Ağız Yaraları İçin Bitkisel Çözüm Önerileri


66
644 Paylaşım, 66 points

Ağız yaraları, birçok kişi için en büyük sıkıntılardan birisidir. İnsanların yediklerinden içtiklerinden tat almasını engelleyen ve bu süreci sancılı bir hale getiren ağız yaraları, hemen herkeste görülebilen bir sağlık sorunudur. Ağız yaralarından kurtulmak için bitkisel çözümlerden yararlanmak mümkündür. Bu yazımızda Ağız Yaraları İçin Bitkisel Çözüm Önerileri hakkında bilgi vereceğiz.

Ağız yaraları halk arasında genel olarak aft adı ile bilinmektedir. Ağız içinde çıkan bu yara farklı boyutlarda ve iltihaplı olmakla birlikte oldukça can yakıcı bir duruma neden olmaktadır. Bir kişinin ağzında tek yara olmasının yanı sıra aynı anda birden fazla yaranın da çıkması mümkündür.AĞIZ YARALARI NEDEN OLUR?

Ağız yarasının ortaya çıkmasının birçok farklı nedeni olabilir. Ağız içerisinde oluşan doku bozukluğu olarak da bilinen bu durum, oldukça rahatsızlık ve acı veren bir süreçtir. Ağız yaraları neden olur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Ağız temizliğine yeterince önem verilmediği ve özen gösterilmediği takdirde ağız yaraları oluşabilir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmasının yanı sıra gün içinde ağız içinin sık sık yıkanması ve gargara yapılması da ağız içi sağlığınızı korumanızı sağlar. Aksi takdirde ağız içi yaralarıyla karşılaşabilirsiniz.
 • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içecekler tükettiğinizde de ağız yaralarının oluşumuna sebebiyet verebilirsiniz.
 • Enfeksiyon hastalıklarına yakalandığınızda vücudun direncinin düşmesine bağlı olarak ağız içinde de yaralar çıkabilir.
 • Uzun süre ve düzenli antibiyotik kullanımı da ağız yaralarına yol açabilir.
 • Aşırı yağlı, şekerli, asitli yiyecekleri sıklıkla tüketmek kısacası sağlıksız beslenme ağız yaralarının oluşmasına sebep olabilir.
 • Son olarak stres, depresyon, aşırı endişe, kaygı gibi durumlar da ağız yaralarının meydana gelmesine ön ayak olabilir.

AĞIZ YARALARI İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NELERDİR?

Ağız yaralarından kurtulmak için doktorun önereceği bazı ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra evde bulunan malzemelerden doğal tedavi yöntemi de uygulanabilir. Ağız Yaraları İçin Bitkisel Çözüm Önerileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Ağız yaraları için karbonat kullanmak
 • Ağız yaraları için sirke kullanmak
 • Ağız yaraları için kekik kullanmak
 • Ağız yaraları için dut kullanmak
 • Ağız yaraları için karanfil kullanmak
 • Ağız yaraları için limon kullanmak
 • Ağız yaraları için maydanoz kullanmak
 • Ağız yaraları için ayva kullanmak
 • Ağız yaraları için tuzlu su kullanmak

AĞIZ YARALARI İÇİN KARBONAT NASIL KULLANILIR?

Ağız yaraları için karbonat kullanmak, en doğru bitkisel yöntemlerden birisidir. Karbonat, ağız yaraları için kullanılan ilk yöntemler arasındadır. Bir miktar karbonat alınarak ağız içindeki yara ovularak tedavisi gerçekleştirilebilir. Bunun için eller temizlendikten sonra parmak ucuna alınan bir miktar karbonat, ağız içindeki yaranın üzerine sürülür. Karbonat yarada oluşan iltihaplı bölgeyi temizlediği için hem ağrıyı azaltır hem de iyileşme sürecini hızlandırır.

AĞIZ YARALARI İÇİN SİRKE NASIL KULLANILIR?

Ağız yaraları için sirke kullanmak, en doğru bitkisel yöntemlerden birisidir. Karbonattan sonra en çok kullanılan bitkisel yöntem olan sirke, yaraların tedavisi için oldukça etkilidir. Bunun için bir miktar sirke ile gargara yapmak yeterli olacaktır. Sirke gargarası, ağız yarasının daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

AĞIZ YARALARI İÇİN KEKİK NASIL KULLANILIR?

Ağız yaraları için kekik kullanmak, en doğru bitkisel yöntemlerden birisidir. Kekik ağız yaraları için doğal bir çözüm yoludur. Bunun için 1 tatlı kaşığı kekik ağza alınarak çiğnenebilir. Kekik ağız yaralarını geçirmekle kalmaz, yeni araların oluşmasını da engelleyecektir.

AĞIZ YARALARI İÇİN DUT NASIL KULLANILIR?

Ağız yaraları için dut kullanmak, en doğru bitkisel yöntemlerden birisidir. Ağız yarası için dutun şurup şeklinde kullanılması gerekir. Dut şurubuna bir parça pamuk batırıldıktan sonra yaranın üzerine sürülmelidir. Bu yöntemle yaranın kısa sürede iyileşmesi mümkün olacaktır.

AĞIZ YARALARI İÇİN KARANFİL NASIL KULLANILIR?

Ağız yaraları için karanfil kullanmak, en doğru bitkisel yöntemlerden birisidir. Karanfil tıpkı kekikte olduğu gibi çiğnenerek kullanılmalıdır. Karanfil çiğnendiği zaman hem ağızdaki bakterilerin ölmesi sağlanır hem de yaraya bağlı acı azalacaktır.

AĞIZ YARALARI İÇİN LİMON NASIL KULLANILIR?

Ağız yaraları için limon kullanmak, en doğru bitkisel yöntemlerden birisidir. Ağız yaralarına yönelik kullanılan limon aynı sirke gibi gargara şeklinde kullanılmalıdır. Limon suyu ile ağza yapılacak gargara ağızdaki yaraların temizlenmesi ve mikrobun kırılmasını sağlayacaktır.

AĞIZ YARALARI İÇİN MAYDANOZ NASIL KULLANILIR?

Ağız yaraları için maydanoz kullanmak, en doğru bitkisel yöntemlerden birisidir. Bol miktarda demiz içeren maydanoz, içerdiği vitamin ve mineraller ile ağız yaralarının tedavisini sağlamaktadır. Maydanoz yapraklarının çiğnenmesiyle ağız yaraları kolayca tedavi edilebilir.

AĞIZ YARALARI İÇİN AYVA NASIL KULLANILIR?

Ağız yaraları için ayva kullanmak, en doğru bitkisel yöntemlerden birisidir. Antiseptik özelliğe sahip olan ayva, vitamin deposu meyveler arasındadır. Bir dilim ayva ağızdaki yaranın üzerine bastırılarak ovulduğunda kısa sürede yaranın iyileşmesi sağlanacaktır.

AĞIZ YARALARI İÇİN TUZLU SU NASIL KULLANILIR?

Ağız yaraları için tuzlu su kullanmak, en doğru bitkisel yöntemlerden birisidir. Tuzlu su, ağız yaraları için kullanılan en bilindik yöntemdir. Bir tatlı kaşığı tuz bir çay bardağı suya karıştırılarak gargara yapılmalıdır. Bu yöntemle kısa sürede ağız yaralarının tedavi edilmesi de mümkün olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
644 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir