşinci Adım

Aile hekiminin öğrenilmesinin ardından hekime randevu alarak ya da direk olarak sağlık ocağına giderek muayene olmak mümkündür.

E – DEVLET ÜZERİNDEN AİLE HEKİMİ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Aile hekimini öğrenmek için e – devlet sistemi de kullanılabilir. E – devlet üzerinden aile hekimi sorgulamak için izlenecek adımlar şu şekildedir;

  • Birinci Adım

Öncelikle hastanın sahip olduğu e – devlet sistemine giriş yapması gerekir. Bunun için T.C. kimlik numarası ve şifresini girmesi yeterlidir.

  • İkinci Adım

E – devlet girişinin ardından sitede bulunan arama motoruna ‘Aile Hekimliği Bilgisi Sorgulama’ yazılır.

  • Üçüncü Adım

Çıkan ekranda e – devlet sahibinin bağlı olduğu aile hekimliği ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmak mümkündür.

SMS İLE AİLE HEKİMİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Aile hekimi sorgulama işlemi SMS ile de gerçekleştirilebilir. SMS ile aile hekimi sorgulama işlemi için her operatörden farklı işlem yapılacaktır. SMS ile aile hekimi sorgulaması yapılan operatörler şunlardır;

TURKCELL AİLE HEKİMİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Turkcell hat sahipleri, aile hekimi sorgulaması için AH – T.C. kimlik numarası yazıp 7777’ye SMS göndermelidir. Aynı şekilde 6998’e SMS göndererek de bilgi almak mümkündür. Bu işlemler için belirli bir ücret ödemek gereklidir.

TÜRK TELEKOM AİLE HEKİMİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Türk Telekom aile hekimi sorgulaması için AH – T.C. kimlik numarasını yazıp 5115’e SMS gönderilir. Aynı şekilde 6998’e SMS atarak da bilgi almak mümkündür. Bu işlemler için belirli bir ücret ödemek gerekir.

VODAFONE AİLE HEKİMİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Vodafone aile hekimi sorgulaması için HEKIM – T.C. kimlik numarasını yazarak 5115’e SMS gönderilmelidir. Bu mesaj için belirli bir ücret ödemek gerekir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
604 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
87
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
85
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
86
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
50
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir