Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?


56
544 Paylaşım, 56 points

Sarımsak, insan sağlığı için oldukça önemli bir besin maddesidir. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak hemen her gün mutlaka tüketilmelidir. Yararları kadar keskin bir kokuya da sahip olması nedeniyle birçok kişi sarımsak tüketmek istemez. Bu yazımızda Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer sorusuna cevap vereceğiz.

Sarımsak tüketen kişilerin ağzında diğer kişileri rahatsız edecek bir koku kalır. Bu durum etrafı olduğu kadar kişinin kendisini de rahatsız eder. Kokan bir nefese sahip olmak insanlar için oldukça sinir bozucu bir durumdur. Sırf ağzı sarımsak kokmasın diye bu şifa deposu besini tüketmeyenler bile bulunmaktadır.SARIMSAK NEDEN AĞZI KOKUTUR?

Sarımsak neden ağzı kokutur sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Sarımsak çok miktarda sülfür bileşeni içerir. Sülfür, sindirildiği zaman kolayca kana karışan bir maddedir. Kandan akciğerlere geçmesinden dolayı nefes verirken dışarıya koku olarak çıkar. Sarımsak bu nedenle sürekli ağız kokusuna neden olmaktadır.

Sarımsak tüketen kişi istediği kadar dişlerini fırçalasın sarımsak kokusundan kurtulamaz. Çünkü kokunun ana kaynağı ağız içi değil akciğerlerdir. Vücutta gerçekleşen kimyasal işlem tamamlanmadan kişi sarımsak kokusunu vücudundan atamaz.

AĞIZDAKİ SARIMSAK KOKUSU NASIL GEÇER?

Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer sorusuna cevap vermek adına yıllardır araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda bazı bilgilere ulaşan bilim insanları, tüketilen bazı besin maddelerinin sarımsağın kokusunu bastırmayı başardığını söylemektedir.

Araştırmalar kapsamında ağızdaki sarımsak kokusunu geçiren besinler şu şekilde sıralanır;

  • Taze, suyu sıkılmış ya da haşlanmış elma
  • Marul
  • Nane
  • Hindiba
  • Kereviz
  • Patates
  • Maydanoz
  • Reyhan
  • Fesleğen
  • Mantar

Tüm bu besinler içerdikleri yoğun fenolik bileşenler ve rosmarinik asit içeriği sayesinde sarımsağın içeriğinde bulunan ve kokuya neden olan sülfür bileşenlerine tutunarak kokusuz bir molekül oluşmasını sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda bu besin maddelerinin tüketilmesi ile birlikte ağızda oluşan sarımsak kokusunun %50 oranda yok edilebildiği ortaya konmuştur. Besinler arasında en güçlü sarımsak kokusu önleyici besin ise nane olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte ıslatılmış elma ve marulun da ağızdaki sarımsak kokusunu önlemede önemli derecede başarılı olduğu belirtilmektedir.

AĞIZDAKİ SARIMSAK KOKUSU NASIL GİDERİLİYOR?

Besinlerin kullanılması ile ağızdaki sarımsak kokusunu giderme konusunda iki farklı yöntemden söz edilebilmektedir. Bunlardan ilki pişmemiş besinlerde bulunan enzimlerin sarımsakta kokuya neden olan bileşenleri ortadan kaldırması, diğer yol ise hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketilen besinlerin içerisinde bulunan fenolik bileşenlerin uçucu ve koku veren maddeleri yıkması olarak söylenebilir.

Her iki koşulda da sarımsak tüketimi sonucunda oluşan ağız kokusu önemli ölçüde çözümlenmiş olur. Ancak sarımsak kokusunun giderilmesinde daha etkili yöntem olarak gıdaların çiğ tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sarımsak yiyen kişiler, yemeğin ardından yukarıda saydığımız besin maddelerinden birisini tüketerek kısa sürede büyük oranda sarımsak kokusundan kurtulabilmekte ve daha ferah kokan bir nefese sahip olabilmektedir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
121
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
73
lol
Aşk Aşk
61
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir