AIDS Belirtileri Tam Olarak Ne Zaman Başlar?


59
574 Paylaşım, 59 points

AIDS hastalığı, HIV virüsünün bağışıklık sistemini etkisiz hale getirmesiyle meydana gelen bir hastalıktır. Hayati tehlikeye neden olan bu hastalık, vücudu tamamen savunmasız bırakarak ölüme neden olmaktadır. Bu yazımızda AIDS Belirtileri Tam Olarak Ne Zaman Başlar sorularına cevap vereceğiz.

AIDS, insanlar için en tehlikeli hastalık türlerinden birisidir. HIV virüsünün neden olduğu bu hastalık, bağışıklık sisteminde yer alan T adlı beyaz kan hücrelerini ve ona yardımcı olan CD4 hücrelerini yok etmektedir. AIDS hastalığına neden olan virüs, 10 – 15 yıl içerisinde vücudu hastalığa karşı konulamayacak hale getiren bu virüs, ölümle sonuçlanmaktadır.



AIDS BELİRTİLERİ TAM OLARAK NE ZAMAN BAŞLAR?

AIDS hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerin bazıları kısa sürede kendini gösterirken, bazı belirtiler ise yıllar sonra bile ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman AIDS hastalığının ilk belirtisinin ateş olduğunu söylemek mümkündür. HIV virüsü bir kişiye bulaştıktan ortalama 2 – 4 hafta sonra ateş ve vücut ağrıları ile kendisini gösterecektir.

AIDS Belirtileri nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Uzun süren Ateş
  • Vücut ağrıları
  • Grip belirtileri
  • Boğaz ağrısı
  • Pamukçuk
  • Deride döküntüler
  • Boğazda, koltuk altında ve kasıkta şişlikler
  • Hızla kilo verme
  • İshal
  • Gece terlemesi

AIDS NASIL BULAŞIR?

AIDS hastalığı konusunda genel kanı, bu hastalığın bulaşıcı olduğu yönündedir. AIDS hastalığı, HIV virüsünün vücudu tahrip etmesi sorunu meydana gelen bir hastalıktır ve bulaşıcılığı bulunmaz. Ancak bu hastalığa neden olan HIV virüsünün bulaşma ihtimali vardır. AIDS nasıl bulaşır gibi bir soru sormak yerine HIV nasıl bulaşır şeklinde sormak çok daha doğru olacaktır.

HIV nasıl bulaşır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; HIV virüsü, cinsel ilişki ile ya da kan yoluyla bulaşmaktadır. Tükürük, hapşırma, idrar ya da ter yoluyla bulaşma ihtimali yoktur. Bu durumda bir efsane olarak görülen klozetten bulaşma ihtimali aslında yoktur.

AIDS TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

AIDS olduğunu öğrene bir kişinin hemen tedavi olması gerekir. AIDS tedavisi nasıl yapılır sorusuna şu cevap verilebilir; bu hastalığın kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak HIV virüsünün ilerlemesini ve vücutta yayılmasını engellemek için bazı ilaçlarla tedavi uygulanmaktadır.

AIDS hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir. Tedavi sürecinde tek bir ilaçla yetinilmeyecek çok sayıda ilaç kullanılacaktır. İlaç tedavisi ile HIV virüsü vücuttan tamamen atılamasa bile en azından ilerlemesi engellenecektir.

AIDS HASTALIĞINDAN NASIL KORUNULUR?

AIDS hastalığı bugüne kadar 35 milyondan fazla insanın ölümüne neden olmuştur. Oldukça korkutucu olan bu hastalık,  genel olarak ölümle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle AIDS ve HIV’ den korunmak çok önemlidir.

AIDS hastalığından korunmak için cinsel ilişkide bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Partner sayısının sınırlı tutulması ilk adım olarak gösterilebilir. Tek eşlilikten yana olmayan kişilerin cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanması doğru olacaktır. Kullanılan prezervatif, cinsel ilişki sırasında bireyde bulunan HIV virüsünün diğer bireye geçmesini önemli ölçüde engelleyecektir. Aynı şekilde tek eşli birlikteliklerde bile olası riskleri en aza indirmek için prezervatif kullanmak akıllıca olacaktır.

AIDS hastalığından korunmak için kullanılacak olan enjeksiyon gereçlerinin tek kullanımlık olmasına da dikkat etmek gerekir. İğne yaptıracak olan kişinin enjektörün ilk kez açıldığından emin olması oldukça önemlidir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
574 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir