Adıma Çekilmiş Kredi Var mı, Nasıl Öğrenebilirim?


69
688 Paylaşım, 69 points

Kredi, bankalar üzerinden kişilere verilen toplu paradır. Müşterilerin talepleri doğrultusunda verilen bu para, üzerine faiz eklenerek taksitler halinde geri alınır. Bir banka müşterisinin kredi çekebilmesi için öncelikle başvuruda bulunması gerekir. Banka müşterilerinin yaşadığı en büyük korkulardan birisi, kişinin adına kredi çekilip çekilmediğidir. Bu yazımızda adıma çekilmiş kredi var mı, adıma çekilmiş krediyi nasıl öğrenebilirim gibi kafa karıştıran sorulara cevap vereceğiz.

Banka kredileri, kişilerin bireysel başvuruları karşılığında verilir. Bir kişiye kredi çıkması için başvuru değerlendirmesinden olumlu sonuç alması gerekir. kredi başvurusu yapan herkese olumlu dönüş yapılmaz. Başvuru yapan kişinin gelir düzeyi yeterli ise, başka bir borcu yok ise, çektiği krediyi ödeyebilecek durumda ise değerlendirme olumlu sonuçlanır.BAŞKASININ ADINA KREDİ ÇEKMEK MÜMKÜN MÜ?

Kredi çeken kişilerin bankaya başvurularında kişisel bilgilerini vermesi gerekir. Ancak kişinin özel bilgileri bir başkasının elinde ise adına kredi çekme ihtimali her zaman vardır. Özellikle son yıllarda dolandırıcıların fazlasıyla kullandığı yöntemlerden birisi de kimlik bilgilerini ele geçirdikleri kişiler adına kredi çekmektir.

Bir kişinin adına kredi çekebilmek için kimlik belgesi, gelir belgesi ve imzasının olması gerekir. Bununla birlikte bankanın talebine göre ek belgeler de hazırlamak gerekebilir. Bu tür belgeleri elinde bulunduran herkes, başka bir kişinin adına kredi çekme hakkına sahiptir. Bu durum, birçok kişinin tedirginlik yaşamasına neden olur. Banka müşterilerinin aklında her zaman var olan sorulardan birisi “Adıma çekilmiş kredi var mı?” sorusudur.

ADIMA KREDİ ÇEKİLMİŞ Mİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Bir kişi adına kredi çekilip çekilmediğini öğrenmek için birden fazla yol kullanabilir. Kişinin adına kredi çekilip çekilmediğini öğrenme yolları şu şekildedir;

  • İnternet bankacılığı üzerinden kredi çekilmiş mi öğrenme
  • Banka şubesi üzerinden kredi çekilmiş mi öğrenmek

İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN KREDİ ÇEKİLMİŞ Mİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Bir kişi adına kredi çekilmiş mi öğrenmek için internet bankacılığını kullanabilir. Bu işlem için bir miktar ücret ödemek gerekir. Ücret karşılığında internet bankacılığı üzerinden banka risk dökümüne ulaşmak mümkündür. Risk dökümü üzerinden bankacılık ile ilgili tüm işlemleri görüntülemek mümkündür. böylece kişi adına çekilmiş bir kredi olup olmadığını kolaylıkla görebilir.

BANKA ŞUBESİ ÜZERİNDEN KREDİ ÇEKİLMİŞ Mİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Banka şubesi üzerinden de kredi çekilmiş mi öğrenmek mümkündür. Bankaları tek tek arayarak bu bilgiye ulaşılabilir. Ancak bu biraz uğraştırıcı ve fazlasıyla vakit alıcı bir yöntemdir. Kredi kayıt büroları üzerinden kişinin adına çekilmiş tüm kredileri görmek de mümkündür. Kişilerin adına kredi çekilip çekilmediği konusu Türkiye Bankalar Birliği tarafından kayıt altında tutulur. Bu bürolardan kredi ile ilgili kolaylıkla bilgi alınabilir.

ADIMA HABERİM OLMADAN KREDİ ÇEKİLMİŞ NE YAPMALIYIM?

Kişinin herhangi bir şekilde adına habersiz kredi çekildiğini öğrenmesi durumunda mutlaka banka aranarak bu durum belirtilmelidir. Adına habersiz kredi çekildiğini söyleyen kişi, hemen ardından Cumhuriyet Savcılığı’na giderek şikayetini bildirmelidir. Dava sürecinin işleyişini banka ile paylaşmak da oldukça faydalı olacaktır. Kişinin adına habersiz kredi çekilmesi durumunda vakit kaybetmeden şikayet etmesi önemlidir. Bu kapsamda mağdur olan kişilerin haklı bulunduğu ve bankaların suçlu bulunduğu çok sayıda örnek dava yaşanmıştır. Bu konuda haklı olunması ve davanın yüksek ihtimalle kazanılması göz önünde bulundurulduğu zaman kişinin hemen gerekli başvuruları yapması ve dava açması akıllıca bir hareket olacaktır. Aksi takdirde çekilmemiş bir kredinin ödemesi yapılmak zorunda kalınır.

ADINIZA HABERSİZ KREDİ ÇEKİLMESİ DURUMU YAŞIYORSANIZ, SORUN VE GÖRÜŞLERİNİZİ YORUM BÖLÜMÜNDEN BELİRTEBİLİRSİNİZ.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
688 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
87
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
121
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
86
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir