Ağız Kokusuna Neden Olan Gıdalar Nelerdir?


59
578 Paylaşım, 59 points

Ağız kokusu, insanları en fazla rahatsız eden durumlardan birisidir. Ağız kokusuna birçok farklı etken sebep olabilir. Sebebi ne olursa olsun insanlar ağız kokusundan kurtulmak için çareler ararlar. Ağız kokusuna neden olan başlıca etken gün içerisinde tüketilen gıdalardır. Bu yazımızda ağız kokusuna neden olan gıdalar nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Gün içerisinde yediğimiz birçok şey, ağız kokusu oluşmasına neden olur. Ağzı kokan bir kişi çevresine oldukça fazla rahatsızlık verecektir.AĞIZ KOKUSUNA NEDEN OLAN GIDALAR NELERDİR?

Ağız kokusuna pek çok yiyecek neden olabilir. Bu besinler arasında bazıları kokunun oluşması için oldukça etkilidir. Ağız kokusuna neden olan gıdalar şu şekildedir;

SOĞAN VE SARIMSAĞI ÇİĞ TÜKETMEK

Sarımsak ve soğan oldukça keskin kokuya sahiptir. İçerdiği aromatik bileşenler kandan dışarıya atılır. Soğan ve sarımsakta bulunan yoğun koku tüketilmesiyle ağız kokusuna neden olur. İnsanları bu koku ile rahatsız etmemek için soğan ve sarımsağı pişmiş olarak tüketmek gerekir.

SÜT ÜRÜNLERİNİ FAZLA TÜKETMEK

Süt ürünleri sindirimlerindeki güçlükten dolayı ağız kokusuna neden olur. Özellikle yumurta ve peynir tüketimi ağız kokusunu daha da artırır. Süt nedeniyle ağız kokusu problemi yaşamamak için günlük süt tüketimini azaltmak gerekir.

ŞEKER VE BAHARATLI GIDALAR YEMEK

Şekerli ve baharatlı gıdalar, ağız kokusuna neden olan gıdalar arasındadır. Bu tür gıdaların terleme ve nefes yolu ile dışarıya atılır. Bu nedenle de tüketilmeleri halinde ağız kokusu oluşacaktır. Kek, bisküvi, çikolata gibi fazla şekerli yiyecekler gün içerisinde hem ağız kokusunu tetikler hem de diş çürüklerine neden olur.

BİLİNÇSİZ DİYET YAPMAK

Kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyetler insanlarda ağız kokusuna neden olur. Özellikle düşük karbonhidratlı yiyecekler ağız kokusunu artıracaktır. Diyet sonrasında vücudun ürettiği keton cismi nefesle dışarıya atılır. Diyet yapan insanların ağızlarında oluşan kokunun nedeni de budur.

ENERJİ İÇECEKLERİ TÜKETMEK

Enerji içeceklerinin uzun süre kullanımı, diş minesinde aşınmalara neden olur. Bununla birlikte asitli içeceklerin de etkisi aynıdır. Yüksek oranda asitli içecekler dişlerin çürümesine ve ağız kokusuna neden olacaktır.

SİGARA İÇMEK

Sigara, ağız hijyenini bozma özelliğine sahiptir. Diş eti hastalıklarının da zeminin hazırlayan sigara, ağız kokusunun başlıca nedenlerinden birisidir. Sigara içenlerin çevreye rahatsızlık vermemesi için mutlaka sigara tüketimi sonrası dişlerini fırçalaması gerekir.

ÇAY – KOLA – KAHVE TÜKETMEK

Çay – kahve kola gibi içecekler vücuttan su kaybedilmesine ve ağız kuruluğuna neden olur. Ağız kuruluğuna bağlı olarak tükürük salgılanmaması ağız kokusuna neden olur. Ağız kokusu sorunu yaşamamak için çay, kahve ve kola gibi içecekleri az tüketmek gerekir.

LOKMALARI AZ ÇİĞNEMEK

Gıda atıkları çiğneme işlemi sırasında ağız içerisindeki girinti – çıkıntılara yerleşir. Oksijensiz kalan besin artıkları bir süre sonra ağızda bakteri üremesine neden olur. Bu bakteriler, ağız kokusunun temel nedenleridir. Ağız kokusuna engel olmak için lokmaların iyice çiğnenmesi gerekir.

ET VE ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİNİ BOLCA YEMEK

Kırmızı et ve şarküteri ürünleri vücuttan 48 saatte atılır. Bu süre içerisinde ağızda kötü koku oluşumuna neden olur. Pastırma başta olmak üzere sucuk, salam ve sosis gibi ürünleri tüketenlerde ağız kokusu sıklıkla görülecektir.

DİŞLERİ FIRÇALAMAMAK

Ağız kokusunun başlıca nedeni dişlerin fırçalanmamasıdır. Dişlerini düzenli fırçalamayan kişilerin ağızlarında bakteri oluşumu artar. Bakteriler ağız kokusunun oluşmasına neden olur. Ağız kokusu yaşamak istemeyen bir kişi dişlerini düzenli olarak fırçalamalıdır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
578 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
71
Şaşkın
Başarısız Başarısız
28
Başarısız
Komik Komik
16
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
66
Helal Olsun!
lol lol
103
lol
Aşk Aşk
86
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
63
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir