Adıma Açılan Sahte Instagram Hesabı İçin Ne Yapmalıyım?


77
754 Paylaşım, 77 points

Instagram, son dönemin en popüler sosyal medya platformlarından birisi. Her geçen gün kullanıcı sayısı artan Instagram, bu popülerliği nedeniyle dolandırıcıların da hedefi olmuş durumda. Özellikle son yıllarda birçok Instagram kullanıcısının adına sahte hesap açılıyor. Bu yazımızda Adıma Açılan Sahte Instagram Hesabı İçin Ne yapmalıyım sorusuna cevap vereceğiz.

Instagram kullanıcılarının en büyük şikayetlerinin başında Instagram hesaplarının kopyalanması gelmektedir. Platform üzerinden çok sayıda hesabın adı ile açılan sahte hesapları bulmak mümkündür.ADIMA AÇILAN SAHTE INSTAGRAM HESABI İÇİN NE YAPMALIYIM?

Bir Instagram kullanıcısının adına sahte hesap açılması durumunda öncelikle sakin olması ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmesi gerekir. Sahte hesaplar hemen herkes tarafından açılmış olabilir. Kimseyi zan altında bırakmadan doğru adımlarla ilerlemek, sahte hesabın kapatılmasını sağlayacaktır. Adıma Açılan Sahte Instagram Hesabı İçin Ne yapmalıyım sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

  • Birinci Adım

Instagram uygulaması açılır.

  • İkinci Adım

Uygulamaya girdikten sonra Instagram Yardım Merkezi’ne tıklanır.

  • Üçüncü Adım

Instagram yardım merkezinde “Birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış” seçeneğine tıklanır.

  • Dördüncü Adım

Açılacak sayfada kullanıcıdan istenilen bilgileri girmesi gerekir. başvuru için fotoğraflı kimlik belgesinin ön yüzünün fotoğrafını göndermek gerekir.

  • Beşinci Adım

Fotoğraflı kimlik belgesinin resmi gönderilirken mutlaka kimlik bilgilerinin olduğu kısım kapatılmalıdır.

  • Altıncı Adım

Açıklama kısmına kullanıcının adına açılmış olan sahte hesaba ait URL girilmelidir.

  • Yedinci Adım

Bu başvuru gönderildikten sonra 24 saat içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.

SAHTE INSTAGRAM HESABI FOTOĞRAFIMI DA KULLANIYOR NE YAPMALIYIM?

Sahte Instagram hesabı aynı zamanda kullanıcının fotoğrafını da kullanıyor ise yukarıda sıraladığımız adımların ardından mutlaka en yakın savcılığa giderek sahte hesabın fotoğrafı ile başvuruda bulunmak gerekir. Savcılık başvurusu sonrasında sahte hesabın URL’si yasaklanacaktır.

INSTAGRAM SAHTE HESAP AÇAN KİŞİ BULUNABİLİR Mİ?

Instagram sahte hesabı açan kişinin bulunması, Instagram kullanıcılarının talepleri arasındadır. Instagram sahte hesabı açan kişiyi bulmak sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Bu işi sadece profesyonel kişiler gerçekleştirebilir. Sahte hesap açan kişilerin tespit edilmesi için hesabı açan kişinin Türkiye sınırları içerisinde olması ve VPN ya da özel program kullanması gerekmektedir. Bu nedenle, Instagram hesabı kopyalanan kişilerin bulunması kolay olmayacaktır.

ADIMA AÇILAN SAHTE INSTAGRAM HESABININ SÜREKLİ ADI DEĞİŞİYOR NE YAPMALIYIM?

Sahte Instagram hesabının sürekli adının değişmesi durumunda kullanıcıyı daha zorlu bir süreç beklemektedir. Böyle bir durumla karşılaşan kullanıcının ilk yapması gereken, Fake bir hesap açarak kişiye özel link göndermek ve IP bilgilerini elde etmeye çalışmaktır. Sahte hesap açan kişinin IP bilgileri sadece belirli durumlarda verilir. Çok özel bir sorun olmadıkça (insan kaçakçılığı, çocuk pornografisi vs.) Instagram kullanıcılarına verilmez.

Sahte açılan hesaba ait IP numarasını bulmak için mutlaka Savcılık gibi resmi makamlara başvuruşa bulunmak gerekir. Savcılık, şikayet edilen sahte hesaba ait IP numarasını kısa sürede bulacaktır. IP numaralarının başka türlü ele geçirilmesi mümkün değildir. Çünkü Instagram, kullanıcılarının IP bilgilerini kendisine ait sunucularda saklar ve kolay kolay kimseyle paylaşmaz. Ancak sahte hesap açılması durumunda gerekli bilgilerin paylaşımı sağlanacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir