Ahşap Parkeler Nasıl Temizlenir, Laminat Parke Temizleme Rehberi


81
784 Paylaşım, 81 points

Ahşap parkelerin uzun yıllar kullanılabilmesi için doğru şekilde ve düzenli temizlenmesi gerekir. Ahşap temizleme yöntemini bilmek, daha uzun ömürlü parkelere sahip olmak anlamına gelmektedir. Bu yazımızda ahşap parkeler (Laminat) nasıl temizlenir sorusuna cevap vereceğiz.

Günümüzde hemen her evde ahşap parke görmek mümkündür. Ahşap parkeler dairelerin görüntüsüne estetik bir hava katmakla birlikte kolay kullanımı açısından da oldukça fazla tercih edilmektedir. Ahşap parke (Lamine Parke) kullanımı rahat olmakla birlikte temizliği konusunda çok dikkatli olmak gerekir. Doğru temizlenmeyen ahşap parkeler zamanla güzel görüntüsünü ve kalitesini kaybeder.AHŞAP PARKELER NASIL TEMİZLENİR?

Ahşap parkelerin uzun ömürlü olması için doğru şekilde temizlenmesi gerekir. Ahşap parke temizliği şu şekilde yapılır;

 • Birinci Adım

Ahşap parke temizliğine başlamadan önce parkenin çeşidini belirlemek gerekir. poliakrilik yüzeyli laminat parke temizliği daha çok su ile yapılırken cilalı parkelerde daha az su kullanılması doğrudur.

 • İkinci Adım

Ahşap parke temizliğinde kullanılacak olan suyun içerisine bir miktar ahşap temizleyici eklenir. Çamaşır suyu gibi yıpratıcı ürünler ahşap temizliğinde asla kullanılmamalıdır. Bu tür ürünler zamanla ahşap parke yüzeyinde lekelenmelere ve aşınmalara neden olur.

 • Üçüncü Adım

Ahşap yönüne göre yerleri silmek gerekir. İnatçı olan ahşap parke lekeleri için temizlik bezine ahşap temizleyici dökerek silmek daha doğru olacaktır.

 • Dördüncü Adım

Ahşap temizleyici ile silinen yüzeyler sonrasında temiz bir su ile yeniden silinmelidir. Böylece bölge ilaçtan arındırılmış olur.

 • Beşinci Adım

Silme işleminin tamamlanmasının ardından ahşap zemin kurumaya bırakılır.

CİLASIZ AHŞAP PARKE NASIL TEMİZLENİR?

Cilalı ahşap parke kullanıldığı gibi cilasız ahşap parkeler de sıklıkla kullanılır. Cilasız ahşap parke temizliği şu şekilde gerçekleştirilir;

 • Birinci Adım

Cilasız parke zeminlerin temizliğinde sadece temiz su kullanılmalıdır.

 • İkinci Adım

Zemini silerken mümkün olduğu kadar az su kullanılmalıdır. Kullanılan bezin nemli olması ancak ıslak olmaması çok önemlidir.

 • Üçüncü Adım

Kirli ve zor lekelerin olduğu bölümler ahşap parke için özel olarak üretilmiş olan spreylerle temizlenmelidir. Yüzeye önce sprey sıkıldıktan sonra temizlik beziyle silmek gerekir.

 • Dördüncü Adım

Doğru ölçüde su kullanımında zeminin kurumasını beklemeye gerek kalmaz. Gereğinden fazla su kullanımı olduğu zamanlarda ahşap parkelerin kuru bir bezle silinmesi doğru olacaktır.

AHŞAP PARKE TEMİZLİĞİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ahşap temizliği çok kolay gibi görünse de dikkat edilmesi gereken bazı noktaları vardır. Ahşap temizliği hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Ahşap parke temizliği ilk defa yapılıyorsa kullanılacak malzemeler odanın görünmeyen bir yerinde denenmelidir. Böylelikle parkeye olası zarar durumunda sadece küçük bir bölüm etkilenecektir.
 • Cilalı ahşap temizliği sırasında fazla kullanılan su ahşap parkenin kabarmasına neden olacaktır. Bu nedenle su miktarı doğru şekilde ayarlanmalı, fazla su kullanılmamalıdır.

 • Rengi solmuş parkeleri eski haline getirmek ve cilalı gibi görünmesini sağlamak için bir demlik soğuk çayla ve havlu toz bezi ile parkeleri dairesel hareketlerle silmek gerekir. Çay sayesinde parkeler kuruduktan sonra cilalı gibi bir görüntüye kavuşacaktır.
 • Parkelerin kimyasal temizleyicilerden zarar görmemesi için bebek şampuanı ile silinmesi doğru bir harekettir. Bir kova suya biraz bebek şampuanı konduktan sonra bu su ile parkeler tem tertemiz olur hem de zarar görmez.
 • Ahşap parke (Laminat) temizliğinde sert temizleyiciler kullanılması parkelerin çizilmesi ve zarar görmesine neden olacaktır. Ahşap parkeler mümkün olduğu kadar ıslak olmayan yumuşak uçlu paspaslar ile temizlenmelidir.

 • Ahşap parkeler üzerinde bulunan inatçı lekeleri çıkarmak için alkol ve su karışımı kullanılabilir. Eşit miktarda alkol su karışımı ile silinen parkelerde hiçbir leke barınamayacaktır.
 • Ahşap parkenin üzerine su dökülmesi durumunda hemen kurulanması gerekir. Su, parkelerin kabarmasına neden olmaktadır.
 • Rengi solmuş ahşap parkeleri eşit ölçüde su ve sirke ile silerek temizlemek mümkündür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
784 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir