Açlık Hissi Nasıl Bastırılır, Açlığı Bastırmanın Yolları…


86
845 Paylaşım, 86 points

Açlık hissi, insanların kilo almasındaki en büyük nedenlerden birisidir. Bir kişi sağlıklı şekilde kilo vermek istiyorsa, öncelikle yaşadığı açlık hissini bastırmalıdır. Bu yazımızda Açlık Hissi Nasıl Bastırılır, Açlığı Bastırmanın Yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Vücutta açlık hissine neden olan hormon Girelin isimli hormondur. Mide boşaldığı zaman otomatik olarak bu hormon salgılanmaya başlar. Hormon salgılanınca da yemek yeme isteği artar. Girelin hormonu sadece fiziksel değil psikolojik olarak da salgılanabilir.AÇLIK HİSSİ NASIL BASTIRILIR?

Kilo vermek için öncelikle kişilerin açlık hissini bastırması gerekir. Açlık hissini bastırmanın ilk yolu bu hisse psikolojik mi yoksa sosyal nedenlerin mi sebep olduğunu belirlemektir. Açlık Hissi Nasıl Bastırılır, Açlığı Bastırmanın Yolları şu şekilde sıralanır;

AÇLIK HİSSİNİN NEDENİNİ BELİRLEMEK

Açlık hissinin nedenini belirlemek için öncelikle bu hissin neye bağlı olarak ortaya çıktığını anlamak gerekir. Açlık hissi fiziksel mi yoksa duygusal mı oluşuyor tespit edilmelidir. Fiziksel açlıkta karın guruldaması, mide kazınması gibi hisler oluşurken duygusal açlıkta ise sadece haz almak ve zevk almak için yemek yenir.

MUTFAĞI TEMİZLEMEK

Açlık hissini bastırmanın en kolay yollarından birisi mutfağı temizlemek olarak gösterilebilir. Mutfaktan abur cubur olarak tabir edilen gıdaların temizlenmesi, açlık hissi yaşandığında bu gıdaların tüketilmesini engelleyecektir. Mutfaktaki sağlıksız yiyecekler mutlaka temizlenmelidir. Bu sayede irade ile daha kolay mücadele edilebilir.

TABAKLARIN BOYUNU KÜÇÜLTMEK

Tabak boyunu küçültmek, yemek miktarının da otomatik olarak küçülmesi anlamına gelir. Günümüz yemek tabakları ne yazık ki fazlaca büyüktür. Bu tabakları doldurarak yemek yemek ise kilo almanın ilk adımı olacaktır. Kilo vermek ve açlık hissini bastırmak için mutlaka küçük boy tabaklarda yemek tercih edilmelidir.

YEMEK ÖNCESİ SALATA VE SU TÜKETMEK

Yemek öncesi salata ve su tüketmek, iştahın kesilmesi ve az yemek yenmesini sağlayacaktır. İştahın kesilmesi ve açlık hissinin bastırılması için yemekten yarım saat önce 1 bardak dolusu su içmek ve salata yemek gerekir. Yapılan araştırmalarda yemek öncesi su içen kişilerin iştahında %75 oranda azalma olduğu kanıtlanmıştır.

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR TÜKETMEK

Sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek, açlık hissinin azalmasını sağlar. Gün içerisinde yanında badem, ceviz, elma gibi sağlıklı atıştırmalıkları taşıyan kişiler, açlık hislerini bu şekilde kolaylıkla bastırabilir. Kilo vermek isteyenlerin çantasında, ofis çekmecesinde sağlıklı atıştırmalıklar bulunması, açlık hissinin kolaylıkla bastırılmasını sağlayacaktır.

ÇEŞİTLERİ LİMİTLEMEK

Çeşitleri limitlemek, açlık hissini bastırmak için doğru hareketlerden birisidir. Yiyeceklerin lezzet, kıvam ve renk seçeneği arttıkça kişinin iştahı daha da açılacaktır. Bu nedenle küçük ve az çeşitli menüler hazırlamak çok daha akıllıca olacaktır.

ZOR ANLAR İÇİN PLAN HAZIRLAMAK

Zor anlar için plan hazırlamak, kişinin açlık hissini artıracaktır. Özellikle gezmeye gidileceği zaman gelecek ikramlıklara karşı nasıl bir tepki verileceğini önceden belirlemek gerekir. Börek, çörek, pasta gibi kilo aldırıcı yiyecekler ikram edildiğinde teşekkür edip reddetmek ya da az bir miktar tüketip gerisini başkalarına vermek akıllıca olacaktır.

YERKEN SADECE YEMEĞE ODAKLANMAK

Yemek yerken yiyecek dışında başka şeylerle ilgilenmek, farkında olmadan gereğinden fazla yemeye neden olur. Yerken sadece yemeğe odaklanmak sayesinde fazladan yenecek kısım tüketilmez. Kişi, televizyon ya da bilgisayar gibi cihazlarla ilgilenirken yemek yerse, olduğunda fazla yiyerek kilo alacaktır. Yemek yerken sadece yemeğe odaklanıldığı zaman gerçekten doyulduğu zaman yemek yeme daha kolay kesilebilir. Böylece açlık hissine bağlı olarak daha fazla kilo almak gibi bir sorun yaşanmamış olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
845 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
97
Şaşkın
Başarısız Başarısız
63
Başarısız
Komik Komik
49
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
104
Helal Olsun!
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
122
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
97
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir