Adıma Açılan Sahte Facebook Hesabı İçin Ne Yapmalıyım?


76
744 Paylaşım, 76 points

Facebook, herkesin büyük beğeni ile kullandığı sosyal medya platformlarının başında gelmektedir Oldukça popüler olan Facebook, dürüst kullanıcıların yanı sıra sahte hesapların da ilk adresi olarak gösterilebilir. Facebook hesabı olan kişilerin dönem dönem adlarına sahte hesap açıldığını görmesi mümkündür. Bu yazımızda Adıma Açılan Sahte Facebook Hesabı İçin Ne yapmalıyım sorusuna cevap vereceğiz.

Facebook kullanıcıları hiç istemese de zaman zaman adlarına açılan sahte hesaplar ile karşı karşıya kalırlar. Facebook kullanıcılarının adına açılan sahte Facebook hesapları oldukça can sıkıcı olabilir. Böyle bir durumla karşılaşan kullanıcıların yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır.ADIMA AÇILAN SAHTE FACEBOOK HESABI İÇİN NE YAPMALIYIM?

Facebook kullanıcıları zaman zaman Adıma Açılan Sahte Facebook Hesabı İçin Ne yapmalıyım, adıma açılan sahte Facebook hesabını nasıl şikayet ederim ya da Başkası adıma Facebook sayfası açmış nasıl kapatırım gibi sorular yöneltebilir. Bu tür soruların cevabı ortaktır. Bazı yöntemler kullanılarak Facebook üzerinden açılan sahte hesaplar kapatılabilir.

Bir Facebook kullanıcısı adına sahte Facebook hesabı açıldığını tespit ettiği zaman öncelikle sakin olmalı ve hangi adımları izlemesi gerektiğini iyi bilmelidir. Adıma Açılan Sahte Facebook Hesabı İçin Ne yapmalıyım? Sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

 • Birinci Adım

Adına sahte Facebook hesabı açıldığını tespit eden bir kullanıcı öncelikle adına açılmış olan sahte hesabın profiline girmelidir.

 • İkinci Adım

Sahte hesabın profiline girdikten sonra yatay üç noktalı kısma tıklanır.

 • Üçüncü Adım

Yatay üç noktalı kısımdan açılan menüde “Şikayet Et” yazan bölüme tıklanır.

 • Dördüncü Adım

Açılan küçük panel üzerinden üç farklı seçenek sunulacaktır. Bu seçeneklerden ortada yer alan “Bu profili şikayet et” yazan seçenek işaretlenir ve “Devam” butonuna basılır.

 • Beşinci Adım

Yeni açılacak panel üzerinden “Neler Oluyor?” sorusuna cevap vermek gerekir. Liste halinde görüntülenecek olan seçeneklerden ikinci sıradaki “Beni veya tanıdığım birini taklit ediyor” yazan seçenek işaretlenir ve “Devam” butonuna basılır.

 • AltıncıAdım

Yeni açılan panel üzerinden “Kimi taklit ediyor?” sorusuna cevap vermek gerekir. Bu kısımdan açılan sahte hesap işlemi gerçekleştiren kişiyi taklit ediyorsa BENİ yazan seçeneği, bir arkadaşını taklit ediyorsa TANIDIĞIM BİRİNİ, bir ünlüyü taklit ediyorsa BİR ÜNLÜYÜ yazan seçenek işaretlenir ve “Devam” yazan butona basılır.

 • YedinciAdım

Son aşamaya gelindiği zaman ekranda yer alan “İncelenmesi için Facebook’a Gönder” seçeneği belirlendikten sonra “Engelle” seçeneği işaretlenmelidir. Ancak engelleme seçeneği kişinin bir tanıdığını taklit eden hesaplar için geçerlidir. Kişi kendi adına açılmış sahte hesabı şikayet ediyorsa engellememesi daha doğru olacaktır. Böylece hesabın kapanıp kapanmadığını görmek daha kolay olacaktır.

Facebook üzerinden gerçekleştirilen sahte Facebook hesabı şikayeti kısa sürede yetkililer tarafından cevaplanacaktır. Facebook kullanıcıları gerçekleştirdikleri sahte hesap şikayetlerini verilen link üzerinden istedikleri zaman görebilirler.

Facebook sahte hesap şikayet takip linki için TIKLAYIN

FACEBOOK KULLANMAYAN BİR KİŞİ SAHTE HESABI NASIL ŞİKAYET EDER?

Facebook kullanıcısı olmadığı halde Facebook kullanan bir tanıdığının adına sahte hesap açıldığını fark eden kişiler de şikayette bulunabilir. Bunun için izlenmesi gereken yol şu şekildedir;

 • Facebook’ta tanıdığının adına sahte hesap açıldığını şikayet etmek isteyen kişiler öncelikle linke tıklamalıdır.

Facebook sahte hesap şikayet linki için TIKLAYIN

 • Durumunuzu aşağıdakilerden en iyi hangisi açıklamaktadır?
 • Biri beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış
 • Bir facebook hesabınız var mı?
 • Hayır
 • Bu hesap mı sizi taklit ediyor?
 • Evet, taklit edilen kişi benim (veya arkadaşınız/temsilcisi olduğunuz kişi)

Bu soruların cevapları verildikten sonra kişi nüfus cüzdanında yazılan adı soyadı ve e – posta adresi ile birlikte taklit edilen profildeki tam adın yazılması gerekir. şikayette bulunacak olan kişi, kimliğinin T.C. kimlik numarası, anne – baba adı ve seri no gibi özel bilgilerin olduğu kısımları kapatıp sadece fotoğrafı görünecek şekilde resmini yüklemek ve Facebook’a şikayet göndermek zorundadır. Bu tür şikayet başvurularına 48 saat içerisinde cevap verilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir