AGİ Nedir, AGİ Formu Nasıl Doldurulur?


55
534 Paylaşım, 55 points

Çalışanların ve iş verenlerin çok iyi bildiği ve sıklıkla karşılaştığı terimlerden birisi de AGİ’ dir. Açık adı Asgari Geçim İndirimi olan AGİ, çalışanların maaşlarını etkileyen durumlardan birisidir. Bu yazımızda AGİ Nedir, AGİ Formu Nasıl Doldurulur? Sorularına cevap vereceğiz.

AGİ, çalışan kişilerin evlilik durumlarına, çocuk sayılarına, çocuklarının öğrenim durumuna, işe başlama zamanına göre değişiklik gösteren bir tutardır. AGİ’ den yararlanmak için öncelikle AGİ formunu doldurması gerekir.AGİ NEDİR?

AGİ, açık adı ile Asgari Geçim İndirimi olarak bilinir. Çalışan kişilere yapılan ek ödeme türlerinden birisidir. Her çalışana özel farklılık göstermektedir. Bunun temel nedeni, AGİ ödemelerinin kişinin medeni durumuna, çocuk sayısına, çocukların öğrenim durumuna ve işe başlama tarihine göre belirleniyor olmasıdır.

AGİ ödemesinden faydalanabilmek için öncelikle AGİ formu doldurmak gerekir. Bu formun üzerinden çalışanın ödeme tutarını belirlemek için gerekli olan bilgilerinin yazılı olması gerekir. Formun doldurulmasının ardından çalışanın ne kadar AGİ alacağı belirlenecektir.

AGİ’DEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Aile Geçim İndiriminden yararlanmak için öncelikle çalışanların belirli özellikleri taşıması gerekir. AGİ’ den kimler yararlanabilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; AGİ alma hakkı, ücretli çalışanlara, emeklilere ve SGDP’ ye bağlı olarak çalışanlara verilmektedir.

AGİ’ den yararlananların maaşlarına ek olarak verilecek olan bu tutar, çalışanın eş, çocuk durumu göz önünde bulundurularak verilmektedir. Bu nedenle AGİ ödemeleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

AGİ FORMU NASIL DOLDURULUR?

AGİ ödemesini almak için çalışanların öncelikle AGİ formunu doldurması gerekir. AGİ formunu doldururken kişilerin tam ve doğru bilgi yazması oldukça önemlidir. Eksik ve yanlış girilen tüm bilgiler AGİ ödeme tutarını etkileyecektir.

AGİ formu temel olarak 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde T.C. kimlik numarası, ad – soyad bilgisi ve çalışılan görev ile sicil numarası yazılmalıdır. Sicil numarasının doldurulması kısmında devlet memurları kurum tarafından verilen sicil numarasını, 4A SSK kapsamında olan çalışanlar 4A SSK sicil numarasını, ilk kez sigorta yaptıranlar ise bu bölüme herhangi bir bilgi girmeden bu alanı tamamlamalıdır.

AGİ FORMUNA EŞ VE ÇOCUK BİLGİSİ NASIL YAZILMALIDIR?

AGİ formunda doldurulması gereken bilgilerden birisi de eş ve çocuk bilgisidir. Eş ve çocuk bilgisi, AGİ tutarının belirlenmesi için en önemli faktörlerden birisidir. Çalışan kişi evli ise evli olduğuna dair kutucuğu işaretlemelidir. Bunun yanı sıra eşin çalışıp çalışmadığına dair de bilgilerin girilmesi gerekir. Eş çalışıyorsa işi fark etmeksizin çalışıyor kutucuğunun, çalışmıyorsa çalışmıyor yazan kutucuğun işaretlenmesi gerekir.

Çocuklar ile ilgili bilgilerin doldurulduğu kısımda ise öz ya da üvey çocuk fark etmeksizin kaç çocuk olduğu, yaşları, öğrenim durumları gibi birçok bilginin forma yazılması gerekmektedir. Bu bölüme çocukların T.C. kimlik numaraları, doğum tarihleri ve okul bilgileri de mutlaka girilmelidir.

AGİ ÖDEMESİ NASIL HESAPLANIR?

AGi ödemesinin hesaplanması için doldurulan AGİ formundaki bilgiler göz önünde bulundurulmaktadır. AGİ formuna yazılmış olan eş ve çocuk ile ilgili bilgiler, ödemenin tutarını belirleyecektir. AGİ ödemesi nasıl hesaplanır sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

  • Bekar, çocuksuz veya evli eşi çalışan için yüzde 50,
  • Çalışmayan eş için ilave yüzde 10
  • İlk çocuk için yüzde 7.5
  • İkinci çocuk için ilave yüzde 10
  • Üç ve sonraki çocuklar için ilave yüzde 5


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
534 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir